KarolNagy
17.10.15,20:11
Jednej známej najprv sľúbili, že jej odpustia zameškané hodiny, kedy bola so svojimi deťmi u lekára. Neskôr jej však povedali, že si mala tie hodiny nadrobiť. Môže si nadrobiť zameškané hodiny aj nasledujúci mesiac? Ktorý zákon, § to rieši? Ak si môže tie hodiny nadrobiť, ak v aktivačnej činnosti pokračuje, môže si ich v nejakej lehote nadrobiť so súhlasom obce aj neskôr, ak už aktivačnú činnosť ukončila?
ivka70
17.10.15,18:16
Myslim si, ze ich moze odrobit len v tom danom mesiaci, ak ich neodrobi, pride za ten mesiac o davku v hmotnej nudzi na seba.
KarolNagy
17.10.15,18:43
Ďakujem za reakciu. Dávam "užitočné" za snahu. Ale to snáď nie je možné! Budem si musieť asi pozrieť aktuálny zákon (Sám som vykonával takéto práce, ale je to už viac ako 10 rokov a nebol som vtedy chorý a ani nik z kolektívu 15 ľudí pracujúcich a teda aj kecajúcich v kancelárii podobný problém neriešil).

Predstav si, že by si utrpela vážny úraz mimo tvojej práce v posledný deň tvojej aktivácie, ktorý by bol aj posledným kalendárnym dňom v mesiaci. Máš odrobených 15 alebo 19 hodín a máš o všetko prísť? Spravodlivé by bolo aj strhnutie len alikvotnej čiastky.

Mimochodom, píšeme asi o dvoch odlišných veciach. Ty píšeš vlastne o dávke v hmotnej núdzi (To je práca na 8 hodín týždenne) a ja som sa pýtal na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb. Ale kovbojku z toho nerobím, každú odpoveď, ktorá by nás len v pol vete viedla k riešeniu hodnotím ako UŽITOČNÚ.
avalik
17.10.15,18:44
Poberateľ dávky v hmotnej núdzi nemá pri vykonávaní menších obecných služieb, ... štatút zamestnanca podľa Zákonníka práce, preto nie je možné uplatniť "prekážky v práci" ako sú definované v Zákonníku práce ale len tie, ktoré zákon o hmotnej núdzi uvádza. Sleduje sa odpracovanie 32 hodín mesačne a zákon neuvádza možnosť presúvania neodpracovaných hodín do ďalšieho mesiaca.

417/2013 Z. z.Zákon o pomoci v hmotnej núdzi

§ 10

(6) Ak sa člen domácnosti nemôže zúčastniť menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) z dôvodu, že bol ošetrujúcim lekárom uznaný za dočasne práceneschopného na viac ako 15 po sebe nasledujúcich dní, rozsah hodín podľa odseku 3 sa zníži o 1 hodinu za každý deň trvania dočasnej pracovnej neschopnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci. Čas, v ktorom sa člen domácnosti nemôže zúčastniť z dôvodu výkonu trestu povinnej práce menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c), sa považuje za čas, v ktorom sa tento člen domácnosti zúčastnil menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c).
ivka70
17.10.15,18:52
vlastna praceneschopnost je asi ina ako navsteva lekara s diwtatom, ale studuj, povies aj nam
http://www.upsvar.sk/ga/pomoc-v-hmotnej-nudzi-novy-zakon-ucinny-od-1.-januara-2014.html?page_id=363029
ivka70
17.10.15,18:54
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/vyska-pomoci-hmotnej-nudzi/davka-hmotnej-nudzi.html

