henrieta12
14.10.15,17:43
Bola na mňa podaná žaloba vo veci zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam. Prišiel mi list zo súdu, v ktorom sa píše, že mám uviesť rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu, pripojiť listiny a označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Chcem sa opýtať čo všetko je potrebné predložiť súdu. Je potrebné aj navrhnúť svedkov?
Martuk
22.10.15,11:22
nie som síce právnik a možno moja odpoveď nebude dokonalá, ale pokúsim sa vyjadriť svoj názor. Ja na tvojom mieste by som doložil všetky dokumenty, ktoré mám, do podrobna by som rozpísal predmetnú vec a "navrhol" by som svedkov (mám na mysli to, že napríklad Janko Hraško bol pri tom, počul, o čom sa hovorilo, prípadne niečo podpísal, vie potvrdiť moje (vyvrátiť jeho/jej) tvrdenie/tvrdenia a pod. Tiež by som opísal, ako danú vec vidím ja, či ide o nejakú pomstu, strpčovanie života, prípadne niečo podobné. Toť vsio. Dúfam, že sa tu po mne nezačnú voziť ostatní. :-P
Mária27
22.10.15,12:50
Najprv si uvedom, či chceš zostať naďalej spoluvlastníkom tých nehnuteľností, alebo súhlasíš so zrušením a vyporiadaním. Obhajovať treba svoje záujmy.
Súd nevyhovie žalobe a nezruší spoluvlastníctvo len v prípadoch hodných osobitného zreteľa. Napr. ak je spoluvlastník starý človek a ťažko by si zvykol bývať inde, má k nehnuteľnosti mimoriadny vzťah a nemá na vyporiadanie, ... Čiže ten zreteľ treba odôvodniť.

Druhá vec, čo sa pri takejto žalobe rieši, je ako vyporiadať spoluvlastníctvo. Žalobca podal nejaký návrh, ty s tým môžeš alebo nemusíš súhlasiť. Súd vaše návrhy nemusí brať do úvahy, pri nedohode má stanovené zákonné poradie (§ 142 občianskeho zákonníka:
1. reálne rozdelenie veci podľa výšky podielov (ak je reálne rozdelenie možné)
2. prikázanie veci jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primenarú náhradu (vyplatia ostatných)
3. predaj veci a rozdelenie výťažku podľa výšky podielov.

Tak si rozmysli čo chceš a obhajuj svoj návrh. Súd prihliadne napr. na to, že si väčšinový spoluvlastník, že si nehnuteľnosť doteraz užíval, staral sa o ňu, zhodnocoval ju a pod. Naopak, ak sa chceš nehnuteľnosti zbaviť, navrhni vyplatenie druhými alebo predaj a odôvodni si to.
draik
22.10.15,13:03
Vždy závisí od merita sporu. Vo Vašom prípade ide o to, že iný spoluvlastník chce pravdepodobne dosiahnuť, aby sa stal výlučným vlastníkom veci resp. aby vec bola predaná a výťažok rozdelený. Vyjadríte sa teda k žalobnému návrhu, či súhlasíte resp. nesúhlasíte, a to aj s odôvodnením. V tomto prípade svedkovia potrební zrejme nebudú.