Katarina-fa
14.10.15,16:43
Vedel by mi niekto poradiť účtujem advokátsku kanceláriu. Táto zastupovala klienta v súdnom spore ktorý klient prehral (vinou advokáta), následne advokát na základe zmluvy s klientom uhradil trovy konania namiesto klienta. Je tento výdavok pre advokáta daňový? Akoby som to mala správne zaúčtovať?
karakul
14.10.15,15:32
"Nie každé zanedbanie, porušenie alebo nedostatočné plnenie povinností advokáta má za následok vznik jeho zodpovednosti za škodu spôsobenú klientovi v súvislosti s výkonom advokácie. Samo pochybenie advokáta neznamená automaticky vznik škody na strane klienta. Zodpovednosť advokáta ani nie je daná v každom prípade, keď ním zastupovaný (obhajovaný) klient nebol v určitom konaní úspešný. Zodpovednosť advokáta nastupuje len vtedy, keď neúspech klienta je dôsledkom porušenia povinností advokáta v súvislosti s výkonom advokácie."
viď http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/nahrada-skody/zodpovednost-advokata-za-skodu-sposobenu-klientovi.html

okrem toho advokáti musia mať poistenú zodpovednosť za škodu, ktorú výkonom profesie spôsobia...

... v prvom rade sa opýtaj advokáta, či bude nárokovať plnenie poisťovne, alebo nie... ak sa však zmluvne zaviazal k plneniu, otázka je, či to možno považovať za zmluvnú pokutu, alebo nie (zmena v tomto roku v daňovej uznateľnosti).
Katarina-fa
14.10.15,16:08
jediné čo mi k tomu povedal majiteľ je že jeho zamestnanec spôsobil fatálnu chybu , poistený je, ale nárokovať si nebude v poisťovni náhradu, lebo sám povedal že je to bez šance