annie3
18.10.15,09:09
Peknú nedeľu prajem všetkým...
Poraďáci prichádzam za Vami opäť, lebo potrebujem poradiť.

Na občianskoprávnom súde prebieha určovacia žaloba ohľadom nehnuteľnosti, ktorá bola podvodom napísaná do katastra na iných ľudí, než na skutočných stavebníkov.

Aby nehnuteľnosť bola do katastra zapísaná na nestavebníkov ( označím ich 1 a 2 ), postačovalo katastru čestné vyhlásenie v ktorom sa uvádza, že menovaní /1 a 2 / boli stavebníkmi predmetnej nehnuteľnosti.
K čestnému vyhláseniu predložili stavebné povolenie, v ktorom tiež neboli ako stavebníci uvedení žalovaní / 1 a 2 /.
V kúpnej zmluve nie sú / 1 a 2 / uvedení ako stavebníci, ale ani z iných listín nevyplýva, žeby / 1 a 2 / boli stavebníkmi predmetnej nehnuteľnosti. Napriek tomu sú tam / 1 a 2 / uvedení ako vlastníci v podiele 1/1.

Čestné vyhlásenie bolo podpísané iným človekom, ale podpis bol overovaný ako podpis 1, ktorého osobné údaje boli vpísané aj do overovacej pečiatky. Taktiež tam nie je podpísaná ani osoba 2. Podpísal ju niekto namiesto nej a tiež jej osobné údaje boli vpísané do overovacej pečiatky.

Žalobca požiadal súd, aby vyzval žalovaných / 1 a 2 / k predloženiu písomného dôkazu, ktorý bol rozhodujúci pri zápise ich /1 a 2/ ako vlastníkov nehnuteľnosti do katastra. Súd žalovanému vyhovel a určil / 1 a 2 / lehotu na predloženie toho dôkazu do termínu pojednávania. Pojednávanie bude v priebehu nasledujúceho týždňa. / 1 a 2 / predpokladám, že preukážu súdu toto čestné vyhlásenie. Žalobca má dôkaz ( originál ) že stavebníkom bol on... tým, aj inými dôkazmi úplne spochybní vlastníctvo / 1 a 2 / k žalovanej nehnuteľnosti.

Čo sa stane potom? Čo urobí súd? Bude preukázaný podvod v spolupáchateľstve... môže žalobca žiadať občianskoprávny súd, aby túto vec dal prešetriť ako trestnú vec, alebo túto vec odovzdal prokuratúre?
Nikde neviem nájsť, ako má žalobca postupovať ďalej... lebo tu sa jedná dokázateľný podvod v spolupáchateľstve a k jeho uskutočneniu boli predložené aj falšované úradné listiny / podpísané inou osobou, nie 1 a 2 /. Viete mi prosím, poradiť? Ďakujem pekne...
Andy Kralik
19.10.15,01:03
Občianskoprávne a trestnoprávne konanie sú samostatné veci.
Ak má ktokoľvek vedomosť o trestnom čine, môže (resp. musí) to oznámiť príslušným orgánom (polícia, prokuratúra). Oni už postupujú nezávisle. Trestné oznámenie nie je možné "vziať späť".
sosak
19.10.15,03:18
Oháňaš sa stavebníkmi a nestavebníkmi, ale kto financoval stavbu, to je tiež dôležité a to samozrejme neuvádzaš.
annie3
19.10.15,04:19
Andy Králik, ďakujem pekne za odpoveď... takže v tomto prípade ten "ktokoľvek" môže byť aj súd... keď sa dokáže v civilnom konaní podvod... V praxi to zatiaľ vyzerá tak, že trestné konanie sa nekoná, kým sa nepreukáže vina cestou civilného súdu, lebo dovtedy vám trestné oznámenia zamietajú... Preto som sa pýtala, čo robí civilný súd v takých prípadoch, keď zistí na svojom pojednávaní, že sa naozaj stal podvod...
lacotinka
19.10.15,06:50
Ančika / 7,19

" lebo dovtedy vám trestné oznámenia zamietajú "
nebuď smiešna
- ak je dôvodné podozrenie
- niekde sú aj doklady
- vieš napísať súvisle a logicky svoje myšlienky
TO môžeš podať / ťažko ti ho zamietnu
a keby , tak prokuratúra
annie3
19.10.15,06:53
Lacotinka.... určite áno, ale to by nemohli mať v tom prsty aj ľudia na vyšších miestach a orgány činné v trestnom konaní... či si myslíš, že inak by bolo možné takýto prehľadný podvod na katastri urobiť???
Buď rad/a/, že s tým nemáš osobné skúsenosti...
lacotinka
19.10.15,06:59
- zváž, či ide o teba, alebo o princíp
- zváž o koľko € ide
- zváž o koho ide
- zváž, či na to máš
NIKTO to za teba neurobí

PS
Tiež som kedysi ALE !!! v záujme dobrej veci :D dostal naspäť z banky podpisovú listinu a nechal overene podpísať 3 vlastníkov, aby bola 2/3 väčšina
annie3
19.10.15,07:10
Lacotinka: neviem o čo sa jedná u Teba, ale u mňa o polovicu domu, ktorého som skutočnou vlastníčkou a ktorý má hodnotu, keď sa podvod na súde potvrdí, takú, že podľa trestného zákona to vyzerá takto:

§ 221
Podvod

(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(4) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia,

/Škoda veľkého rozsahu je suma nad 130.000 Eur. A na podvode sa podieľali minimálne 5 ľudia/
annie3
19.10.15,07:30
sosák... neuvádzam to, čo nie je podstatné a čo je aj podľa zákona jasne dané.
Ak je dom postavený za trvania manželstva, financovaný v manželstve, manželmi, s finančnou pomocou rodičov manželky. BSM rozdelené nebolo... tak čo tu mám uvádzať, keď je to každému jasné???

Pýtam sa na to, čo sa rieši a nie na to, kto stavbu financoval... to kataster nezaujíma, keď stavbu zapisuje do KN a ani súd, keď rozhoduje o vlastníctve k domu, s ktorým bol urobený podvod... alebo máš iný názor?
sosak
19.10.15,07:41
Nejasného je viac ako som si prečítal všetky tvoje otázky a komentáre, ktoré sa točia stále okolo jednej nehnuteľnosti. Ozaj, motorka neznámeho majiteľa už nestojí na tvojom pozemku ? To ako si presviedčala, že nevieš koho je tá motorka ma pobavila. Každému to nie je jasné, ale celkový obraz som si urobil a poskladal prečítaním všetkých príspevkov.
sosak
19.10.15,07:45
mýliš sa, súd bude zaujímať, kto stavbu financoval.
annie3
19.10.15,07:50
Sosak..... Pre Tvoju informáciu: Motorka je z pozemku natrvalo odstránená... parkuje už tam, kde má parkovať. U svojho majiteľa. Jej odstránenie sme dosiahli zákonným spôsobom :-)
Nesmierne ma teší, že Ťa moje príspevky pobavili... nebol to účel, ale je príjemné vedieť, že niekomu navodia aj dobrú náladu ;)

A kto financoval stavbu je nad slnko jasné... manželia, skutoční stavebníci stavby... máš to uvedené vyššie :-)
Na súde bude určite zaujímavé počuť, z čoho tí, skoro 100 roční ľudia, ktorí sú momentálne napísaní ako vlastníci tej nehnuteľnosti, túto stavbu vlastne "financovali", keď po celý život žili len z malých platov, pôžičiek a neskôr už len z tých dôchodkov... ale to by aj museli chodiť na pojednávania, že?