Marisska
16.10.15,10:12
Dobry den. Na susediacom pozemku zacali stavat. Chapem a tolerujem, ze sa tam musia dostat nakladne auta s materialom a ine mechanizmy. Kedze ale miestna komunikacia nie je dost siroka, pravidelne chodia cez moju predzahradku a poskodzuju ju. Naposledy mi ju celu rozkopali kvoli plynovej pripojke. Tym mi poskodili makadam, textiknu foliu pod makadamom a taktiez vysadene kriky. Samozrejme viem, ze predzahradka je majetkom obce. Moja otazka znie. Su majitelia susedneho pozemku, na ktoych pokyn sa toto vsetko realizuje, dat moju predzahradku do povodneho stavu vratane novej textilnej folie, ktoru roztrhali, makadamu a znicenych krikov? Alebo dat do povodneho stavu znamena zakopat vykopanu jamu a to je vsetko? Maju povinost mi nahradit skodu, ktora mi tym vznikla? Dakujem za odpoved.
misoft
16.10.15,08:18
Sama píšeš - predzáhradka (pozemok) nie je tvoj pozemok, patrí obci. T.z. že môžu ho na pokyn VLASTNÍKA pozemku uviesť do pôvodného stavu. Lenže nie stavu predzáhradky (pretože tu si si vytvorila sama a na 100% bez súhlasu vlastníka pozemku!), ale do stavu, aký určí vlastník pozemku.
To že si tam dala makadam, textilnú fóliu, vysadené kríky - mala si na to povolenie od vlastníka? Vedel o tom?
Veď ty si siahla na cudzí pozemok, privlastnila si si ho!
Pochybujem, že dostaneš nejakú "náhradu" za škodu - nie je to tvoj pozemok. Maximálne, ak vlastník odobrí tvoje zásahy - tak len do hodnoty práce a materiálu. Ale to záleží na vlastníkovi.
Len aby vlastník od teba nevymáhal ešte nájom za pozemok a náhradu za škodu na jeho pozemku.
misoft
16.10.15,08:20
Ale len hodnotu vecí. Aby uviedli do pôvodného stavu - to určí vlastník pozemku. A ona nim NIE JE!
Oliwa
16.10.15,08:32
Máš tú "Tvoju" predzáhradku oplotenú a vyznačenú na liste vlastníctva? Veľmi dobre vieš, že nie je Tvoja. Netreba si mýliť pojmy s dojmami...
To, že dobrovoľne zveľaďuješ majetok obce a staráš sa oň, je Tvoja dobrá vôľa. A obec to toleruje, veď prečo nie...
Ale to ešte neznamená, že Ti tým vzniká nárok na ten fliačik zeme pred domom, či dokonca na finančné odškodnenie od susedov či obce. Dnes obce nemajú peniaze na podstatnejšie veci...
Ako účastníci stavebného konania ste boli/mali byť informovaní o termíne stavebných prác. Koniec-koncov, bývaš v susedstve, vidíš, čo sa deje a ako pokračujú práce... Nič Ti nebránilo makadam či fóliu vopred odstrániť a drobné rastliny či menšie kríky presadiť do vlastnej záhrady... alebo si z nich naštepiť nové...
Gabi03
16.10.15,08:36
súhlasím s už povedaným. ale nezabúdajme, že tu sa rozhoduje o budúcich dobrých či zlých susedských vzťahoch. či z jednej, či z druhej strany.
misoft
16.10.15,08:38
Nuž - ak budú susedia féroví - dajú to do richtigu. Ale právne - nemajú povinnosť jej predzáhradku upraviť, len si zistiť, koľko čo stálo a zaplatiť za veci.
A ohľadom pozemku - budú sa baviť s vlastníkom - obcou, nie s ňou. Lebo za poškodenie zaplatia obci, tá dovalí stroje a všetko to zrovná... i s jej kríkmi, makadamom, fóliou....
Jarka 1
16.10.15,08:51
Priznám sa, že odpovede sú po právnej stránke síce v poriadku, ale nijako ich neviem stráviť.

Mnohé obce vyzerajú pekne len preto, že sa jej o "predzáhradky" , ktoré patria obci,
zadarmo a za vlastné peniaze postarajú občania. A obec ušetrí z rozpočtu.

Preto sa pýtam, či je nejaká možnosť, aby obec zaviazala stavebníka pri vydaní povolenia k uvedeniu pozemku "predzáhradky" do pôvodného stavu.

