jess
31.05.04,13:54
Prosím Vás, ako sa zauctuje faktura od dodavatela z EU, ktorá príde, aj sa má zaplatit skôr ako príde samotný tovar. Ďakujem.
marianna
31.05.04,12:34
Zrejme ti ide o dátum zaúčtovania faktúry. Podľa mňa by si ju mala zaúčtovať tak ako je deň vyhotovenia faktúry, pretože podľa § 20 ti dňom vyhotovenia faktúry vzniká daňová povinnosť. Druhá strana (teda dodávateľ) bude mať takisto v tento deň vznik daňovej povinnosti. Tento problém som mala aj ja aj keď tam bol posun len o jeden deň. Najlepšie je to vydiskutovať si so svojim dodávateľom, aby ste tie dni mali zaúčtované rovnako.
jess
31.05.04,12:56
Takze fakturu si zaevidujem dnom vystavenia, t. j. zadám ten kurz pre DPH. No a potom aký dám dátum a kurz na tovar? Ked mi pride tovar /je to cca 3týždne po obdrzani FA/?
marianna
01.06.04,12:08
No priznám sa že teraz som v pomikove. Ale podľa §20 ti daňová povinnosť vznika 15. deň kal. mesiaca po dodaní tovaru, alebo dňom vystavenia faktúry, ak je vystavená pred 15.dňom. Takže na tvojom mieste by som zaúčtovala aj DPH aj tovar podľa faktúry. No neviem či je to správne. Podľa mňa tú faktúru Vám mali dať len ako zálohovú.