janka331
13.10.15,21:34
Zamestnávateľ ná prepláca poplatok za absolvovanie preventívnej prehliadky. Doniesla som doklad o zaplatení 13. 10. , ale ten bol vystavený 5. 10. Pracovníčka, ktorá má na starosti pokladňu, mi oznámila, že po takom dlhom čase mi nemôže preplatiť, pretože pri finančnej kontrole by to dostala k náhrade. Chcela by som vedieť aký je časový interval na predloženie dokladu na preplatenie. Poprípade aj odkaz, kde to nájdem.
Ďakujem
ilona
14.10.15,04:46
Ten dátum sa jedná jedného roku? Ak áno, tak nevidím dôvod prečo Ti to povedala. Určite to môže preplatiť.
willma
14.10.15,04:48
o akú preventívnu prehliadku sa jedná?
karakul
14.10.15,05:59
Odkaz na to, prečo ti to nemôže preplatiť pracovníčka musí dať ona. Možno nejaký firemný predpis. Ale ten nesmie byť v rozpore so všebecne záväznými predpismi ani zákonmi. Osobne mi nie je známy žiadny predpis, ktorý by v rámci daného mesiaca zakazoval preplatenie dokladu... nielen s 8 dňovým, ale ani s oveľa viacdňovým oneskorením.
willma
14.10.15,06:40
Stále som nedostala odpoveď na otázku O AKÚ PREVENTÍVNU PREHLIADKU IDE. Až po vyjasnení tejto otázky sú možné ďalšie odpovede z účtovného hľadiska.
karakul
14.10.15,06:57
... je to nepodstatné - na základe zadania ide o preventívne prehliadky, ktoré im prepláca zamestnávateľ - v tom nie je problém; ten v danom prípade je v tom, že doklad o zaplatení bol predložený na preplatenie s týždenným posunom.
janka331
14.10.15,16:17
Zamestnávateľ požaduje absolvovanie preventívnej prehliadky, moja lekárka mi vystaví doklad o absolvovaní a o spôsobilosti vykonávať prácu. K tomu dostanem doklad o zaplatení, ktorý mi následne má preplatiť zamestnávateľ. Teraz pri predložení dokladu som dostala info, že prečo to predkladám tak neskoro, že mi to nemôže preplatiť lebo na školení im povedali, že doklady na preplatenie sa majú predložiť hneď, čo najskôr. Pretože pri kontrole, jej to dajú k náhrade.
janka331
14.10.15,16:21
Áno ide o jeden rok, 5.10. 2015 a 13.10. 2015
karakul
14.10.15,16:31
... školenie nie je zákon, môže sa mýliť i školiteľ, môže si zle vykladať počuté účastník školenia...
mmch - o aký typ zamestnávateľa ide ?
Tweety
14.10.15,16:33
Chod za nadriadenou a žiadaj o preplatenie dokladu. Na nepreplatenie nemá zákonný dôvod.
janka331
14.10.15,16:42
Stredná škola, pracujem ako učiteľka.
Ďakujem Vám všetkým za odpovede
avalik
14.10.15,16:43
"že doklady na preplatenie sa majú predložiť hneď, čo najskôr." ... a je v nejakom zakone definovany pojem "co najskor"? Na zaklade coho vyhodnotila ze 13.10. uz nesplna podmienku "co najskor"? A co jej daju k nahrade? Ved ubytok z pokladne bude mat az ked ti to preplati a zaroven si prevezme od teba doklad.
anika
14.10.15,18:08
Stredná škola patrí do verejnej správy a tam je tzv. predbežná finančná kontrola, ktorá musí podpísať súhlas na preplatenie pred obstaraním služby. Čiže v tomto prípade predbežná finančná kontrola musí byť najneskoršie 5.10. Doklad na preplatenie mal byť odovzdaný 5.10. , keďže sa tak nestalo, záleží na ochote a vzťahoch v organizácií.
karakul
14.10.15,18:29
... preto som sa pýtal na typ organizácie...nepoznám účtovníctvo VS...
ale podľa mňa je rozdiel medzi schválením výdavku a jeho preplatením... a príklad: učiteľka odučí svoje predmety do 14 hodiny, vyberie sa na preventívnu prehliadku, ukončí ju o 16 hodine, naspäť do školy je to 40 minút, v tom čase nie je už pokladník... nemá nárok na preplatenie schváleného výdavku? potom to je debilita, ktorá je možná iba u nás...
