Tomrus
14.10.15,19:57
Dobrý deň.
V zamestnaní pracujem na troch smenách- ranna,poobedná,nočná v nepretržitej prevádzke už 9 rokov a sme tým pádom rozdelený na smenu A,B aC.Chcem sa opýtať či má zamestnávateľ právo ma na trvalo preradiť zo smeny B do A bez mojho súhlasu (rodinné záležitosti) aj keď,sa jedná o ten istý druh práce ako mam uvedený na pracovnej zmluve.Dôvody sú pre mňa zaražajúce,ale nejdem ich tu uvádzať. Nejedná sa o zmenu práce,ale ZMENU SMENY vlastne o PRERADENIE NA INÚ SMENU!
ĎAKUJEM!
misoft
14.10.15,20:20
Môže - zamestnávateľ predsa určuje rozvrh práce, pracovné zaradenie, zaradenie do smien. Mal by s tebou však písomne zmenu dohodnúť.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5822573 §54
avalik
14.10.15,21:11
Na základe toho čo si uviedla môže, a nie je povinný to s tebou prerokovať - druh práce sa ti nemení, pracovná zmluva sa nemení.

§ 90
(9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.


V ZP je aj tento paragraf
§ 164

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Predpokladám ale, že v tvojom prípade nejde o starostlivosť o dieťa, ktorá by vyžadovala byť zaradená len do zmeny B.
ivka70
15.10.15,05:05
Zaradenie do zmien sa nedohaduje so zamestnancom, zaradenie do zmien urcuje zamestnavatel.
ivka70
15.10.15,05:06
Moze. Je to jeho pravomoc zo Zákonníka prace.
Akurát ti to ma oznamit najneskôr 7 dni vopred (ako planovanie zmien).
Tomrus
15.10.15,13:51
Mam 3 deti z toho jedno ešte nedovršilo 15 rokov.
avalik
15.10.15,14:12
A z akeho dovodu nechces pracovat v zmene A, ale trvas na zmene B?
Tomrus
21.10.15,14:39
Okolnosti preradenia jednoznačne vyplivajú z neprofesionality vedenia a zo zaujatosti.Tú zaujatosť a vyhražky na moju osobu nejdem radšej ani komentovať,ostatne veď na Slovensku je to štandard v kruhoch vedenia podnikov.Oni to odvovodnili,ze mojím preradením zefektívnia problemovú smenu,ale ja som není od toho,aby som tam robila pracu majstra a rozkazovala druhým alebo za nich robila-nemam to v zmluve uvedené a ani ohodnotené. Keď som sa o tom chcela rozprávať s manažerom,tak ani nechcel počuť,že on majstrov nebude riešiť,ale veď majster je zodpovedný za smenu a ja mu do zelí liesť nehodlám a ani nebudem.Nechcem tam ist uz len kôli princípu,že problém druhych,prenášajú na toho kto ukaže,že vie a nemôže za to,že daný majster si na smene nevie dať rady s ľuďmi na logistike a ešte mu to vedenie toleruje.Škoda,že nahravanie hovorov ohľadom vyhrožovania vyhadzovom je nelegálne. No nech si každy urobí svoj pohľad na vec. Toto je ten moj a dúfam,že ak sa niekto dostane do podobnej situácie,tak bude mať v tom jasno,ak nájde túto diskusiu. Ďakujem za rady.Nemám na vyber a musím brať ohľad na deti.Ahojte
avalik
21.10.15,14:52
ja len nechapem aky vplyv na tvoju starostlivost o deti ma to, ci robis v zmene A alebo B ... ak sa ti pracovna napln nemeni tak pracujes podla toho do ktorej zmeny ta zaradi zamestnavatel ... ak ti to oznami tyzden vopred tak je to v sulade so zakonom ... pracovala som aj v zmenovej prevadzke a je to normalne, ze ak pracovny kolektiv nepracuje tak ako ma, tak sa robia zmeny ... rovnako ako v skole, ziakov presadzaju aby bol v triede klud