Tristanai
13.10.15,12:41
Žil som z priateľkou v zahraničí, ostala tehotná ale po istej dobe som prišiel na to ze udržiavala pomer z viacerými mužmi. Pred narodením dieťaťa odysla na slovensko. Po čase sa vrátila späť na tri mesiace s tým že pred odchodom do zahraničia podala o určenie otcovstva na súd. Po troch mesiacoch sa vrátila na SK a pretrhla aku kolvek komunikáciu mňa z dieťaťom. Moja otázka znie: O zapretie otcovstva musím podať skôr ako súd určí otcovstvo ? Alebo až po určení otcovstva ? Viem ze je v poradni všelijakých vzorov ale ani jeden sa netýka partnerov, kde dieťa má priezvisko po matke a otec nieje v žiadnom dokumente udany iba v návrhu na určenie otcovstva. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc a radu.
Ice dive
13.10.15,12:05
akosi nerozumiem otázke.... nakoľko to či je niekto rodič dieťaťa sa určuje podľa DNA testov a tie buď rodičov potvrdia=určia kto je otec/matka, alebo vyvrátia t.j. či matka podá o určenie otcovstva alebo ty o zapretie rodičovstva, skúmať DNA všetkých troch budú v jednom aj druhom prípade... t.j. tvoje podanie by bolo podľa mňa zbytočné... nakoľko výsledok bude na 100 % že si otec, alebo na 100 % že nie si otec.... takže je to skôr na tebe.... či sa necháš dotyčnou zastrašovať, že podá o otcovstvo - čo je na jej slobodnej vôli či to dá dnes alebo o x rokov... alebo či si podáš o určenie otcovstva ty a v prípade potvrdenia budeš platiť výživné... (zase nepoznáme situáciu, je dosť možné, že ak dotyčná mala súčasne viacero vzťahov tak rovnakým spôsobom žiada výživné od viacerých zúčastnených....)
Tristanai
13.10.15,12:17
Testy DNA ešte neboli ale ako som uviedol vyššie tak pretrhla akýkoľvek kontakt. V podstate ma zaujíma či súd bude akceptovat po uznaní otcovstva, moje zapretie ? Ďakujem.
Pravnik AI
13.10.15,12:18
Otcovstvo k dieťaťu v prípade, ak rodičia nie sú manželmi sa určuje:
a) súhlasným vyhlásením oboch rodičov maloletého dieťaťa alebo
b) rozhodnutím súdu.

Z toho, čo tu uvádzate je zrejme, že k určenie otcovstva ešte nedošlo a vo veci bude rozhodovať súd na základe dokazovanie prostredníctvom znaleckého skúmania medicínskeho charakteru.
Tristanai
13.10.15,12:33
Áno presne tak. Bude postupovať skúmanie medicínskeho charakteru. Uznajú ma za otca dieťaťa. Ale jedná sa o: bude súd akceptovať moje zapretie otcovstva po uznaní otcovstva ? Ďakujem
Jarka 1
13.10.15,12:38
No neviem čo presne je skúmanie medicínskeho charakteru, ale asi DNA. To myslíš, že stačí zaprieť otcovstvo a súd to bude akceptovať? Takto ja chápem tvoju otázku.
Tristanai
13.10.15,12:46
Niekde som čítal: súd nebude akceptovať zapretie otcovstva po určení otcovstva v súdnom konaní. Presný úryvok z toho neviem nájsť. Ináč by som to sem vložil. A preto sa o to zaujímam. Dakujem
Peggynka
13.10.15,14:28
Aké staré je dieťa?
Tristanai
13.10.15,14:36
Dieťa má dva roky. Dakujem
Peggynka
13.10.15,15:11
Pokiaľ nie si zapísaný v rodnom liste mal. dieťaťa ako jeho otec, tak nemáš žiadne rodičovské práva a ani povinnosti k mal. dieťaťu.Otcovstvo určené rozhodnutím súdu nie je možné zaprieť (súd rozhoduje na základe výsledkov testov DNA).
Ťažko sa je vyjadriť,lebo si nenapísal podstatné veci;partnerka popiera vzťahy s inými mužmi a je si istá tvojim otcovstvom? Pokiaľ nie,bolo by pre vás rozumnejšie sa dohodnúť a dať si urobiť anonymný test,pretože DNA testy stoja 175€ a súdnoznalecké 425€ (tie zaplatí ten,kto prehrá súd).
sosak
13.10.15,15:12
Tristanai (Dnes 15:17) Testy DNA ešte neboli ale ako som uviedol vyššie tak pretrhla akýkoľvek kontakt. V podstate ma zaujíma či súd bude akceptovat po uznaní otcovstva, moje zapretie ? Ďakujem.
-------------------------------------------------------------------------
Otcovstvo určené rozhodnutím súdu

Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.

Na podanie návrhu na určenie otcovstva na súde neplynie žiadna lehota. Otcovstvo určené rozhodnutím súdu nie je možné zaprieť.
http://www.hurtaj.sk/urcenie-alebo-zapretie-otcovstva-k-dietatu.html
právnik-probono
13.10.15,19:47
Dobrý deň,

priznám sa, že absolútne nerozumiem Vašej snahe o zapretie otcovstva, veď do doby, kým nie je Vaše otcovstvo k dieťaťu deklarované aj matrične (zápisom v rodnom liste dieťaťa), nemáte voči dieťaťu žiadne práva ani povinnosti, t.j. nie ste povinný takéto dieťa ani vyživovať.

Ak ste neboli manželia a otcovstvo ste neuznali súhlasným vyhlásením na matričnom úrade alebo pred súdom a nezačalo ani súdne konanie o určenie otcovstva, súd začne z úradnej povinnosti konanie o určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov (§ 73 O.s.p.; POZOR: nejedná sa o konanie o určenie otcovstva), kde v prípade, ak Vás matka označí za domnelého otca, budete predvolaný a môžete sa vyjadriť či otcovstvo uznávate. Ak uvediete že otcovstvo neuznávate, súd vyzve matku, aby v primeranom čase podala riadnu žalobu o určenie otcovstva. Ak tak matka neurobí, môže súd ustanoviť opatrovníka, ktorý túto žalobu podá za matku (v praxi ale k tomuto súd príliš nepristupuje). Ak by aj prišlo ku konaniu o určenie otcovstva (či už iniciované matkou, alebo súdom ustanoveným opatrovníkom) a Vy naďalej budete otcovstvo zapierať, bude musieť súd nechať vyhotoviť súdnoznalecký posudok z odboru genetiky, odvetvia DNA, ktorý Vaše otcovstvo vylúči alebo potvrdí. Ak ho potvrdí, súd vydá rozsudok, na základe ktorého Vás príslušný matričný úrad zapíše do rodného listu dieťaťa a vzniknú Vám rodičovské práva aj povinnosti, to znamená rodičovská povinnosť platiť výživné na dieťa.

Záverom poznamenávam, že do doby pokiaľ nebude Vaše otcovstvo deklarované matrične, nemáte právnu subjektivitu na podanie návrhu na zapretie otcovstva. Ak by ste takýto návrh podali, bol by súdom odmietnutý pre vadu konania.