Rudko Bielik
15.10.15,09:28
Zdravim. Pri rekonstrukcii starsej chalupy chcem nieco urobit aj s kominom ustredneho kurenia. Je stavany v strede chalupy a je iba vymurovany z tehly -voštinky, ako cela chalupa. Ta troska prepusta ten zapach, tak by som tam chcel vlozit neaku ruru. Mam komplet osekane omietky, takze by nebol problem postupne ho z jednej strany rozbyt, vlozit neaku ruru a zamurovat. Postupne z pivnice az na strechu. Ma s tym niekto skusenost? Aku ruru tam dat? Len na mna nechodte s firmou, alebo antikorom. Prerabam svojpomocne. Este na upresnenie, kotol ma okolo 20 kw a komin vysku cca 8m. Vdaka za kazdu radu.
vlado 33
15.10.15,08:05
Zavlaj si nejakého kominára na obhliadku. On ti bude vedieť najlepšie poradiť. Či bude treba komín párať, frézovať alebo bude stačiť iba vložka. Vypočíta to podľa kotla, ktorý budeš používať.
Rudko Bielik
16.10.15,05:18
Ono s kominarmi je to v okoli bieda. Ani o ziadnom neviem... tomu kominu nic nieje, mohol by zostat aj takto. Chapem, ze zavolam firmu, vyfrezuju, hodia vlozku a mam to bez starosti.. ale je to slusna palka. Skor som chcel poradit, aku ruru kupit, ako osadit a tak... Ked mam moznost ho po celej dlzke otvorit, nemal by byt problem hadam aj pre priemerneho kutila... :)
buchač
16.10.15,06:42
Šak rozbi na kompletku celý komín a následne poskladaj z nových prefabrikátov, do ktorých položíž tú "nejakú" rúru.

To bolo po prvé...
----------------------------------------------
Po druhé a oveľa dôležitejšie je aj iná vec.

Máš poistenú chalupu alebo mieniš si poistiť danú nehnuteľnosť ?
Myslíš si, že na svojpomocnú stavbu dá kominár patričné razítko ohľadom revízie komína ...ktorá, mimochodom, má byť každý rok ?
-----------------------------------------------
Po tretie.

Spomínaš kominára, ktorý je od ruky ? Nuž, ja na svoju chalupu robím taxikára pre dotyčného 100 km hore-dole...
Poistku platím 120€ za rok...
------------------------------------------------
Ale spávam kľudne.


Poznámka :
Kutil a pri komíne ?
Človeče Boží...nesranduj, nepokaz mi náladu...si nevidel. čo to obnáša.
Mne robil majster len opravu vrchnej časti komína (nad strechou)...dva dni sa s tým drbal.
Oliwa
16.10.15,07:07
Len aby si svojpomocne aj nevyhorel... Nie je rúra ako rúra...
Robili sme nový komín v strede domu /kvôli stavbe kachľovej pece/, tak veľmi dobre viem, čo to obnáša... Ale robil to kominár /za výdatnej manželovej asistencie/, takže máme aj revíznu správu, pečiatku, poistku a hlavne - kľudný spánok...
Ak nechceš byť súčasťou TV novín, tak si pozri kominárov cez net... síce vymierajú, ale ešte žijú... v okolí 100 km určite nejakého nájdeš... alebo sa opýtaj v okolí - to si nikto široko-ďaleko nedáva skontrolovať a vymiesť komín?
http://www.kks-sr.sk/najst-kominara/

Toho "nášho" kominára si objednali aj susedia... Prišiel v hodine dvanástej... Komínová vložka vyhorená, zvrchu komín upchatý sadzami, musel začať čistiť odspodu... Zobral od nich 10 eur... Inak by už boli v tých správach oni...
Oliwa
16.10.15,07:21
Nepochybujem o Tvojej manuálnej zručnosti, ale vyvložkovať komín nie je to isté ako spraviť vtáčiu búdku... Najmä, keď je rozdiel prísť o vtáčiu búdku a o strechu nad hlavou...
Peggynka
16.10.15,07:26
branislavp
17.10.15,22:56
Rekonštrukciu komína nepodceňuj a nepodceňuj ani revíziu komína od kominára. Na to si daj pozor, vynaložené financie neobanuješ. Na internete cez google si pohľadaj kominárov, alebo v mieste bydliska sa poinformuj.
arizona
18.10.15,06:22
Na vyvlozkovanie komina netreba komin rozbijat. A urcite nic lepsie,ako antikorovu ruru neporadim. Teda,ak nechces robit novy komin.
Na niektorych veciach,najma na tych,ktore mozu ohrozit zivoty tvojej rodiny sa neoplati setrit.
Je chvalihodne,ze sa snazis rekonstruovat sam,ale prepac,o kominoch nemas ani sajnu,takze odporucam najst si cloveka,co sa vyzna a ruci za kvalitu odvedenej prace.
Ked ulozis spatne kachlicky v kupelke,ci pokafres malovku na stene,nic sa nedeje...ale zly komin dokaze narobit obrovkse skody....
vlado 33
18.10.15,06:40
Arizona, základný rozmer je 160cm. Pokiaľ tam bude kotol, priemer prieduchu musí byť rovnaký alebo väčší. Niekedy treba upraviť priemer diery komína, aby požadovaná vložka vošla. Tie vložky sú do konusu, robia sa na mieru pre tvoj komín. Nie je to až tak drahé, aby to robil niekto svojpomocne. Dostaneš k tomu revíznu správu, je potrebná pre poistenie.
arizona
18.10.15,10:11
Chapem,ale ak bude komin treba frezovat,tiez to neurobi sam,tiez mu to musi urobit odborna firma. Preto som odporucala najst odbornika.
buchač
18.10.15,11:49
vlado 33 (Dnes 09:40) Nie je to až tak drahé, aby to robil niekto svojpomocne. Dostaneš k tomu revíznu správu, je potrebná pre poistenie.
===========================
Vyvložkovanie komína + správa + záruka...atď vykonaná ako fuška = 600 €.
Ak oficiálne = 1200 €

