janavrbovska
12.10.15,19:02
Ako zaúčtovať český dobropis so slovenským IČ DPH v OMEGE?

Faktúru z Českej republiky, na ktorej je uvedené slovenské IČ DPH, som v OMEGE zaúčtovala do okruhu: zDF, Automatické účtovanie:
71 zDF - Nový doklad (s rozpisom DPH).
Program mi ponúkol pre zaúčtovanie základu dane predkontáciu: 71-03, typ sumy: A a odd.KV DPH: B2 a pre zaúčtovanie DPH predkontáciu: 71-04, typ sumy: 21A a odd.KV DPH: B2.

Teraz sme dostali k tejto faktúre opravný daňový doklad (dobropis) s čiastočným znížením pôvodnej ceny.

Prosím poraďte mi, prosím,
1. či som správne zaúčtovala pôvodnú faktúru
2. ako mám k nej zaúčtovať došlý dobropis. Aký okruh, vzor automatického účtovania, ktoré predkontácie a typy súm použiť, aby mi to OMEGA správne zaradila do daňového priznania a kontrolného výkazu DPH.
Vopred ďakujem za radu.
Eva M
13.10.15,08:38
pri došlej ZF musíš rozlíšiť, či je za tovar, alebo službu, použila by som kód 73, resp. 72, dobropis Ti tiež ponúka soft, máš zDD, kód účtovania 89
JanaF
13.10.15,23:19
Uctujem to ako dosly tuzemsky dobropis. Ak ma IC DPH slovenske,musi mat na Slovensku zriadenu prevadzku. Otazne je ako bola zauctovana povodna faktura...
janavrbovska
20.10.15,08:09
Pôvodnú faktúru mi poradili z KROS-u zaúčtovať do okruhu zDF: 71 zDF - Nový doklad (s rozpisom DPH), nakoľko 72 sa používa pri samozdanení a 73 pri službách.
Teraz potrebujem zaúčtovať len ten dobropis a tam mi OMEGA ponúka len dve možnosti:
88 - fa zo štátov mimo EÚ a
89 - fa, pri ktorej daň platí príjemca (samozdanenie)
tak teraz neviem, čo mám použiť, lebo náš prípad nespadá ani pod jednu z týchto dvoch možností.
smajercik
20.10.15,09:01
Mala si to zaúčtovať do DF, veď majú SK. A keď si to dala už do zDF, prečo si to nedala do 72? Veď 71 je tuzemská FA v cudzej mene.
janavrbovska
20.10.15,11:44
Do 72 som to nedala, lebo OMEGA mi pri 72 vypisovala, že je to kód pre nadobudnutie tovaru podľa §11. Tento paragraf v odseku 2b) hovorí, že dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte. V našom prípade je však dodávateľ - česká firma identifikovaná pre daň v tuzemsku (v SR). A aj z KROS-u mi poradili, že to mám evidovať do 71, lebo iba tam sa dá fa zaúčtovať s rozpisom DPH.