luckeysoon
15.10.15,14:06
Dobry den,

mam tu na Vas troska filozoficku otazku a modelovu situaciu. Predstavte si ze mam 28 rokov, 3 roky som pracoval vo firme ktora za mna riadne odvadzala odvody do ZP aj SP. V tomto roku som si zalozil zivnost a od buduceho roka sa zrejme stanem spolocnikom v jednej s.r.o. Moje prijmy na zivnost sa budem snazit ustriehnut tak aby som neprekrocil hranicu cca. 5000 a nemusel tak platit odvody do SP. Ako spolocnikovi s.r.o. mi bude vyplacany podiel na zisku, z ktoreho budem riadne odvadzat do ZP. V s.r.o. nebudem zamestnany.

Suma sumarum. Budem si riadne plnit svoju danovu a odvodovu povinnost. Dan budem platit z prijmu SZCO, zdravotne odvody budem platit ako SZCO v minimalnej vyske a zaroven ako 14% z podielu na zisku v s.r.o. Do socialnej poistovne vsak nebudem platit zhola nic.

1. Otazke znie, ci za tychto modelovych podmienok mozem o 3-4 roky ziadat banku o uver, ak by som sa rozhodol stavat dom. Je pre banku dolezite, ci platim SP alebo ju zaujimaju len pripadne omeskania a nedoplatky?

2. Otazka: Ak by som ziadal o uver a banka bude preverovat moje prijmy, bude mi ratat iba prijmy zo SZCO alebo bude zohladnovat aj podiely na zisku v ulynulych rokoch?

3. Otazka: moj podiel na zisku v s.r.o. uz nepodlieha zdaneniu, iba odvodovej povinnosti do ZP. Musim tieto peniaze priznat v danovom priznani?

Prepacte za vycerpavajuci prispevok, ale som v tycto veciach laik a ocenim, ak by niekto dokaze komplexne zodpovedat na moj rozsiahly prispevok.

Dakujem :)
Consultix
15.10.15,12:29
1. To, ci platis do SP zavisi hlavne od vysky prijmov v podnikani (nie od cisteho zisku). Ak budes vykazovat taky prijem zo zivnosti, ze Ti nevznikne povinnost odvodov do SP, tak Ti nedaju ani ventilator na splatky u uzernikov, nie to HU.

2. Ak by si mal aj ine prijmy z kapitalovych ucasti, tak je to vec skoringoveho modelu tej-ktorej banky. Pytas sa ale na vec, ktora je hypoteticka aj teraz, nie to este odhad toho, co bude o 3-4 roky.

3. Podiel na zisku podlieha ZP tiez len po rozdeleni, takze by malo dojst aj k vyplateniu. Dnes sa tento prijem nezdanuje. Zatial. Je to prijem, ktory nevykazujes ako zdanitelny.
luckeysoon
15.10.15,12:55
k otazke 1: To viem ze SP platim podla prijmov a nie podla zisku. Aj som to napisal ze sa budem snazit ustriehnut prijmy aby som neprekrocil hranicu, od ktorej mi vznika povinnost platit SP.

Skusim sa opytat este inak: Ak kazdy rok vykazem prijem zo SZCO 5000€ (cim mi nevznikne povinnost platit SP) a zaroven kazdy rok mi bude vyplateny podiel na zisku s.r.o. 15 000€ (cisto hypoteticky), tak banka napriek tomu by mi zamietla ziadost o uver len preto, ze neplatim do SP? Napriek tomu ze moj prijem je v sucte dajme tomu nadstandardny?
Consultix
15.10.15,15:23
Banka je sukromna spolocnost, ich rozhodovanie je urcitym sposobim upravene zakonom, ale nic nstanovuje v akom pripade musia schvait uver. Je to len a len na ich slobodnom rozhodnuti. Ako som uz napisal, bonita zakaznika savyhodnocuje podla viacerych faktorov. Nemyslim si ale, ze skutocnost, ci odvadzas do SP odvody by bol parametrom vo vyhodnocovani. Na druhaj strane, dnes, ked pri schvalovani kontroluju uz aj Tvojich priatelov na socialnych sietiach, tak nic nie je iste a jasne. A Ty to chces vediet 3-4 roky dopredu.
Pamataj si zakladne pravidlo: Banka je institucia, ktora Ti pozicia peniaze, ked ju presvedcis o tom, ze ich nepotrebujes...