momo2
14.10.15,10:53
Poberám čiastočný invalidný dochodek na 60% akurát som sa dal vyradit z uradu práce(povedali mi že nemusím byt evidovaní že aj tak štat za mna bude platit Zdravotne Poistenie) ale otazočka je, bude sa mi to ratat potom do výpočtu starobneho dochodku ked nie som evidovany.zápočet odpracovaných rokov?Dakujem.
ivka70
14.10.15,08:55
Cas evidencie na UP sa uz od 2004 nepocita do dochodku, tazke to nie je rozdiel, Stat prestal platit dochodkove poistenie za evidovanych na UP.
veronikasad
14.10.15,09:31
Ivka, neplatí, resp. nemalo by platiť pre poberatelov ID. Zrovna riešim s ústredím SP, keď mi posledných 6 mesiacov, kedy som bola evidovaná na UP z dôch.poistenia - v rozpore so zákonom o soc.poistení - odpočítali.
Podala som návrh na preskúmanie súdom, dnes uplynula 60-dňová lehota od podania návrhu, zatial sa súd ani SP neozvali ...
ivka70
14.10.15,09:38
Plati pre vsetkych evidovanych na UP po roku 2004, ze sa im evidencia na UP do dochodku nepocita, lebo stat za evidovanych neplati dochodkove poistenie.
To ale neznamena, ze nemozu mat dochodkove poistenie v tom istom case z ineho zdroja - ci uz ako poberatel ID alebo dobrovolne poistena osoba (ak v nejakom case taky subeh mozny je alebo bol) a pod.

Samotnou evidenciou na UP ale narok na dochodkove poistenie nevznika.
veronikasad
14.10.15,09:41
Ivka, pri výpočte ID mi priznali obdobie dôch.poistenia do dovršenia dôch.veku. V júni som požiadala o SD, od januára do júna som poberala dávku v nezamestnanosti a pri výpočte SD mi toto obdobie odpočítali, aj keď som ID poberala v súbehu s evidenciou na UP.
veronikasad
14.10.15,09:45
§ 60
Obdobie dôchodkového poistenia
...
(4) Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.
ivka70
14.10.15,09:52
Ja to chapem a tiez by som sa odvolala, lebo ti nemali co to obdobie neuznat.