Kathy17
16.10.15,16:34
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako ovplyvňuje dlhodobejšia PN-ka (ca 2 mesiace) vymeriavací základ.
Zamestnanec je 2 mesiace práce neschopný. Po ukončení PN-ky dostane výpoveď zo strany zamestnávateľa s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Po skončení pracovného pomeru sa zaeviduje na úrade práce.
Chcela by som vedieť, či a ako dĺžka PN-ky ovplyvní napríklad aj výšku odstupného, prípadne aj podpory, ktorú dostane na úrade práce, t.j. ovplyvní táto PN-ka vymeriavací základ?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
16.10.15,14:40
Vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti PN nijako neovplyvní, pretože obdobie PN je vylučitelná doba.

Či ovplyvní výšku odstupného záleží od dátumu kedy bude ukončený pracovný pomer a aký priemerný zárobok sa použije - či skutočný alebo pravdepodobný. Doplň obdobie PN a dátum ukončenia prac.pomeru.
Kathy17
20.10.15,06:41
OK, ďakujem a posielam ešte info s konkrétnymi dátumami. Jedná sa o prípad, kedy zamestnanec na základe nariadenia od zamestnávateľa čerpal od 10.7. do 30.9. náhradné voľno (520 hodín nadčasov!!!!), dňa 28.9.2015 prišiel zamestnancovi list, že o zrušení jeho pracovnej pozície a s ponukou miesta nevhodného k náhrade pôvodnej pozície ( z vedúcej a riadiacej pozície do výroby - na pozíciu, na ktorú nie je ani vyučený). Od 29.9. je zamestnanec na PN-ke, ktorá trvá. Predpokladané ukončenie PN je 30.11.2015. Následne bude určite ukončený pracovný pomer zo strany zamestnávateľa, t.j. od 1.12. s 3-mesačnou výpovednou lehotou. Zamestnanec má ale ešte aj nevyplatené a nevyčerpané nadčasy, rovnako aj starú + novú nevyčerpanú dovolenku.... Prípad je dosť komplikovaný a jedná sa v podstate o to, ako toto všetko ovplyvní vymeriavací základ, z ktorého sa bude počítať odstupné a aj podpora, pokiaľ zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi na úrad práce....
veronikasad
20.10.15,06:45
Pracovný pomer bude ukončený v roku 2016 (po uplynutí výpovednej doby) alebo dohodou skôr (kedy?), Počas výpovednej doby bude pracovať ?
Kathy17
20.10.15,06:56
Po skúsenostiach s kolegami, ktorí boli na tom podobne, sa predpokladá, že ukončený pracovný pomer bude v roku 2016. Od 1.12. začne trvať výpovedná lehota 3 mesiace, ktorá bude ale na základe dohody preplatená - zamestnanec už do práce nenastúpi.
veronikasad
20.10.15,07:00
VD bude platená ako prekážka v práci na strane zamestnávatela ?
Kathy17
20.10.15,07:28
Toto presne neviem zodpovedať, ale pravdepodobne ano. Sú aj iné možnosti?
Kathy17
20.10.15,08:49
Mám ešte niečo konkretizovať, alebo mi viete poradiť na základe týchto informácií? Veľmi ďakujem za ochotu a čas!