jopus1
15.10.15,06:28
Zdravím, poprosím o radu:
Sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti je viazaná živnosť.
Mne bola dávnejšie vydaná voľná živnosť:
"Poradenstvo, konzultácie v oblasti sprostredkovania predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľnosti"
Ako mám pochopiť toto znenie správne?
Ako mám radiť, konzultovať, keď nemôžem sprostredkovať? Čo znamená "oblasť sprostredkovania?"
Túto živnosť už živnostenský úrad nevydáva, vraj by to bolo obchádzanie zákona. Ja, keď túto živnosť ale už mám znamená, že úrad obišiel zákon? Keď mi živnosť vydali, povedali mi, že nemôžem uzatvárať zmluvy a podobne.
Môžem podľa daného znenia sprostredkovávať predaj, kúpu a prenájom nehnuteľnosti a poskytovať s tým spojené poradenstvo? Samozrejme, že kúpne zmluvy by si dávali vypracovať klienti sami právnikovi, alebo by som im to vedel zabezpečiť.
Poradí niekto? Ďakujem.
misoft
15.10.15,08:07
Nemôžeš. Nemáš to v živnosti.
Môžeš však radiť, kontrolovať, či RK nedáva nejaká iné návrhy, či zmluvy sú OK. Ty si len ako PORADCA. Nie si PREDAJCA!
Ak klient si vypracuje zmluvu sám - tak ty si na to, aby si ju prezrel, skontroloval a PORADIL, čo je v zmluve zlé, nevýhodné a prípadne pridala iné riešenie, inú podmienku do JEHO zmluvy.

Úrad nič neobišiel - živnosť v čase založenia bola platná, nemôžu ju len tak zrušiť.
Consultix
15.10.15,10:27
Predajca nikdy ani nebude ani by nebol, bol by len v pozicii sprostredkovatela.
Consultix
15.10.15,10:34
Podla mojho nazoru tato definicia predmetu podnikania ani v minulosti nenaplnala podstatu sprostrekovanie kupy a predaja nehnutelnosti. Ako pise misoft, v zmysle tejto zivnosti moze radit jednej a druhej strane, ako postupovat pri kupe/predaji nehnutelnosti. Nemozes ale samotny predaj sprostredkovat.
Urad zakon neobisiel, ak si takuto zivnost oznamil, tak ju museli vydat, kedze nebola zakonna prekazka na vydanie opravnenia.
K veci zmene uz vydanych volnych zivnosti na viazane: Tyka sa to napriklad aj tlmocenia a prekladov. Dnes je to uz viazana zivnost, ale subjekty, ktore ziskali tuto zivnost v case, ked bola volna, vykonavaju ju nadalej. (Poznamenavam, ze cinnost tlmocnikov a prekladatelov zapisanych do zoznamu sa za zivnost nepovazuje.)
NEMOZES SPROSTREDKOVAT PREDAJ A KUPU, mozes poskytovat poradenstvo, ale to je tiez dost na hrane, lebo v tomto pripade Ty si ten, kto chce obchadzat zakon. Obsah je totiz na formu. Podstatne je, ze co robis, nie to, ako to nazves...
Consultix
15.10.15,10:36
A k zmluve by som sa mozno tiez nevyjadroval v tomto zmysle, lebo sa to moze povazovat za pravne poradenstvo, ktore sa riadi zakonom o advokacii... Zachadzam do extremov, ale vzdy sa na to pozeram aj z druhej strany, do akeho extremu moze zajst organ, ak chce uplatnit nejaku sankciu...
jopus1
16.10.15,07:45
Keď s predávajúcim uzatvorím dohodu o poskytovaní poradenstva až do úspešného predaja a nárok na odmenu budem mať, len ak aj kupujúci využije moje poradenstvo, bude to v poriadku? Predávajúci totiž bude žiadať, aby pri konzultácii s kupujúcim som bol aj ja. V praxi to znamená, že s predávajúcim uzavriem dohodu o poskytovaní realitných služieb. Kupujúci za ním príde a ten ho odporučí na moju osobu, aby sme to spolu prekonzultovali. Kupujúci a predávajúci majú potom možnosť sa rozhodnúť sami, či si zmluvy vypracujú sami, alebo cez nejakú RK, alebo im poradím právnika. Správne?
Je bežné, že nehnuteľnosti si nájdu záujemcovia sami, a nemusí ju nikto sprostredkovať Preto je to len na dohode s predávajúcim, že v prípade záujmu tretej osoby, odporučí na jednanie najskôr so mnou. Správne? Jedná sa o porušenie zákona?
Môžem na internete inzerovať predaje nehnuteľností? Ak tam urobím, tak len za účelom, aby ma kontaktovali záujemcovia o poradenstvo pri ich možnej kúpe. Nezákonne?
Consultix
16.10.15,15:48
Zivnostensky zakon:
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE
§ 64
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 3319 eur.

