margaretik
16.10.15,16:58
dobrý deň, chcem sa spýtať, či by som mala ako dcéra nárok na ošetrovanie matky, ktorá je už niekoľko rokov ZŤP, poberá dôchodok a jej zdravotný stav sa zhoršuje. Ja som momentálne nezamestnaná /po MD ma do práce nevzali/, nepoberám žiadnu dávku od štátu, teda som jej k dispozícii 24-hod. dennne. Môžem sa uchádzať na sociálke o nejaké opatrovateľské dávky? Či je možné opatrovať rodiča so ZŤP, čo k tomu treba - aké papierovačky. Bežne ju vozím po lekároch ako doprovod. Ak by som na niečo podstatné zabudla, priebežne doplním. Spolu nebývame, nemáme rovnakú adresu. Ďakujem.
Tweety
16.10.15,14:59
Informuj sa na UPSVaR.
karol.za
16.10.15,15:11
na UPSVaR.,asi dnes už nič nezistíš, tu je to viacej rozpísané:
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/
s pozdravom karol
margaretik
16.10.15,15:16
ďakujem
Tweety
16.10.15,15:17
najprv naštudovať a potom šup, šup na úrad
karol.za
16.10.15,16:15
doplnenie:niektorý zťp,možu žiadať o osobnú asistenciu,viacej je o rozpísane:
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-osobnu-asistenciu/
takže aj toto dávam do pozornosti
a potom :Tweety (Dnes 18:17) najprv naštudovať a potom šup, šup na úrad
s pozdravom karol
arizona
16.10.15,19:01
Na UPSVAR ti daju plno papierov,ktore musis priniest vyplnene. Treba dolozit aj schvalenie od lekarov a pod. Ak ma matka nejake diety,moze tiez dostavat nejaky prispevok. Tiez sa informuj o priplatkoch na pohonne hmoty,na vozenie na vysetrenia. Prispevok zalezi nielen od diagnoz,ale aj od vysky dochodku tvojej matky. Ale velky zazrak necakaj. Skor sa ti oplati zamestnat sa ako opatrovtelka svojej matky cez mesto,kde byvas.
Katy a R
16.10.15,19:12
No ja by som poradila - že najskôr si naštuduj niečo o kompenzáciách - aby si bola trošku v obraze (karol priložil link)- a až potom choď na UPSVaR.
Pozri zák 447/2008 a prílohu zák 448 - ak budeš žiadať príspevok za opatrovanie - tak treba splniť aj stupeň odkázanosti min V. pozri si, že ako to posudzujú (dčo treba doložiť) . samozrejme, min 50%tný zdravotný postih - Ale ak už má preukaz ŤZP, tak to spĺňa.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
aj tu na porade nájdeš veľa tém k tomuto - napr. http://www.porada.sk/t233483-opatrovanie-rodica-opatrovatelsky-prispevok-rady-a-skusenosti.html?highlight=Katy+pr%C3%ADspevok+opat rovanie
http://www.porada.sk/t203732-ciastocny-invalidny-dochodok-opatrovatelske.html?highlight=Katy+pr%C3%ADspevok+ opatrovanie
Anika61
16.10.15,21:25
Nedávno som žiadala o opatrovanie ZŤP-osoby-potrebuješ prechodný pobyt na adrese matky,ďalej ti dajú tlačivá,ktoré vyplníš,priložíš kopie všetkých závažných lekárskych vyšetrení,ktoré nesmú byť staršie ako pol roka-u chronických chorôb môžu byť preskúmané aj do roka,potom napíšeš odôvodnenie prečo žiadaš o príspevok...z toho si oni vyberú jednu závažnú a tá má určenú mieru poklesu-napr60%.no a môžeš si vygoogliť čo znamená stupeň odkázanosti V.-ten musí byť dosiahnutý-sú tam diagnozy-a ver mi sú to veľmi ťažké diagnozy....aby si dostala príspevok na opatrovanie musela by tvoja mamka byť odkázaná tak,že napr.sa nevie orientovať v priestore,že sa nevie sama umyť,učesať,že sa nevie najesť,vyprázdniť ,že nedokáže sama chodiť atď.....
KarolNagy
17.10.15,17:40
Nezabudni, ak je tvoja matka poistená vo VźP, a to aj nezávisle od toho, ako budeš vybavovať na UPSVaR príspevok na opatrovanie rodinného príslušníka, odkladať si bločky z doplatkov na predpísané lieky. Viaže sa to len na ZŤP a poisťovňa prepláca raz za štvrťrok úhrnnú sumu 30 €.

Príspevok na opatrovanie sa počíta len podľa súhrnu príjmov matky, obyčajne najmä dôchodku. Pri minimálnom dôchodku a viac ako 50% odkázanosti na pomoc cudzej osoby to môže byť slušná suma, pri viac ako nadpriemernom dôchodku ro môže byť nula. Viď: Zákon o službách zamestnanosti.

Ak by si neskôr žiadala ako nezamestnaná aj dávku v hmotnej núdzi, mohlo by sa zdať, že pri istej výške opatrovateľského príspevku to pre teba nemá význam, lebo napr., o čo sa ti zvýši opatrovateľský príspevok, o toľko ti znížia dávku. To však vždy nemusí byť. Z titulu opatrovania blízkej osoby (ako poberateľka príspevku na opatrovanie to už nemusíš dokladovať) ti totiž náleží naviac aj ochranný príspevok (za to, že sa nemôžeš alebo akože nemôžeš zamestnať, keď je to pre teba nevýhodné) vo výške cca 60 €.