anika
14.10.15,18:36
Má nárok na preplatenie, ale ako som písala najprv mala mať p o d p í s a n ý súhlas na absolvovanie prehliadky s dátum najneskoršie 5.10. Okrem iného učteľka musí mať vstupnú prehliadku a preventívnu už mať nemusí, nepatrí medzi tzv. rizikové kategórie, čiže v tomto prípade by to ani nemalo byť preplatené z bežných výdavkov, maximálne zo SF. Najprv sa mala sama informovať za akých podmienok jej to preplatia. Učitelia totiž odučia svoje hodiny nič iné ich nezaujíma.
karakul
14.10.15,18:44
... takže potom formulácia "doklad na preplatenie" mal byť odovzdaný 5.10. nie je správna - a o tom, či mala alebo nemala podpísaný súhlas do 5.10. nič nevieme... inak oceňujem
avalik
14.10.15,21:34
zadavatelka pise: " Zamestnávateľ požaduje absolvovanie preventívnej prehliadky" ... predpokladam, ze tato poziadavka je uvedena v nejakej vnutornej smernici alebo plane a tak isto mala byt zohladnena v rozpocte skoly ... zamestnanec bez vedomia zamestnavatela tuto prehliadku asi neabsolvuje ... vykon predbeznej kontroly ma zabezpecit zamestnavatel a to ci zamestnanec si uplatni zakonny narok na preplatenie tejto zdravotnej prehliadky v den absolvovania alebo o 8 dni alebo o mesiac, ... nema vplyv na to, ze zamestnavatel je povinny tento narok zamestnanca uspokojit. Zakonne naroky sa neuspokojuju v zavislosti od ochoty a vztahov v organizacii.
janka331
15.10.15,06:32
Súhlas je, pretože to zamestnávateľ vyžaduje, na nástenke máme zoznam zamestnancov s mesiacom a rokom platnej preventívnej prehliadky a do ukončenia jej platnosti, tú ďalšiu preventívku musím absolvovať. Dnes mi to bolo vysvetlené, že sme mali finančnú kontrolu a tá žiadala preplácanie v ten deň, že je tam zápis o porušení finančnej disciplíny. Neviem, nevidela som to, nadriadený dnes nie je v práci. Anika, pokiaľ ide o to, že som sa mala informovať vopred - už som to absolvovala aj pred tým, a nebol žiadny problém. Pravidlá sa nijako nezmenili. Keby ma to nezaujímalo, tam kývnem rukou, Anika, a Vašu poslednú vetu som "akože" prehliadla.
Ale inak Vám ďakujem za rady a zároveň aj nové informácie, že nie som povinná mať preventívku. Nevedela som o tom.
Napriek tomu by som rada ešte poprosila ak mi viete poradiť zákon o pravidlách fungovania pokladne, aby som mala čím argumentovať.
Vďaka
avalik
15.10.15,06:47
Kontrolor by mal uviest, podla ktoreho zakona ty si povinna si dat pteplatit doklad v den jeho vystavenia ... a kontrolovany pokladnik by sa toto kontrolora mal pytat tiez
anika
15.10.15,06:55
Nie je to zákon o pravidlách funngovania pokladne. ale zákon 502//2001 § 9 Zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite.
janka331
17.10.15,08:41
Tak som "gúglila" a gúglila, pýtala som si informácie, jedinou odpoveďou bolo, že bola kontrola a tá si to žiada. Bola som si pýtať tlačivo na preventívku, nikto ma neupozornil, pozerala som si zákon, aj smernice rôznych úradov, nikde nie je napísané, že tam má byť dátum, do ktorého, som povinná vykonať a doniesť potvrdenie o vykonaní prehliadky. No a v práci mi odporúčali, aby som si išla vypýtať nové potvrdenie. Ja chápem, že vo financiách musí byť poriadok, ale toto je trochu sila. Na otázku, že dátum na tlačive bude stále 5.10. a potvrdenie bude iný dátum "tak to by nemal byť problém" . Najlepšie by bolo, keby dátum bol z toho dňa, keď budem žiadať preplatenie. A už sa radšej ani nepýtam na ďalšie veci, je to úplne zbytočné. Preventívka môže trvať napr. týždeň, dostanem "povolenie" na 2 dni, to potom bude znovu taký cirkus?