vikiz
13.10.15,09:01
Dobrý deň, čítala som tu veľa tém, ale sú tu rôzne názory preto by som sa chcela spýtať. Firma má prevádzku hostinec - kúpila stoly a stoličky na faktúre sú rozpísané položky nábytku. Hodnota spolu bez DPH je 7200,- Eur. Mám to zaradiť do majetku ako súbor alebo dať do spotreby. Ide mi o to, že čo ak napr. stolička sa poškodí. Doteraz sme mali starý nábytok po predchádzajúcom nájomcovi a do mesiaca boli zničené cca 4 stoličky a 1 stôl.
Ak by som to zaradila do dlhodobého majetku samostatne podľa druhov nábytku, alebo to môžem dať ako súbor?
Ďakujem za radu.
KEJKA
13.10.15,07:53
nie je to súbor, sú to samostatné veci.
môžeš daňovo aj priamo do nákladov, ale môžeš zaradiť aj do DM a odpisovať 2,3 aj viac rokov.
vikiz
13.10.15,07:58
Ďakujem Vám.
vikiz
13.10.15,08:14
Ešte by som sa chcela spýtať ak urobím kartu DM - na každú stoličku, či ak mám 40ks jedného druhu môžem dať na jednu kartu?
KEJKA
13.10.15,13:24
ja by som dala kartu na 40 stoličiek - sú rovnaké, v rovnakej cene. Odpis by som vyčíslila na 1 stoličku a spolu účtovala 40xodpis.
Nandrolon
13.10.15,15:33
Bezne stolicky a stoly do krcmy osobitne ako kus, teda kazdy kus do 1700 eur do nakladov. Celok jedine vtedy, ak by sa jednalo o stylovy nabytok na mieru... Inv. karty viest nemusis, ak myslis anal. evidenciu, tak to staci ako supis majetku, mozes to mat osobitne s cislami, alebo pod 1 cislom a rozpisane...
Ja mam tak postavenu smernicu, ze majetok do 250,00 eur ide priamo do spotreby bez cisel, teda nepovazujeme to ani za drobny majetok, ktoremu davame cisla...
vikiz
13.10.15,16:23
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc. Dnes mi ešte oznámili, že budeme mať ešte dva boxy na sedenie, ale nebudú robené na mieru. Cenu ešte neviem. Box sa skladá z piatich častí, toto už by mohlo byť odpisované?
lacotinka
13.10.15,16:31
hociktorá stolička pasuje v podstate k hociktorému stolu (DHIM)
ak je box taký, že hociktorá jeho časť pasuje iba k boxu a vydrží viac ako rok a je spolu nad 1700 tak je to HIM
Nandrolon
13.10.15,16:54
HIM uz par rokov neexistuje, ked uz tak DM