Sarlotka
16.10.15,20:43
Ahojte,

prosím vedeli by ste mi povedať, či uvažujem správne,

Som mikro UJ neuctujem o casovom rozlisenie,stanovila som si vysku nevyznamnej sumy na 1500 Eur

V prípade že napr. nezaúčtuj pri mikro jednotke casove rozlisenie nákladov na telefónny pausal 100 Eur , nemusím upraviť základ dane...

Ak beriem uhradu prenajmu pre FO, uhrada 12/2015, obdobie 15.12.2015-14.1.2016,1200 Eur ide o nedanovy vydavok,


Ak beriem §2 ods j
základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti1) zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,

kedze je tam odvolavka na zákon o ucte, tak casovo nerozliseny pausal ze telefon je danovy vydavok ale kedze prenajom uhradzaný FO je samostatne rieseny v §17 ods. 19 pis. b) tak je nedanovy vydavok (alebo by aj mohol byt danovy vydavok?)
Dakujem.
KEJKA
16.10.15,19:13
skôr ako výdavok BO
karakul
16.10.15,19:16
mám za to, že účtovanie ČR v zmysle PUPU nemá prednosť pred ZoDP;
t.j. ak aj to nájomné zaúčtuješ v účtovníctve nerozlíšené, tak ZD musí o čiastku pripadajúcu na budúce účtovné obdobie zvýšiť (neúčtovne).
Je to niečo podobného - bola tu kedysi otázka, či sa "časovo rozlišuje" u MUJ PHL v nádrži k 31.12. - odpoveď bola, že nie... ovšem podľa môjho názoru ZD aj tu treba zvýšiť, lebo daňovým výdavkom sú PHL na "spotrebované pohonné latky" - a tie v nádrži nie sú spotrebované...

nájomné u FO sa dá ale riešiť úpravou zmluvy a nevoliť dátumy ako 16.12.-15.1.;....
karakul
16.10.15,19:20
prečo ako výdavok? veď je zaplatené v bežnom účtovnom období...citujem:
"zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie"
Sarlotka
16.10.15,19:39
dakujem, za nazor, s PHL, tu vobec neuvazujem o casovom rozliseni, uctujem 112/501 (stav nadrze k 31.12), podla mna ak si citam ten §2 ods j) ak ZoDP nestanovuje inak, tak ak som Mikro a neuctujem o casovom rozlisenie napr. v prípade pausalu za telefon na prelome roka, je to danovy vydavok a nic neupravujem, ale ked riesim prenajom FO, ten samostatne ustanovuje zakon o dani z prijmov tak to mimouctovne casovo rozlisit musim...cize ZoDP pouzijem vtedy ak je uznatelnost danoveho vydavku samostatne ustanoveny tymto zakonom
...
karakul
16.10.15,19:42
... postupujem tak, ako popisuješ
Sarlotka
16.10.15,19:47
dakujem pekne za odobrenie
KEJKA
17.10.15,04:42
časovo sa rozlišuje, či ako si to myslel?
karakul
17.10.15,05:34
hej, časovo sa rozlišuje - a to aj v prípade, že to zaplatím v decembri - tak v januári už nebude žiadny výdavok - tak prečo výdavok budúceho obdobia?