Ak sa člen domácnosti nemôže zúčastniť vyššie uvedených činností z dôvodu, že bol ošetrujúcim lekárom uznaný za dočasne práceneschopného na viac ako 15 po sebe nasledujúcich dní, rozsah hodín sa znižuje o jednu hodinu za každý deň trvania dočasnej pracovnej neschopnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci.
bambulka2780
18.10.15,06:55
Dobrý deň..............táto aktivačná činnosť je prilepšenie k hmotnej núdzi.................na úrade práce mi nechcú preplatiť aktivačnu prácu čo chodím aby som si prilepšila tých 63€ že vraj preto lebo som 3 dni marodila s malou a čo som bola s malým na CTčku že oni tu priepustku a marodku neakceptujú lebo že som si to mala potom odrobit ale mne bolo povedané že táto moja aktivačna sa neodraba lebo robím 4 dni po 4 hodinách............ja som s tymi peniazmi rátala teraz neviem čo?.......môžte mi s nim nejak pomôcť
veronikasad
18.10.15,07:02
kolko hodín si odpracovala ?
veronikasad
18.10.15,07:09
Ochorenie dieťaťa + návštevu lekárskeho vyšetrenia si oznámila koordinátorovi vopred ?
misoft
18.10.15,07:15
Nuž neviem - stále sa tu omieľa pomoc v hmotnej núdzi.... lenže KarolNagy sa pýtal na aktivačné práce.
A hľa!
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/download/Z%C3%A1kon%20o%20slu%C5%BEb%C3%A1ch%20zamestnanost i.pdf
§52 ods.11 !!!
"Ak sa dlhodobo nezamestnaný občan nemôže zúčastniť
na aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb
pre obec z dôvodu jeho dočasnej pracovnej neschopnosti, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu do troch pracovných dní od nástupu na dočasnú pracovnú neschopnosť. Ak dočasná pracovná neschopnosť
dlhodobo nezamestnaného občana počas vykonávania aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb pre obec trvá viac ako 30 kalendárnych dní, úrad dohodu vypovie. "
bambulka2780
18.10.15,08:37
Áno dala som to vedieť vopred ešte som to zaniesla osobne........odrobila som okolo 44 hodín a mala som odrobit 64hodin...........takže mi tam chýbalo 5dní to je 20 hodín
veronikasad
18.10.15,09:22
§ 12 417/2013 Z. z.Zákon o pomoci v hmotnej núdzi
Aktivačný príspevok

(1) Aktivačný príspevok je určený na podporu získania, udržania, prehĺbenia alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností, praktických skúseností, pracovných návykov na účely zvýšenia pracovného uplatnenia na trhu práce.

(2) Aktivačný príspevok je 63,07 eura mesačne.

(3) Aktivačný príspevok patrí za každého člena domácnosti,

a) ktorý má príjem zo závislej činnosti najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy,

b) ktorý je v evidencii uchádzačov o zamestnanie a

1. zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia na strednej škole35) alebo štúdia organizovaného externou formou na vysokej škole36) a nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,

2. zúčastňuje sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce37) a projektov podľa osobitného predpisu,38)

3. je plnoletý a vykonáva aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb pre obec alebo formou menších služieb pre samosprávny kraj,39)

4. je plnoletý a vykonáva menšie obecné služby v rozsahu najmenej 64 hodín mesačne a najviac 80 hodín mesačne na základe písomnej dohody medzi úradom a obcou alebo rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec,

-----
Podmienkou pre získanie aktivačného príspevku v zmysle § 12 odst 3 písm. b3) alebo b4) je odpracovanie 64 hod. mesačne. V prípade bambulka2780 táto podmienka nebola splnená a nikde v zákone o hmotnej núdzi som nenašla, že sa starostlivosť o choré dieťa alebo návšteva lekára s dieťaťom považuje za ospravedlnenú. Navyše, píše že pracuje 4 hod. denne, chýba jej 20 hod. a starostlivosť o choré dieťa trvala len 4 dni.

Podmienka splnená nebola, nárok na aktivačný príspevok nevznikol. Nárok na dávku v hmotnej núdzi ano, lebo podmienka 32 hod. mesačne bola splnená.
veronikasad
18.10.15,09:24
Ivka, 32 hod. odpracovaných má, nárok na základnú dávku v hmotnej núdzi vznikol. Nie však nárok na aktivačný príspevok, kde je nutné odpracovať 64 hod. mesačne (odpracovala 44 hod. - viď príspevok bambulka2780)
bambulka2780
18.10.15,20:17
Jedná Páni ktorá robí somnou marodila 20 dní a ona mala peniaze vyplatené......Ja som nemarodila zo sebou ale s dcérou 3 dni a s malým čo som bola na CTčku a Ja som vyplatené nemala..........to neni spravodlivé
avalik
18.10.15,20:24
pisala som v mojej odpovedi - na aktivacnych pracach nie si zamestnanec podla Zakonnika prace, nemas narok na "paragraf" ako zamestnanec.
veronikasad
19.10.15,07:53
Či to je alebo nie je spravodlivé, poraďáci nevyriešia. Dostala si z UPSVaR Rozhodnutie o odňatí Aktivačného príspevku, mala si sa v stanovenej lehote kvalifikovane odvolať.
KarolNagy
19.10.15,11:23
bambulka2780, aby nedošlo k omylu. Píšeš:

"som 3 dni marodila s malou a čo som bola s malým na CTčku..."

