tajmac
16.10.15,17:17
Kupili sme si byt. Priplatili sme si nemalu sumu za jeho orientaciu /juh/, 5. poschodie, stredny byt. Byty na prizemi, krajne, alebo na sever boli v ponuke o 8 000 € lacnejsie a boli nepredajne /inzeraty stare pol roka/. Dockali sme sa vsak neprijemneho prekvapenia. Teplo rozuctuju 50 % na merace a zvysok na plochu bytu. Vraj aby sme nekradli cez steny teplo nevyhodnym bytom. Co je toto za blbost ?
sito
16.10.15,15:39
Joj, to nie je taj! Pred kúpou bolo treba mac, Teraz už len mat!

Že blbosť? Opýtaj sa šidla, či šidlíka. šemlíka, šimla, či iných oslov . Mucha sadne na hovädo, ale aj na lep.

A to si ešte na tom dobre. Ten dobytok navrhuje aj 80 : 20 %. Nie všetci, či už všetci sú blbci, sme?

Nerozumieme, nechceme?!

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-630
avalik
16.10.15,15:45
Pozri § 7
630/2005 Z. z.
Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-630
sito
16.10.15,16:10
valika, toto by aj sedelo.

"Pozri § 7"

Ale, ten je o teple na vykurovanie domu!

O teple na prípravu, výrobu, dodávku teplej vody je reč v § 9. Či nie, nie je to 250 Jawa, bíla?

https://www.youtube.com/watch?v=4fI5cbBozaM
avalik
16.10.15,17:14
Zadavatel sa pyta na rozpocitavanie za vykurovanie, nie na rozpocitavanie za spotrebu teplej vody.
lacotinka
16.10.15,17:25
ja som nechal 60/40

a ak niečomu nerozumieš , nemusí to byť blbosť (možno si iba ty blbý)

lebo keby si rátal korigované / nekorigované v peniazoch za UK tak to bude pod 200 (skôr 100) € / rok

takže 8000 / 200 = máš na 40 rokov predplatený krajší výhľad
sito
16.10.15,17:27
Pravdu máš, je to čierne na bielom ... ale, ... opačne, najprv na kúrenie, potom na teplú vodu ...
avalik
16.10.15,17:33
Sito, pis normalne, tak, aby ti clovek rozumel
tajmac
17.10.15,05:04
Nechapem co je na pomere 60/40 take mudre ? Ty si si ho sam dal ? Nezaujimaju ma tvoje prepocty, chcem si len zaplatit to , co spotrebujem. "Znevyhodnene" byty maju predsa koeficient polohy
tajmac
17.10.15,05:11
lacotinka: Velmi by ma zaujimala merna spotreba vasho bloku ? Pretoze v nasom predoslom byte bol pomer 85 % na merace a spotreba klesla za 5 rokov na 82 kWh/m/2 z povodnych 150. A kazdy bol spokojny, pretoze "problematicke" byty mali koeficient polohy
tajmac
17.10.15,05:16
sito: Dakujem za odpoved. A kto su sidlik a spol ? Pomer 80:20 navrhuju "odbornici" , plateni tepelnou loby. Pretoze vtedy kazdy otvori radiator naplno a spotreba celeho objektu sa neumerne zvysi. Z coho maju radost teplari
lacotinka
17.10.15,09:50
v 1 BD bývam
taký istý spravujem
pri väčšine vymenených okien za plastové sa už 3-4 roky pohybuje merná spotreba okolo 84
2014 bol nejaký "divný extrém" (tuším bola pod 75 kWh/m2/rok )

PS1
Ten pomer sa odsúhlasuje na schôdzi
záleží
kto
ako
rozumie a ľuďom vysvetlí

PS2
Počul som aj to, že veľkí správcovia majú radšej 50/50 (alebo aj horší) lebo sa ynižujú rozdiely medzi bytmi
a vlastníci keď klebetia, menej frflú
PS3
ja som za to , aby podľa PRVN bolo viac ako polovica
kto šetrí, aby to viac pocítil
PS4
ale kedže cez byty chodia hore dolu stupačky / steny sú obývané z 2 strán,
nedá sa to spravodlivo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

