peteriak
14.10.15,23:02
Dobrý večer prajem,
trochu ma máta výklad autorského zákona vo veci karikatúr.
Chalan - nadaný maliar vlastnoručne nakreslí motív napr. s Batmanom, Supermanom, komixovou postavou atď. Obrázok je celý nakreslený ním, je jedinečný, no je z neho zrejmé, že o akú komixovú postavu ide. Je možné takýto motív používať na komerčné účely?

V zákone sa píše, že karikatúra nespadá pod aut. zákon - je takto vzniknuté dielo možné považovať za karikatúru ?
Ďakujem Vám.
bomo
16.10.15,10:11
Zle ste si to vysvetlili. Karikatúra spadá pod autorský zákon - je to autorské dielo. Autorský zákon o karikatúre hovorí, že použitie iného autorského diela v karikatúre, nie je porušením autorského zákona a autorských práv. Takže, ak použijete v karikatúre komiksovú postavičku a táto karikatúra nie je len napodobnením pôvodného komiksového diela, tak je to OK.
peteriak
22.10.15,06:19
Ďakujem Vám za reakciu! Posudzuje sa podľa nejakých kritérií, čo karikatúra je a čo nie? Zaujala ma časť "... karikatúra nie je len napodobením pôvodného komiksového diela ...". Podľa čoho mám posúdiť, že obrázok je alebo nie je OK?
bomo
22.10.15,10:43
Karikatúra nie je definovaná v zákone. Posudzovanie bude veľmi individuálne, ale môžte napríklad vychádzať z definície podľa slovníka slovenksého jazyka http://slovnik.juls.savba.sk/?w=karikat%C3%BAra
peteriak
22.10.15,10:50
ĎAkujem Vám ešte raz. Pomohli ste. Skúšal som kontaktovať aj LITA, ale zatiaľ žiadna reakcia.