Takže: Vynechala si dohromady 3 dni alebo 3 dni plus 1 deň, čo si bola s malým na CTčku, teda dohromady 4 dni alebo koľko dní dohromady? Lebo včera si písala, že ti chýbalo 5 dní, tak mi to nesedí. Alebo je tam v tých 5 dňoch aj deň, kedy si bola pre výsledok alebo niečo iné?

Okrem tých 3, 4, či koľkých dní, ktoré si všetky vynechala z dôvodu starostlivosti o deti a doložila lekárskymi potvrdeniami si odpracovala v mesiaci všetky ostatné dni, ktoré si mala v rozpise?
wareadex
19.10.15,18:38
Ak sa dlhodobo nezamestnaný občan nemôže zúčastniť menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj z dôvodu jeho dočasnej pracovnej neschopnosti, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu do troch pracovných dní od nástupu na dočasnú pracovnú neschopnosť. Ak dočasná pracovná neschopnosť dlhodobo nezamestnaného občana počas vykonávania menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj trvá viac ako 30 kalendárnych dní, úrad od dohody odstúpi - Predpis č. 5/2004 Z. z.Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
avalik
19.10.15,18:44
len tu neslo o docasnu pracovnu neschopnost nezamestnaneho ale o OCR a sprevadzanie na vysetrenie deti
KarolNagy
19.10.15,20:04
Avalik, podľa všetkého, aktivačná činnosť sa neriadi presne Zákonníkom práce. A keby aj, je hádam úplne nepodstatným technickým detailom, či ide o "dočasnú pracovnú neschopnosť" alebo o sprevádzanie rodinného príslušníka". V oboch situáciách by boli následky rovnaké. Zajtra vypracujem podrobnejšiu analýzu, neviem v tejto chvíli, aký všeobecný pojem používa Zákonník práce, nemám teraz 5 minút naviac na googlenie, ale nemýľ si, prosím zdravotnú neschopnosť, nespôsobilosť s pracovnou neschopnosťou.

V pracovnej neschopnosti sú nepochybne aj predvolanie na súd, či iný orgán, záchrana zdravia alebo života iných osôb, záchrana pred prírodnou katastrofou alebo iným ohrozením a URČITE aj sprevadzanie na vysetrenie deti.


Aktivačná činnosť formou menších obecných služieb (a služieb pre VÚC) sa rieši v dvoch zákonoch. Jedným je Zákon o pomoci v hmotnej núdzi (§12), druhým je Zákon o službách nezamestnanosti (§52a).

Ten prvý zákon vôbec nerieši žiadne prekážky na strane uchádzača o zamestnanie, ten druhý zákon len v odseku 13, ktorý wareadex cituje.

Iste tým chce povedať wareadex, že bambulka2780 má, resp. mala nárok na aktivačný príspevok, ak vynechala nejaké dni len z dôvodu sprevádzania detí u lekára, lebo podľa všetkého bambulka2780 tú podmienku splnila.

Som presvedčený, že aj zákonodarca uznáva aj také vymeškanie tým skôr, že hneď v susednom §-e 52a o aktivačnej činnosti formou dobrovoľníckej služby uznáva dokonca nielen "ospravedlnenú" ale veľkoryso aj "neospravedlnenú" neprítomnosť. Rieši ich ale rovnako: znížením príspevku o alikvótnu časť.

Samozrejme, legislatívne úpravy oboch zákonov, zlúčenie, zjasnenie sú potrebné.
avalik
19.10.15,20:13
cital si moju odpoved?

sprevadzanie deti k lekarovi a osetrovanie deti ked su chore doma neznamena ze osoba je praceneschopna ... za praceneschopnu ju moze uznat len jej osetrujuci lekar v pripade jej choroby - ako som pisala, zakonnik prace sa na aktivacne prace nevztahuje, osoba na aktivacnych pracach nema postavenie zamestnanca, nema ochranu vyplyvajucu zo ZP - nemozes preto oponovat ustanoveniami zakonnika prace - musis vychadzat len z tych dvoch zakonov co uvadzas
- zakon o pomoci v hmotnej nudzi neobsahuje ziadnu odvolavku na ZP,
- zakon o sluzbach zamestnanosti len raz, pri definovani pojmu pracovneho pomeru