Iwett
12.10.15,19:25
Dobrý večer,
chcem sa spýtať, môže FO predať majetok do s.r.o., kde je spoločníkom? Bude mať nárok na odpočet z neho s.r.o. keď sa stane platcom v plnej výške? Alebo je ešte nejaká možnosť keď chce prejsť FO na spoločníka s.r.o. ? Ďakujem
Tweety
12.10.15,17:28
Môže predať. A k nároku na odpočet, aký odpočet, aká dph? FO sú platcami dph? Neviem o tom.
Iwett
12.10.15,17:31
FO je platca DPH a s.r.o. zatiaľ nie, ale v budúcnosti bude, len je to komplikovanejšie...musí vykazovať ekonomickú činnosť a k tomu je potrebný stroj, ktorý má v majetku FO:
Tweety
12.10.15,17:32
mala si teda uviesť FO SzČO
Iwett
12.10.15,17:38
Ospravedlňujem sa, FO-SZČO :) Ja sa dosť ponáhľam, tak nepíšem všetky podrobnosti. Zajtra ráno chcú odo mňa na DU denník,hlavnú knihu, ešte aj zmluvu s účtovníčku ako dôkaz, že s.r.o. vykonáva činnosť. A ja tu mám výbery z účtu na naftu a nemá v majetku nič, kde sa dá čapovať nafta. A musím do rána niečo stvoriť, Viem že existuje predaj podniku, čo je oslobodený od DPH, ale na to je neskoro, ja potrebujem dať na DU zajtra výkazy. Tak uvažujem, či sa aspoŇ FO vráti DPH ak to predá s.r.o.
veronikasad
12.10.15,17:53
ako to chceš (bezhotovostne) urobiť spätne ? Aká je OC stroja ?
Iwett
12.10.15,18:36
No práve som písala takú otázku: za akú cenu sa môže predať /jedná sa o traktor/ keď sú to ekonomicky prepojené osoby? Cena traktora sa pohybuje okolo cca 20000,- €, ale FO ju kúpila za 5000,- SK pred 8 rokmi. Ďakujem
A ešte ohľadom tej platby, to nieje moc spätne. Jedná sa o 9/2015, takže fa sa vystaví 01.09.2015 a uhradí sa bezhotovostne teraz. Len na akú sumu sa má faktúra vystaviť. Ten traktor je už dávno odpísaný, nemá v účtovníctve SZČO hodnotu, ale na trhu sa pohybuje cca 20000,- €
Iwett
12.10.15,19:05
Prosím, neodpovie mi nikto?
Consultix
12.10.15,20:36
Moze. Ale len za predpokladu splnenia podmienok ustanovenycch Obchodym zakonnikom!
Iwett
12.10.15,21:08
A v praxi to znamená čo? Ja potrebujem vedieť len za akú cenu môže, má, alebo musí predať FO-SZČO traktor s.r.o., v ktorej je spoločníkom /ekonomicky prepojené osoby/
KEJKA
12.10.15,22:14
ak predávajúci je spoločník s.r.o. na traktor potrebuje znalecký posudok.
Consultix
12.10.15,23:31
V prvom rade sa musis riadit transferovym ocenovanim, teda to, na co si sa pytala. Prevod majetku by mal byt realiozvany za trhovych podmienok, teda v realnej hodnote majetku.

Nakolko sa ale jedna o spolocnika, vztahuju sa na tento prevod aj ustanovenia Obchodneho zakonnika:

§ 59a
(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.
(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania.

Takze: Predpokadam, ze hodnota prevadzaneho majetku presahuje 10% ZI sro. V tomto pripade musi byt cena stanovena znaleckym posudkom, ktory zaroven musis ulozit do zbierky listin. Ak spolocnost este nema 2 roky (od vzniku), zaroven je potrebne rozhodnutie valneho zhromazdenia este pred uzavretim zmluvy.

Dalej k odpoctu DPH pri registracii: V buducnosti bude mat narok na odpoce len v tom pomere, v akom sa este neuplatnili odpisy z daneho majetku:


§ 55 Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/222/20150701#poznamky.poznamka-27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.




K prechodu FO na sro: Je to zdanlivo jednoduchy proces, ktory moze mat necakane danove aspekty. Odporucam v teto veci sa obratit na niekoho, kto sa v problematike vyzna, nakolko rady na Porade nikdy nebudu vychadzat z komplexnej situacie a mozu byt zavadzajuce. V pripade tohto polnohospodarskeho stroja by som asi zvolil moznost vkladu do spolocnosti vo forme kapitalizacie.
Iwett
13.10.15,08:01
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A keď som taká dotieravá, nemôže mi tu niekto pricapiť ohľadom toho vkladu do spoločnosti? To sa DPH nemusí odviesť?
Ja som dávnejšie študovala a robila jednej FO predaj podniku, kde sa všetko bez DPH previedlo na s.r.o. Ale doteraz neviem, či som to urobila dobre, viem len, že to bolo náročné a stálo ma to strašne veľa času.
Iwett
13.10.15,08:03
A ďakujem ešte raz za fantastickú odpoveď, čo skoro všetko obnáša čo som potrebovala vedieť....
Iwett
14.10.15,13:16
Prosím ešte o jednu odpoveď: keby sa traktor s.r.o. daroval, aký by to malo vplyv na DPH a DzP obidvoch subjektov?
sito
14.10.15,15:43
Iwett, zdravím!
Iwett
14.10.15,19:42
Prosím, odvádza sa DPH z darovania odpísaného HIM?