kontext121
16.10.15,19:41
Dobrý deň, s novým teplovodným kotlom Caldera mi na spiatočke zamontovali obeh. čerpadlo evosta 40-70/180. Po rozkúrení kotla bez zapnutia čerpadla sústava funguje správne. Keď zapnem čerpadlo - do 20 minút teplomer na kotli je schopný vystúpiť na 100 stupňov C. Po jeho vypnutí a otvorení paralelného ventilu na spiatočke teplota v kotli klesne na štandard. Šípky na čerpadle a ventiloch( či čo to je na oboch stranách čerpadla) smerujú smerom do kotla na spiatočke. Teda čerpadlo je na spiatočke. Inštalatéri nechápu moje výhrady k funkčnosti ich inštalácie( zatiaľ telefonicky). Pred chvíľou som vyskúšal toto: Vetvu s radiátorom na chodbe som nechal celý deň vypnutú. Otvoril som teraz ventil na radiátore. Pri kotli som prepol obeh cez čerpadlo, aby to rýchlejšie vyhrialo ten radiátor. Čerpadlo nahnalo vyhriatu vodu do radiátora zospodu- spodná rúra bola na prekvapenie vyhriata, vrchná ostala chladná...Čerpadlo som odstavil...Môže fungovať synchrómny motor s permanentným magnetom od výroby( made in Italy) omylom opačne, dá sa prehodiť smer otáčania rotora bez ujmy na funkčnosti čerpania...( Čerpadlo je v záruke) Prosím o názor, v pondelok idem po záručné listy a pánov, ktorí to inštalovali, keď som ich minule zavolal, prišli v nesprávnej chvíli neohlásene - nemohol som im osobne previesť, aké psie kusy stvára čerpadlo a na ten spätný tlak som prišiel len pred hodinkou náhodou... Vďaka za každý názor!!!!
lacotinka
16.10.15,17:48
Zatiaľ :

"" Môže fungovať
1, synchrómny motor s permanentným magnetom
od výroby( made in Italy)
2, omylom opačne,
3, dá sa prehodiť smer otáčania rotora bez ujmy na funkčnosti čerpania ""

1, to je nejaká blbosť
2, to je nejaká blbosť
3, to je nejaká blbosť = na čo by ti bolo opačne sa točiace čerpadlo ????
3, myslím, že nad 90% je to čerpadlu jedno ako sa točí (jednosmerné ložiská bývajú zriedka )
sosak
17.10.15,07:39
.Môže fungovať synchrómny motor s permanentným magnetom od výroby( made in Italy) omylom opačne, dá sa prehodiť smer otáčania rotora bez ujmy na funkčnosti čerpania...( Čerpadlo je v záruke) Prosím o názor, v pondelok idem po záručné listy a pánov, ktorí to inštalovali, keď som ich minule zavolal, prišli v nesprávnej chvíli neohlásene - nemohol som im osobne previesť, aké psie kusy stvára čerpadlo a na ten spätný tlak som prišiel len pred hodinkou náhodou... Vďaka za každý názor!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Ak ide o otázku opačného chodu, resp. opačných otáčok, tak sa môžete presvedčiť osobne vyskrutkovaním krytky na telese čerpadla, kde je prístupný rotor s drážkou. Používa sa na ručné pretočenie rotoru a skúšku, či rotor nie je zablokovaný. Na telese čerpadla je naznačený šípkou správny smer otáčania rotora. Pri odstránenej krytke na krátku chvíľu spustite čerpadlo a pri dobehu po vypnutí, uvidíte, akým smerom sa otáča rotor a či je to v súlade zo šípkou naznačenou na telese. V priloženom odkaze na stránku je v pravom hornom rohu návod ( 5,3 MB ) kde na strane 22 je obrázok s odstránenou krytkou na čerpadle.
http://www.ivarsk.sk/sk/evosta
kontext121
17.10.15,10:04
Ďakujem, šípka je na telese môjho čerpadla opačne, mám ho týždeň, idem ho v pondelok reklamovať, srdečná vďaka!!! Na uvedenom linku som doteraz pozeral len technický list, návod mi unikol... kontext121
kontext121
17.10.15,10:09
Ak by nebolo čerpadlo a inštalácia firmou v záruke, nejdem s otázkou na poradu.sk, ale rovno reálne skúšam možnosti zmeny funkčnosti čerpadla... Vďaka za reakciu na môj príspevok
viktorviktor
17.10.15,12:04
Re: Zapojenie jednofáz.elektromotora

Odoslaťod BgDestroy » 24 Dec 2006, 22:33

evmalu napísal:Potrebujem poradi? ako zapoji? jednofázový elektromotor aby sa dal meni? smer otáčania.



Takze na tom motore mas zapojeny kondenzator , ktory tam sluzi na vytvorenie fazoveho posunu a tym vlastne tocive elektromagneticke pole. Tak ak ten kondik zapojis opacne tak sa bude aj motor opacne tocit.

Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.
lacotinka
17.10.15,13:02
A či beží (lebo tie potrubné obehovky nepočuť ) sa zisťuje za chodu (aby si nemusel vypínať ) tak, že o vrúbkovanie na čele hriadeľa zľahúčka oprieš šrobovák
zahrčí = ide
kontext121
17.10.15,16:08
Vďaka!!!
kontext121
17.10.15,16:12
Idem na to hneď!!!
kontext121
18.10.15,04:56
Na starom type čerpadla to takto bolo, na evosta 4070180 - bez prístupu...