Sprostredkovanie nerovna sa priprava zmluv. Ta je povazovana za praven poradenstvo a je upravene zakonom o advokacii.

Pripada mi uplne scestne, ze chces inzerovat nehnutelnosti s tym, ze "obratte sa na mna, ak chcete tuto nehnutelnost kupit, ja sa budem okolo toho motat a vy mi potom zaplatite odmenu". Je to ocividne obchadzanie zakona.
jopus1
17.10.15,09:08
Inzerovanie je vo forme informácie ako: "V Brezne je na predaj dom" ......potom popis nehnuteľnosti a na koniec len môj kontakt. Žiadne také, ako napr. "dohodnite si jeho obhliadku" a pod. Záujemca vie si nájsť alebo už aj našiel ten dom aj sám, ale potrebuje poradiť pri jeho kúpe. Neviem napr., kde je zákonom zakázané inzerovať. Predávajúci ma môže takisto poveriť podaním inzercie vrámci poradenstva, alebo je to trestné? Predávajúci potrebuje poradiť pri predaji, kupujúci pri kúpe a keď sa obaja obrátia na mňa o radu, tak to nemôže byť predsa sprostredkovanie, alebo áno?
Poradím im, aký je ďalší postup, na čo si dať pozor a až budú chcieť, poradím im aj, na koho sa majú obrátiť v prípade vybavenia úveru, spísania zmlúv a pod. Aj toto je zakázané a sprostredkovanie?
Moje podnikanie by bolo založené na tom, že klient si ma môže nájsť aj sám, napr. pri inzercii nehnuteľností. RK ponúka to moje všeobecné poradenstvo a aj právne. Ja by som nebol RK, a ponúkal by som len obyč. poradenstvo v zmysle živnosti.
Za sprostredkovanie napr. predaja ja rozumiem, že medzi kupujúcim a predávajúcim dohodnem stretnutie a za to si budem pýtať odmenu.
Ja ale nič také neurobím, odmenu si budem pýtať len, ak sa tieto obe strany stretnú sami, a jednotlivo, alebo spoločne ma požiadajú o služby uvedené v živnosti.
Doteraz mi ešte nikto nevysvetlil, čo znamená výraz " oblasť sprostredkovania", v ktorej môžem podnikať,
a pritom sprostredkovať nemôžem. Ja to chápem tak, že sprostredkovávať zrejme môžem, ale sprostredkovať nemôžem, t.j. nemôžem konať v procese ďalej od vtedy, ako sa predávajúci s kupujúci stretnú, tam môžem už len radiť, a nemôžem začať poskytovať právne služby. Sprostredkovanie si myslím, že sa považuje za celý akt až po odovzdanie nehnuteľnosti, a podanie návrhu na vklad do katastra, čo v mojom prípade by nebolo.
Na záver: nechápem, prečo živnostenský úrad takto sformuloval moju živnosť, keď ma potom môže napadnúť za úmyselné obchádzanie zákona ?
Peggynka
17.10.15,09:58
jopus1
17.10.15,10:42
Dobrý článok, len akosi som sa tam ja nenašiel. Podľa akého § zákona si môžem uplatňovať nárok na odmenu? Znenie živnosti je polojasné,: hranice sú len od poradenstva po konzultáciu jasné, ale čo ten výraz " v oblasti sprostredkovania" ? Ako mu rozumieť tak, a uplatniť ho v praxi, aby jeho poňatie nebolo v rozpore s vydanou živnosťou?
Consultix
17.10.15,11:44
Prepac, ale precital som si prve dve vety a dalej sa mi to citat nechce. Obchadzaj zakon ako chces, Ty budes za to znasat nasledky. Prajem vele "podnikatelskych" uspechov.