PS5
150 ???????????????????
No neviem kde, ale aj tak fúúúúúúúúúj

najviac som tu na juhu videl 125
to keď u kamaráta zateplili :D :D
(lenže si blbci až o rok dali termohlavice a aj klasické ventily mali zakameňované =
regulovali oknami
odhad pre 44 bytov : 5000€ von oknom

až o 2 roky som im dal PRVN )
tajmac
17.10.15,10:30
lacotinka: Ospravedlnujem sa, myslel som , ze si si dal 60 % na plochu bytu: Cez byt nam stupacka nejde, je to jednotrubkovy system. Suhlasim s tebou, ze podstatne znizenie nakladov na teplo je vymenou okien. Preto zateplovacie firmy a spravcovia nutia vlastnikov vymenit pred zateplenim okna. A uspory si pripisu na zateplenie. Mernu spotrebu 150 kWh/m/2 sme mali pred vymenou okien, namontovani meracov a hlavic a v okresq na severe Slovenska . Spravcovia su "motivovani" vyrobcami tepla, pretoze ak je pomer 80 % na plochu bytu kazdy si pusti radiator na plno a spotreba tepla stupa
tajmac
17.10.15,10:35
Nemate prosim niekto kontakt na admina ? Dakujem
lacotinka
17.10.15,13:55
Tajmac nebuc sprostý !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1, "" Pomer 80:20 navrhuju "odbornici" , plateni tepelnou loby

2,Pretoze vtedy kazdy otvori radiator naplno a
2,a, spotreba celeho objektu sa neumerne zvysi.
3, Z coho maju radost teplari
""

1,
pomer si schvaľujú vlastníci (navrhnúť si NEVEDIA, lebo tomu nerozumejú podobne ako ty )

2,
kotolne (ručne alebo automaticky ) sú riadené ekvitermicky = podľa počasia = vo vyregulovanom :D BD môžeš pootvárať všetky radiátory naplno , ale NEVYKÚRIŠ !!!!! nad nejakých 26-27
2,a,
Spotreba budovy (pri zavretých oknách yávisí najviac od
- teplotného spádu (dnu 22 vonku X stupňov)
- tepelného odporu obvodových konštrukcií

3,
teplári sa na toto nespoliehajú
URSO im odsúhlasilo aj zisk
tajmac
17.10.15,14:26
1./ .Hlavne, ze ty vsetkemu rozumíes. Jasne, ze si schvaluju ludia na schodzi, lenze masirovani radami "odbornikov" http://www.etrend.sk/financie/aj-vam-kradne-sused-teplo-treba-zmenit-rozpocitavanie-nakladov.html
2. / Ked su ludia nemotivovani setrit / pri 80 % na plochu bytu/ , otvoria ventile naplno, vetraju a celkova spotreba bloku a zisk vyrobcu tepla rastie

p.s. nemas kontakt na admina ?
lacotinka
17.10.15,14:31
admin ?

nájdi si Richard

2, pri 80% z PRVN by nali byť motivovaní dať termohlavicu na menej
( v zadaní si prvé !!! číslo dával merače
////////////

" Teplo rozuctuju 50 % na merace a zvysok na plochu bytu "

/////////////
, tak som písal v takom poradí )
tajmac
17.10.15,16:23
kontakt na admina potrebujem, lebo sa nikde nemozem dostat - ani ked napisem Richard
avalik
17.10.15,16:46
Richard je admin, pouzi hore vyhladavac ... alebo dole zoznam clenov ... a dole na stranke mas aj Kontakt, staci kliknut
lacotinka
17.10.15,16:52
lebo to nevieš
dáš Richard
Ponúkne ti aj :
http://www.porada.sk/t145400-mily-richard-k-sviatku-narodenin-blahozelam.html
a tam ho máš
tajmac
18.10.15,06:16
Mam mu snad zablahozelat k narodeninam ??? Chcem ho kontaktovat, lebo nemozem nikde prispievat, teda ani tam. Len do svojich debat mozem
avalik
18.10.15,11:49
Ved klikni na jeho meno a napis mu odkaz, spravu, alebo dole na stranje mas KONTAKT, kolkokrat ti to treba pisat ... doteraz si adminovi nepisal? http://www.porada.sk/t256657-pravidla-porady-neviem-sa-zapojit-do-diskusie.html .... ak mas stale problem pokracuj v povodnej teme
lacotinka
18.10.15,12:42
Možno si ešte "príspevkovomladý" = on rád zavádzal (aj kvôlivá mne :D ) také hovadiny
tajmac
18.10.15,14:12
Neodpoveda mi
avalik
18.10.15,14:18
No tak si zaloz novy nick, ... to ze neodpoveda je v jeho pripade normalne .... alebo si ho niecim nasral a teraz ta ignoruje. Mas svoju temu k tomuto problemu, tak nemrnikuj tuto.
lacotinka
18.10.15,14:41
" tajmac (Dnes 17:12) Neodpoveda mi "

Veď napíš, čo tak súrne potrebuješ
na 3/4 ti odpoviem aj ja
tajmac
18.10.15,15:47
nemozem prispievat od januara na ziadne diskusie , okrem svojej. Nemozem sa dostat do svojho profilu , proste nic nemozem. Okrem pisania svojich tem
avalik
18.10.15,17:18
Ale ved vyssie mas link na svoju temu
sito
18.10.15,18:23
No neviem, asi ti melódia, text nie je primeraný veku.