Karolnagy77@gmail.com
buchač
17.10.15,18:21
odkladať si bločky z doplatkov na predpísané lieky. Viaže sa to len na ZŤP a poisťovňa prepláca raz za štvrťrok úhrnnú sumu 30 €.
==============================
...a to si z ktorej planéty došiel ?

Neplatí náhodou toto ?

BOD č. 5

http://www.cas.sk/clanok/206750/desat-otazok-a-odpovedi-komu-vratia-peniaze-za-lieky.html
----------------------------------------------------
Doteraz som ešte ani raz nemusel doložiť nejakú účtenku...Tak nezavádzaj.
-------------------------------------------------
Mimochodom...netýka sa to len ZŤP...ale viac v linku.
-------------------------------------------------

Dávam neužitočné...a keby sa dalo, tak urvem aspoň 10 krát.
veronikasad
17.10.15,19:29
Karol, tá mailová adresa na konci príspevku je tam za akým účelom ?
KarolNagy
17.10.15,20:02
veronikaasad, prekáža ti tá adresa alebo myslíš, že by niekomu mohla prekážať?

Neviem zatiaľ, či tu môžu navzájom komunikovať súkromnými správami zaregistrovaní členovia, ale pre istotu - a aj preto, aby sme mohli komunikovať aj s nezaregistrovanými členmi, dopĺňam aj e-mail.
veronikasad
17.10.15,20:05
ano, prekáža. Na Porade sa radí verejne, nie cez mail a súkromné správy. Prekáža aj preto, že tvoja odpoveď ohľadom preplácania doplatkov za lieky je zavádzajúca.
KarolNagy
17.10.15,20:23
Asi za tým účelom, aby som mohol komunikovať aj s neregistrovanými členmi. Mimochodom, ani tebe sa mi nedá odoslať súkromná správa. Hádam si ma blokla pre súkromné správy, ak je taká funkcia na tomto fóre?
veronikasad
17.10.15,20:25
Nie, neblokla. SS mám len na komunikáciu s priatelmi. Odpovedám výhradne verejne cez Poradu.
KarolNagy
17.10.15,20:42
20 rokov komunikujem na niekoľko tisíc fórach, vrátane skupín na Facebooku. Ešte nikomu nevadilo, keď som uviedol e-mail, či akýkoľvek iný kontakt na mňa.

Ja som dal info o preplácaní časti doplatkov na lieky tak ako som ju dostal. Ospravedlňujem sa, nepreveroval som to. Musím byť znesený 10 x pod najhlbšiu zem?

To je aj tvoja vizitka k tým tisícom bodom, ktoré si tu utŕžila?

Nemyslíš, že aj negatívna reklama je reklama? Nemyslíš, že 99% ľudí, teda nie účtovníkov, ale obyčajných ľudí nemá šajnu o tom, že poisťovne preplácajú niektorým skupinám pacientov nejakú časť doplatkov na lieky? A že aj takto majú možnosť sa s tým zoznámiť. A to aj s odvolaním sa na zákon alebo vyhlášku, nielen na starší článok z Nového času.

Tvoj kamoš ma obvinil zo zavádzania. Vzápätí si ma takto osočila aj ty. Hlavne, že máte také pekné pravidlá o etike v skupine!

Pomýlil som sa, za čo sa ospravedlňujem. Ale to nie je zavádzanie!

Nehovoriac o tom, že v druhej časti píšem o súbehu poberania dávky v hmotnej núdzi (Pýtajúca sa je nezamestnaná, aj keď zatiaľ túto dávku nepoberá) s príspevkom na opatrovaní, o čom sa tu zatiaľ nezaoberá nik iný. Pre mňa to znamenalo pred niekoľkými rokmi prilepšenie 60€.

Tí, ktorí o tom nevedia, a týka sa ich to sa vám môžu poďakovať za vašu zlovoľnosť. :-(
veronikasad
17.10.15,20:47
Karol, namiesto tých útokov na moju osobu si mal radšej preveriť informáciu a opraviť časť odpovede týkajúcej sa doplatkov za lieky. Nepoužívam hodnotenie "neužitočné", na nesprávnu odpoveď upozorňujem v komentári.
veronikasad
17.10.15,20:52
A čo má zákon o službách zamestnanosti spoločný s opatrovatelským príspevkom ?
buchač
17.10.15,21:14
KarolNagy (Včera 23:42) 20 rokov komunikujem na niekoľko tisíc fórach, vrátane skupín na Facebooku.
========================

:eek: :confused: :rolleyes: ;) :--- :--- :--- :D :D :D :D :D
KarolNagy
18.10.15,18:13
veronikasad (Včera 23:52) A čo má zákon o službách zamestnanosti spoločný s opatrovatelským príspevkom ?

Opakujem: Má spoločné toľko, že opatrovateľský príspevok sa počíta ako príjem pre určenie hmotnej núdze. Môže spôsobiť aj zníženie dávky v hmotnej núdzi, príp. jej zánik. V prípade opatrovania rodinného príslušníka však treba počítať aj s ochranným príspevkom k základnej dávke (DHN)...
veronikasad
18.10.15,19:07
Nemýliš si zákon o službách zamestnanosti so zákonom o hmotnej núdzi ? Takže aj túto časť tvojej odpovede prosím opraviť.