bakaja
13.10.15,09:19
Dobrý deň žiadam vás o radu, v piatok 09.10 som kúpil auto z bazaru a cestou domou som dostal šmyk a skončil na streche. Motor auta funguje len oprava strechy a skiel ma víjde skoro tolko kolko stálo auto takže sa mi neoplatí ho opravovať. Potrebujem vedieť čo robiť, pretože auto sa ešte neprepísalo ani nič podobné a policajti mi povedali že nech ho majitel vyradí dočasne z evidencie alebo natrvalo. Lenže majitel tvrdí že ho nevyradí, chce ho prepísať na mna a ja sa mám starať o vyradenie a všetko ostatné. Neviem čo mám robiť poradte prosím čo robiť a poprípade ked ho dám zosrotovať či ma to bude dačo stáť lebo by som ho chcel na náhradné diely rozpredať aspon niečo aby sa mi vrátilo späť.
dmc
13.10.15,07:35
Doterajsi majitel vozidlo na Dopravnom inspektorate odhlasi na Vase meno (vykoná Avízo zmeny) na to nepotrebuje pristavit vozidlo - ide o administrativny zapis buduceho majitela. Na zaklade tejto zmeny moze zrusit svoju zakonnu poistku. Velky technicky preukaz potom posle Vam ako novemu majitelovy. Vy mozete vozidlo vyradit z evidencie - bez kontroly vozidla - donesiete papier o zosrotovani. Co potrebuje "srotovacia" firma - to bohuzial neviem ale teoreticky by mala stacit kupnopredajna zmluva a technicky preukaz kde je avizo zmeny.
bakaja
13.10.15,07:43
Takže doterajší majiteľ ho nemôže vyradiť dočasne z evidencie?? a ked ho vyradím z evidencie na rok povedzme... tak môžem auto rozpredať na náhradné diely a potom ho zošrotovať? a ked odlhasi na moje meno ja ho nemusím prihlasovať? rovno ho vyradím?
dmc
13.10.15,07:47
On ho predal tebe........odhlasi ho na teba........on nema co vyradovat docasne ani trvalo....... on ho predal tebe......comu nechapes...... ty ho potom mozes vyradit aj bez prihlasenia (teraz som to konzultoval priamo s pracovnikom DI) -ale potrebujes papier o zosrotovani ( a tu neviem co potrebuje pracovník "srotárne")
lujza.j
13.10.15,07:49
Zo srotoviskom sa da dohodnut...ze si nejake veci ak chce odmontuje...alebo to oni za nejake e...urobia.....srotovisko musi byt oficialne nie iba nejaky zber srotu....alebo nech to preda ako vrak....urcite by ma ako predavajuceho cez bazar nezaujimalo..ze niekto to.dal.strechu a chce to mat jednoduchsie...
bakaja
13.10.15,07:52
Dobre teda už chápem..... a ešte jedna otázka .. nepotrebujem niečo zo životného prostredia alebo také niečo?? pri zošrotovaní?
lujza.j
13.10.15,07:56
Ne..nepotrebujes..zavolaj si na najblizsie srotovisko....
bakaja
13.10.15,07:58
Ďakujem pekne za radu.. dmc aj lujza.j
dmc
13.10.15,08:00
ak ho preda ako vrak - nebude ho vediet vyradit z evidencie

"držiteľ vozidla je pri vyradení vozidla z evidencie povinný predložiť a odovzdať potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie"

§ 120, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla je pri vyradení vozidla z evidencie povinný vyplniť príslušné tlačivo, odovzdať osvedčenie o evidencii, tabuľku s evidenčným číslom, a ak ide o staré vozidlo, predložiť aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla na spracovanie alebo potvrdenie obvodného úradu životného prostredia, že vozidlo bolo zničené; osvedčenie o evidencii alebo tabuľka s evidenčným číslom sa neodovzdáva, ak boli stratené alebo odcudzené.
lujza.j
13.10.15,08:13
Dmc...ja som isla dat zosrotovat....chlap na strotovisku auto odkupil a bolo....mozno sa aj toto da....ale moje bolo ok...len ja som ho nechcela predavat,aby som sa z nejaky degesom nenatahovala...ked by mu na aute r.v.2001 nieco zdochlo:D
bakaja
13.10.15,08:16
aj toto auto je renault thalia r.v. 2001
lujza.j
13.10.15,08:20
No vidis ja som nemala thaliu "patáliu" ....bolo mi luto,ze som sa tak rozhodla....ale volila som pre mna najjednodusiu verziu...to,ze ju odkupili ma len potesilo...nie ze som mala 200e...on vedel,ze zarobi....ja som bola.rada,ze posluzi....inak som ho chcela.darovat...za prepis...
bakaja
13.10.15,08:47
aj mne je auta luto .. mal som ho len necelú hodinu a hned som ho aj roztrepal a tom som len 50 km/h isiel len mokrá cesta a skončil som v járku tak nešťastne že ma aj na strechu prevrátilo.... len to že oprava je drahšia ako auto... a pri zošrotovaní platím niečo?? a kolkko by som tak dostal keby som dal zosrotovať
misoft
13.10.15,15:10
Koľko stojí - zatiaľ som nenašiel. Ale i tak môžeš na tom zarobiť. Pri odovzdaní na zoštrotovanie musí mať vozidlo všetky základné časti: kostra (karoséria), motor, prevodovka, nápravy - na všetkých sú nejaké identifikačné znaky (ser.číslo, VIN) - píšu síce, že by malo mať čo najviac zo svojho vybavenia. Ale pokiaľ bude komplet karoséria, motor a prevodovka, nápravy - ostatné sa dá "očesať (to čo je dobré) - reflektory, sedačky, sklá, doplnková výbava, karburátor, káble, kolesá s pneu. To všetko sa potom dá speňažiť.
Niektoré "šrotoviská" - teda zberné dvory na ekologické znehodnotenie autovraku ponúkajú i odvoz (za poplatok) - často pri odvoze vystavia i doklad o znehodnotení vozidla (potrebné pri odhlásení z evidencie na DI).

P.S. Tiež som takto likvidoval staré auto. Očesané, čo bolo dobré - som predal. A zarobil cca 150€.
dmc
13.10.15,17:19
jaaa tááák. Ty si ho zaniesla oficialnemu "šrotovníkovi" ten ti da nejaku odmenu za vrak - a myslim ze odovzdavas u neho aj technicak a aj znacky a on vykona odhlasku.
dmc
13.10.15,17:21
to bola draha - 50 KM cesta. Hlavne ze sa ti nic nestalo.
lujza.j
13.10.15,17:27
ja som mu auto nakoniec predala....ako ho zbadal...že toto zošrottovat?!:eek:...že nie....:Dauto jazdí...on ho "poplátal" a predal....
za šrotovanie myslím,že sa neplatí....