K tomu čiernemu na bielom. Na tom motocykli, bielom je čierne sedlo, čierne plášte na kolesách, atď. Jeho názov je Jawa 250. Bílá Jawa 250 je názov pesničky.

K tomu tvojmu. Keď som si prečítal tvoj komentár. Otočil som monitor hore nohami, nohou a pochopil som. Ty si napísala názov vyhlášky, jej evidenčné, identifikačné číslo a čo si treba pozrieť, § 7.

Ja by som to takto.

Identifikačné číslo: 630/2005.

Názov: Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla.

Pozri: § 7.

Pozrel som a isto, určite tam nie je spomenutá teplota teplej vody v byte, ani spôsob rozpočítania tepla dodaného v teplej vide, či?

A je to čierne na bielom, že?
sito
18.10.15,18:52
tajmac, áno tepelnou loby sú platení. Logicky pri pomere 100 : 0 % nikto nešetril a ak vyvalí dom tisíce za meranie, ktorým dom môže zhodnotiť 20 % zisku svoje tisíce, tak by sa v dome malo nájsť aspoň tých 20 % vlastníkov, prípadne aj viac. A ak aj viac tepla ušetria isto neušetria viac peňazí.

Pre koho sú výhodou tie PRT? isto nie pre posledného. Je treba ich vymyslieť, vyrobiť, vyškoliť odborníkov, dobre predať. Predať za čo najvyššiu cenu, 100 % cenu s úžitkom len 20 - 40 %. Ale tie môže získať len ten čo sa na vykurovani spoločného domu cez jeho byt vôbec nepodieľa, ten kradne a je za to odmenený 20 % z priemeru na jeho byt. Ostatní uhradia tiež 80 % plus za nameranú spotrebu, teda nikdy nebudú mať priemernú úhradu o 20 % nižšiu ako zlodej.

Výrobca tepla musí mať vždy primeraný zisk a aj ho má! To znamená, že nižšia spotreba tepla v dome znamená vždy aj nižšie náklady, nižší zisk pre dodávateľa tepla. To teda nie!!!

"Teplo rozuctuju 50 % na merace a zvysok na plochu bytu. Vraj aby sme nekradli cez steny teplo nevyhodnym bytom. Co je toto za blbost ?"

Pravdu máš! ALE? Ale je také porekadlo:

Zlodej kričí chyťte zlodeja!

Ktorého? Ktorí okradnú dom?

Ešte jedno.

Posledný prepadne peklu.

V skutočnosti poslední, poslední sú spoluvlastníci bytového domu, bytov v ňom, že?

A ešte. V bytovom dome si zaplatíš svoje len za služby, ktoré sa nezabezpečujú správou domu. Teda elektrinu, prípadne plyn. Ostatné sa rozpočítava na jednotlivé byty dohodnutým spôsobom, alebo spôsobom určeným zákonom.
avalik
18.10.15,19:19
Ty mas svoj sposob pisania, ja pisem strucne, bez omacok ... citujem cely nazov predpisu, nie len cast vyhovujucu odkazu na konkretny paragraf + davam link na cely pravny predpis, kde si pytajuci sa moze nastudovat aj ostatne suvisiace veci.

Ak kopirujem konkretne paragrafy, dostavam neuzitocne, ak dam len odkaz, tak zase ty spekulujes o nepodstatnych veciach. ... teplota vody je v § 3 ... v § 7 ma zadavatel hladat odpoved na svoju otazku ... ak sa ti nepaci nazov vyhlasky, stazuj sa na URSO.
lacotinka
18.10.15,19:28
Tajmac
" Spravcovia su "motivovani" vyrobcami tepla, pretoze ak je pomer 80 % na plochu bytu kazdy si pusti radiator na plno a spotreba tepla stupa "

nehľadaj všade konšpiráciu
Podľa mňa je to skôr v ľuďoch
- keď vidí tú krabičku na radiátore
- vie , že tá krabička ho sleduje
- potom aj nažaluje
- a jemu sa to premietne do peňaženky
ľahšie sa dá na šetrenie ventilom (ako oknom)
A hlavne
termohlavica ! tá pracuje aj keď človek spí /je v práci
(a samo že vyregulovanie)
PS
a ešte
ekvitermika kotolne + vyregulovanie + termohlavica