Lebo ak nie, tak potom je jasné, že z cudzieho krv netečie. Stavebník zahádže jamu, aby do nej niekto nespadol a na ostatné sa vykašle. To by sa vlastne mohlo stať, že potom by tie naše obce vyzerali všetky rovnako zanedbané. Však obec ak je chudobnejšia, tak nemá veľa na úpravu zelene. Ledva na pokosenie buriny, ktorá by tak mohla rásť na "predzáhradkách" v celej obci. Pre toho, čo sa zadarmo stará je táto situácia demotivujúca.
Gabi03
16.10.15,08:55
mám taký pocit, že obec ani len netuší a ani sa nestará, či pri stavbe je alebo nie je poškodená susedová predzáhradka..
misoft
16.10.15,09:00
Moja milá.... vieš ty, koľko toho obec vyžaduje od vlastníka priľahlého pozemku k obecnému pozemku? V mestách - pod HROZBOU pokuty sa musia čistiť chodníky (i keď je to protiústavné, trpí sa to!), kosiť priľahlé pozemky (opäť pod hrouzbou pokuty!)....
Nehľadaj v tom logiku... proste je to tak, obec je majiteľom, prikáže/neprikáže dať do poriadku, ale nenaznačí AKO!
Že tam niekto niečo investoval? Jeho problém..... obec nemá povinnosť niečo nahradiť.... nežiadali, aby tam niekto niečo urobil.... Kto tak robí - tak na vlastné náklady a vlastnú ŠKODU!
kopretinka
16.10.15,09:08
to nie je susedova predzáhradka,to je majetok obce.
ivka70
16.10.15,09:11
To je este ten lepsi pripad, su mesta, kde pokutuju za vysadbu na ich pozemku bez predchadzajuceho suhlasu ....
misoft
16.10.15,09:14
Nááá vidíš... na toto som zabudol.....:D
Jarka 1
16.10.15,09:15
Jasné, však bohu žiaľ stále platí: Na Slovensku je to tak.
Gabi03
16.10.15,09:17
? tak upravím: "mám taký pocit, že obec ani len netuší a ani sa nestará, či pri stavbe je alebo nie je poškodený majetok obce vedľa staveniska a susedovým pozemkom"... lepšie?
Tweety
16.10.15,09:17
Keď bude úrad veľmi otravovať, môže sa stať, že Marisska ešte dostane vyrubenú pokutu za roky dozadu.
Oliwa
16.10.15,09:22
Veď to... radšej nech je Mariška pekne ticho... :D Síce sme ju nepotešili, a človek ju aj ľudsky chápe, ale... keby jej horel dom a prišli by hasiči, tiež by bez jej súhlasu zaparkovali v obecnej predzáhradke...
misoft
16.10.15,09:22
Ale tuší, tuší..... ale viď iné príspevky a komentáre.... oni očakávajú, že to dá do poriadku ten, čo mu ten pozemok prilieha....
A stavebník? On to má jednoduché.... Po skončení zoberie ten traktor s nakladacou lopatou, zarovná, uhladí a je to! Prípadne (ak je ekológ) i nejakú trávu zaseje.... A je to! V súlade so zákonom.
Oliwa
16.10.15,09:33
Obec musí tušiť, že sa niečo niekde deje... veď starosta musel vydať stavebné povolenie... ale tie čačky-mačky okolo toho, to je už iné kafe...
arizona
16.10.15,11:26
Ale ste sa do nej pustili!
Samozrejme, ze predzahradka parti obci,ale mozme byt radi, ze ludia chcu,aby ich okolie vyzeralo pekne a udrzuju ho aj na vlasne naklady. A urcite sa kazdy z nas rad pozrie na pekne upravene priestory,ked prechadza cez nejake mesto, ci obec.

Podla spravnosti, na miestach kadial vedu akekolvek "siete", by sa nemali sadit stromky a pod. Miesta by mali byt pristupne aj pre pripad havarie,ci oprav.
Zial,jedine, co ti zostava, je dohodnut sa so susedmi na nejakom rieseni. Ale ak nebudu ochotni, neporadis si.

Bagrista urcite nie je povinny uhladne vykopat stomky,ci odkladat folie,ak potrebuje kopat. To mohli zabezpecit susedia,aspon kvoli buducim dobrym susedskym vztahom.