Moja skúsenosť, mne daná ponuka.
Samozrejme, že sa jedná o lokalitu a lokalitu.
vlado 33
18.10.15,17:14
buchač, aj tých 1200€ nie je až taká pálka, aby sa to nedalo zvládnuť. V popredí je bezpečnosť. Ja som dával vložkovať komín v 2005, vtedy to stálo do 500€.
buchač
18.10.15,17:20
Vlado

Šak jasné ...teda pre Teba, mňa...a ďalších z múdrejších.

Tých ostatných, tzv. kaskadérov neriešim.
hanelie
19.10.15,17:36
práve teraz na tom pracujeme - antikora ca 9m s prácou 600 € - naozaj nikdy svojpomocne - s ohňom nie je sranda a ani kominár nedá revíznu správu - bez tej sa zas
nepoistí dom .....atď :)
Peggynka
19.10.15,18:08
S tým poistením je to naopak...dom ti poistia,nikto neskúma,či máš hromozvod,bezpečnostné dvere,revíziu komína atď. Až keď vznikne poistná udalosť a treba platiť,tak vtedy sa poisťovňa odvoláva na všetky zákony,ktoré musíš dodržať.A keď nemáš,máš smolu :eek:
buchač
19.10.15,18:39
Hm...

1. Záleží od poisťovne
2. Záleží od agenta...lebo jeden je Agent s teplou vodou, hľadí len na províziu. Ten druhý je Agent 007 a to je už iný level.
3. Že je potrebné vedieť aj svoje povinnosti ako majiteľa nehnuteľnosti, tak to je už iné.

Poniektorí nevedia ani trt a podľa toho aj konajú...viď zadávateľa.
Rudko Bielik
20.10.15,17:04
Tak ono za prve, svojpomocne neznamena franto drz ten komin... su veci na ktore si trufnem a na ktore nie. Komplet elektriku si tiez robim sam a s neakym razitkom od revizneho nemoze byt problem. Ci pride kominar k fungel novemu kominu, alebo 40-rocnemu, musi ho skontrolovat tak ci tak, aby dal stempel... prv sa kominy iba vymurovali, tak ako mam ja. A nemal by byt problem ani teraz u kominara, pokial je v dobrom stave... nie? Ale prerabam od podlahy, tak uvazujem nieco urobit aj s kominom. Rozmyslal som aj nad kominovym systemom aj sa k nemu priklanam. Ten vam tiez nemusi stavat kominar, staci sikovny murar. Nerez rura by bola tiez fajn, uvidim este sa s niekym poradim. Dakujem za rady.
vlado 33
20.10.15,17:28
Počkaj, počkaj, nie nerez rura by bola fajn, ale jedine nerez rúry sa dávajú ako vložka. Keď si majster sveta ako píšeš, zavolaj kominárske služby a objednaj si rúry. Oni ti to všetko spravia podľa nákresov. Potom neplač........
Rudko Bielik
21.10.15,05:23
Myslel som bud nerez ruru ako vlozku, alebo kominovy system, napr. Schiedel. Ten kupis komplet aj s doplnkami a posklada ti ho murar...
buchač
21.10.15,06:13
Rudko Bielik (Dnes 08:23) Myslel som bud nerez ruru ako vlozku, alebo kominovy system, napr. Schiedel. Ten kupis komplet aj s doplnkami a posklada ti ho murar...
=========================
Chlape,chlape...nejak si otočil...
Lebo v pôvodnej otázke si písal :

" Len na mna nechodte s firmou, alebo antikorom. "

Radšej nekomentujem ten zvyšok...
Rudko Bielik
21.10.15,07:22
Ano, antikor je drahy. Ale vraj je to pecka ako som sa dozvedel od kamarata. Ten niekde za par eur zohnal antikor. ruru a osadzal ju svojpomocne. Akurat mu ju neaky kamarat zvaral. Ale komin ma vraj stale cistucky, akurat pri vrchu sa mu urobi taka korka, ktoru skrabne spachtlou... No a kominovy system zlozi aj opica, nikde som nepisal o firme...
Rudko Bielik
21.10.15,07:31
Ale je rozdiel v postupe. Kym pri kominovom systeme treba uplne zrusit komin a zacat nanovo od dola, pri rure ho staci rozparat. Preto hladam radu od takych co maju skusenost. Pri stavbe noveho by nebolo o com.
arizona
21.10.15,08:37
No,namiesto draheho Schidelu,daj radsej Prespor. A nikto ta neupozorni na to,ze ak si das akykokvek komin zlozit nejakej opici,co nema na to stempel, tak stracas zaruku...to len pre info...
Rudko Bielik
21.10.15,10:06
S tou opicou ma nechytaj za slovicka... :-D ale pochopili sme sa hadam...