ti nedovolia rozkúriť byt nad 26 stupňov
tajmac
19.10.15,08:59
Lenze , ked je pomer 20 % na merace a 80 % na plochu bytu, tak sa nikto nebude zaoberat setrenim a hlavicu da na maximum.
sito
19.10.15,09:59
lacotinka
19.10.15,10:25
hlavica ani na maxime nepustí nad 26 (lebo je aj vyregulované)
obyčajný ventil áno
tajmac
19.10.15,12:22
normalne staci 22°C, takze ak na maxime bude 26°C, spotreba bloku vzrastie o 24 %
tajmac
19.10.15,12:38
sito: Stale ti isti "odbornici" Smelik, Jurcakova a spol. Zameriavaju sa len na prechod tepla cez steny, hoci ho nedokazu seriozne zmerat. Preco mam napr. v robote vo vyrobnej hale rovnaku teplotu ako doma, ked sa v robote nekuri ? Aky sused to tam pride vykurit ? Uz pred niekolkymi desatrociami zistili, ze 25 % tepla dodavaju samotne stroje. A tak to je aj v domacnosti. Notebook mi hreje ako divy, mraznicka, chladnicka, slnko. A nehovorim uz , ked manzelka pecie v rure, vari, zehli. A to teplo zostava v byte. Tym sa nezaoberaju, len "kradnutim" od suseda, ktore nevedia vyhodnotit. Tych odbornikov nezaujima ani to, ze niekto sedi doma 25 hodin denne a ze kazdy ma inu tepelnu pohodu. Takze by sa malo merat na 100 % na merace a problematickym bytom dat koeficient polohy /prizemie, krajne byty/.
lacotinka
19.10.15,15:23
vyjééééš
Aj politici prídu často so správnym riešením až keď vyčerpajú nesprávne

PS
A kto pár rokov bol iba v nejakých vrcholových organizáciách a nie pri kotolni/potrubí/budove, tak by nemal veľa písať
tajmac
19.10.15,15:33
V ziadnych funkciach som nikdy nebol, este aj doma to riadi manzelka
sito
20.10.15,08:11
tajmac, fyzika je jedná vec, peniaze druhá a tretia je psychika vlastníkov bytov tretia.

Na tom, že teplo, ak je jeho stály prísun, šíri sa do chladnejšieho prostredia, priestoru.

Peniaze rozpočítané podľa m2 nemajú, ich smerovanie medzi bytmi v dome nemajú žiadnu súvislosť s pohybom tepla v dome medzi bytmi. Bolo by dobré mať všetky údaje, mapu domu, bytov. Na základe toho vypracovať nejaký objektívnejší spôsob rozpočítania tepla a nákladov za teplo na jednotlivé byty. O poschodie vyššie som naznačil komu najviac vyhovuje spôsob rozpočítania nákladov v čo najvyššom pomere pre m2. Nekuričom a prekuričom. Ostatní na to doplácajú.

Psychika. My sme dobre predali PRT. Ale, ako napísal anyčka. Čím väčší pomer v prospech m2, tým menšie frflanie v domoch kvôli rozdielom v rozpočítaní nákladov za teplo. A o to ide, aby tí poslední pri platení frflali čo najmenej a platili, a platili, a platili, a platili ...

K tomu teplu v byte, ktoré nie je z radiátorov. Ak nie je optimálne nastavená hlavica, tak teplo z bytu nedokáže radiátor uzavrieť a potom sa taký vlastník chytá za hlavu, že toľké peniaze on musí zaplatiť. NIE! treba zvýšiť pomer v prospech m2, požaduje. Ak hodne kričí, zvyčajne dosiahne svoje.

Jedna taká odpovedala na otázku, čo chcete menej peňazí platiť, alebo mať do bytu viac tepla dodaného, aby bola vaša tepelná pohoda podľa vašich predstáv? Jednoduchá odpoveď. Aj, aj. Čo už, veď sme ľudia, pre seba aj to naj, naj, naj ...
lacotinka
20.10.15,08:16
"" Jedna taká odpovedala na otázku, čo chcete : menej peňazí platiť, alebo mať do bytu viac tepla dodaného, aby bola vaša tepelná pohoda podľa vašich predstáv?
Jednoduchá odpoveď :

Aj, aj ""

A často tak odpovedajú aj "chlapi z domácnosti" :D
sito
20.10.15,20:28
anyčka, tak už Ťa zasa do ... , či od ...