zlatka.b
12.10.15,18:28
Chápem režim odpočtu DPH zo zásob podľa inventarizácie ku dňu registrácie platcu dph. Ako sa to však rieši, keď všetky zásoby sú obstarané z krajín EU a súčasťou skladovej /obstarávacej/ ceny zásob je dph inej krajiny EU ? Je možné požiadať o vrátenie takejto DPH ? Samozrejme nie u nás, ale v režime vrátenia DPH z iných členských krajín, tak ako žiadame do konca septembra napr. z phm alebo služieb ?
mondes
12.10.15,18:28
Tak možné to je, ale to nemá nič spoločné s odpočtom dph pri registrácii. Pri registrácii si môžeš odpočítať DPH zo zásob nakúpených pred registráciou zo Slovenska, od slovenských plátcov DPH. Ak máš zásoby len z krajín EU, tak nemáš si čo nárokovať na odpočet DPH.
zlatka.b
12.10.15,20:36
Ano , že nemôžem žiadať na Slovensku je mi jasné, ale cena tovaru obsahuje DPH / zahraničnú/, ak sa stanem platcom DPH, musím k cene pripočítať našu DPH a v predajnej cene bude dph 2x. Resp. ak chcem zachovať konkurencieschopnosť, tak musím predať s minimálnym resp. žiadnym ziskom tovar, ktorý mám ku dňu registrácie na sklade. Preto sa pýtam, lebo som sa s tým ešte nestretla, či mám nárok pýtať túto DPH v rámci režimu vrátenia dane.
KEJKA
12.10.15,21:12
to, čo píšeš v komentári je síce pravda, je to v neprospech daňovníka, podnikateľa.
Lenže nič ti nebránilo registrovať sa podľa §7 a nakupovať tovar z EU bez DPH_EU.
Platila by si DPH na Slovensku a tú by si si odpočítať mohla. Tento režim bolo treba nastaviť zavčasu, aby si sa stihla zbaviť starých zásob a mala iba tie, kde si odviedla DPH v SR.
Je to chyba podnikateľa, že nerieši túto situáciu - "hroziacu" povinnú registráciu DPH zavčasu, resp. sa nevie dostatočne s predstihom zbaviť takýchto zásob.
Určite si nemôžeš žiadať DPH z EU z nákupov uskutočnených pred registráciou DPH v SR.
zlatka.b
13.10.15,17:03
obchodujeme s potravinami, v krajinách EU, kde nakupujeme je 5,5% sadzba dane, resp. 10 %, takže zatiaľ bolo výhodné neregistrovať § 7, obchod však ide hore a blížime sa k hranici registrácie na §7 a už uvažujeme, či tento § alebo dobrovoľnú registráciu "plnohodnotnej" dph. Tiež sa začína rozvíjať veľkoobchod a tak asi rovno podľa §4. Aj keď prídeme o zahraničnú dph. Vďaka za odpoveď.