annie3
15.10.15,10:55
Dobrý deň poraďáci... chcem sa Vás opýtať na zastupovanie advokáta pred súdom. V splnomocnení by mal byť uvedený rozsah zastupovania, to mi je jasné, ale...

1. Malo by to splnomocnenie advokáta byť súčasťou spisového materiálu veci ktorej sa to týka, resp., na ktorú zastupovanie má?

2. Alebo ho osobne predkladá advokát súdu, na každom pojednávaní v tejto veci?

Má s tým niekto nejaké skúsenosti?

Ďakujem
Mária27
15.10.15,11:58
Podľa § 25 občianskeho súdneho poriadku Plnomocenstvo udelené advokátovi nemožno obmedziť.
Splnomocnenia si zakladá súd a platia do odvolania.
annie3
16.10.15,12:30
Mária27 ....Ďakujem pekne. Bola som znovu prezrieť celý spis a splnomocnenie som našla.
Nechala som si ho prefotiť,aj potvrdiť pracovníčkou súdu,že fotokópia je totožná s originálom v súdnom spise.
Na splnomocnení som našla "vadu" sfalšovaný podpis, ktorý mal akože patriť jednému zo žalovaných,ktorý týmto podpisom splnomocňuje právneho zástupcu na zastupovanie v predmetnej veci.
Chcem túto skutočnosť napadnúť /namietať pravosť podpisu na splnomocnení,ktorým udeľuje plnú moc právnemu zástupcovi na zastupovanie pred súdom/ a požiadať súd o znalecký posudok z odboru písmoznalectva,pretože pokiaľ sa preukáže,že podpis je sfalšovaný,právny zástupca pravdepodobne neoprávnene zastupuje toho,ktorého podpis je sfalšovaný na 99,99% a viem aj kto namiesto žalovaného podpisoval.
Právny zástupca bude mať tiež "maslo na hlave,"lebo podpísaná bola jeho listina - Splnomocnenie ohľadom zastupovania. A sfalšovaný je podpis žalovaného,ktorý sa na súdne pojednávanie nedostavil a pravdepodobne tiež nedostaví ani na nasledujúce zo zdravotných dôvodov a pre vysoký vek... má cca 90 rokov.

Myslíte, že toto môžem úspešne napadnúť a súd by mi mal vyhovieť a určiť súdneho znalca z písmoznalectva?
V spise sa nachádzajú aj iné listiny,ktoré nepodpisoval dotyčný,ale právny zástupca ich predkladal súdu, ako podpísané žalovaným a potom sú tam aj listiny,ktoré žalovaný vlastnoručne podpísal...

Čo mi poradíte?
Mária27
16.10.15,13:10
Podpis na splnomocnení nemusí byť overený. Namietať splnomocnenie by mohol sám účastník. Súd môže konať len to, čo má v zákone napísané a o čo žiada účastník. Súd nie je povinný preverovať podpis účastníka, ak ho sám nezapiera.

V tomto súdnom konaní to asi nevyriešiš. Ak by išlo o podvod - bez vedomia dedka, proti jeho vôli alebo pre jeho neschopnosť právneho úkonu, mohla by si podať trestné oznámenie. Moc by záležalo, ako sa k tomu postaví dedko.

Neviem, o čo ide, tak je aj moja odpoveď nepresná.
annie3
16.10.15,13:21
Mária27 ....ďakujem pekne za odpoveď. Dedko je jeden zo žalovaných. Jeho syn ho podvodom na katastri napísal ako vlastníka domu, ktorý mu nikdy nepatril. Súd je ohľadom určovacej žaloby k predmetnému domu. Žiadny doklad, ktorý bol predložený katastru, ani súdu nebol poctivý. Všetky doklady, aj plnomocenstvá v ktorých akože dedko splnomocňuje niekoho na zastupovanie jeho osoby pred súdom a úradmi sú podpísané inou osobou /jeho synom/, ktorý podpisoval, akože to podpisuje ten dedko.
Trestné oznámenie v tejto veci bolo podané... uznesenie poukázalo na súd... zatiaľ sa konanie zastavilo, políciu zaujíma postoj a rozhodnutie súdu.

Čo sa týka overenia splnomocnenia pre právneho zástupcu, viem, že nemusí a nie je overená. Ale splnomocnenie na zastupovanie dedka, právnemu zástupcovi podpísal jeho syn, nie dedko.