zuzana
28.10.04,11:15
Prosím Vás ak sa účtovné odpisy=daňovým odpisom je možné tieto odpisy-účtujem ich mesačne, zaokrúhľovať na celé Sk ako sa zaokr.daň.odpisy.Je to veľká chyba ak nemám povinnosť overenia účt.závierky audítorom, ak si odpisy stanovujem tak že ÚO=DO??? :confused:
Katty
28.10.04,09:19
aj u nás máme úo=do

vypočítame si ročný odpis ten zaokrúhlime na celé Sk a vydelíme 12

číslo ktoré nám výjde účtujeme mesačne do N celoročný potom sadne
Yvvetta
28.10.04,09:22
Aj ja to tak robím. Aj keď na rôznych školeniach nás vždy vytýkajú.

Bola som na školení, kde pani z DU povedala, že ich zaujíma či bol správne vypočítaný daňový odpis a nie účtovný.
Janca
28.10.04,09:42
Vies to mas tak, dane sice nekratis, ale co ked Ti ta ista pani raz pride na kontrolu uctovnictva /a to uz mozu davat pokuty aj za nepravdive zobrazenie uctovnictva/?
Jasne, ze je to jednoduchsie, ale uz som to raz spominala, zakon o uctovnictve sa zacina vzdalovat zakonu o daniach. Ucto je ucto a dane su dane. Nerada to robim, ale aj ja stare veci zaradene podla UO=DO doodpisuvavam postarom ale nove veci uctujem UO podla zakona o ucte a DO podla zakona o daniach. Nie je to ziadna strachota, ale tiez sa mi dvakrat nechce.
Keby som bola auditor poviem, ze ano je to velka chyba. Ked budem robit danovu kontrolorku .... potom Ti poviem .....
ingi
28.10.04,09:54
Súhlasím s Jancou, staré veci nechávam už tak (UO=DO), ale nove od 01.01.2003 rozlišujem, daniari majú kontrolovať vraj aj dodržiavanie zákona o účtovníctve. Mala by si v účtovníctve zohľadniť životnosť, opotrebenie a pod. majetku a podľa toho si stanoviť účtovné odpisy. Minimálne vzniká rozdiel tým, že ak kupuješ majetok počas roka, účtovne ho odpisuješ mesačne a daňový odpis je ročný.
Katty
28.10.04,10:07
je pravda aj jedno aj druhé ale povedzme si tak ako je o koľko skreslíme obraz firmy v účtovníctve ... o pár tisíc???...za to nikto pokuty dávať nebude ak vôbec niekedy niekto začne kontrolovať tieto drobnosti
ak má firma zakotvené takéto účtovanie v interných smerniciach tak sa nad tým asi nikto vzrušovať nebude, maximálne upozorní na zákon... ale kto z nás vie presne odhadnúť životnosť majetku???
Janca
28.10.04,10:40
Aj zakon o ochrane osobnych udajov a registraturny poriadok sme vacsina podcenili "teda aspon ja" pred tymi cca 2 rokmi, tak preco sa snazime to teraz dat vsetci do poriadku ? A bude to vobec niekto kontrolovat ? Mozno budete namietat, ze to s odpismi nema nic spolocne. Ale na jednej strane tak ako odpisy je ZAKON a na druhej strane represia v pripade ze tento zakon NEDODRZIME, nie ?
zuzana
28.10.04,10:42
Janca a keď vypočít.zvlášť účtovné odpisy a zvlášť daňové, účtuješ aj odloženú daň z príjmu, alebo ako uvádzaš ten rozdiel??????Iba v daň.priznaní? :o
Janca
28.10.04,11:09
Vraj Nove postupy uctovania rozsirili okruh uct. jednotiek, ktore su povinne uctovat o odlozenych daniach a taktiez rozsah, pre kory sa odlozene dane uctuju. Ked mam byt uprimna mne tato situacia vznikne teraz za rok 2004, tak sa na to budem musiet ci chcem, ci nechcem pozriet a urcite ku koncu roka bude o tom este velka polemika. Potom pridam aj svoj prispevok, teraz by to bol len dohad a nechcem nikoho miast.
Janca
28.10.04,11:53
Odporucila by som si pozriet aj prispevok ODLOZENE DANE.