timi15
19.10.15,08:46
Zamestnávateľ chce presný zákon a ja mu neviem oponovať, dakujem
Katy a R
19.10.15,06:47
Zákonník práce :)

doplním: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311 a aj hore na lište máš zákony;)
ivka70
19.10.15,06:53
§ 109
Krátenie dovolenky
.....
(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
....

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html
sosak
19.10.15,06:56
Materská dovolenka podľa § 166 ods. 1 Zákonníka práce patrí v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa žene v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa. Obdobie trvania tejto materskej (rodičovskej) dovolenky sa posudzuje ako výkon práce.
http://www.safework.gov.sk/?id_af=428
Tweety
19.10.15,07:00
Zamestnávateľ resp. mzdárkia musia mať naštudovaný ZP, bez toho sa jednoducho nedá AKo sa potom vyplácajú mzdy a ostatné, nároky zamestnancov z PP?
jslancik
19.10.15,07:02
ako som vravel v predošlej téme, personalistka za všetky drobné...
Katy a R
19.10.15,07:04
asik zamestnávateľ "srandista"? ;)
timi15
19.10.15,07:09
Treba pozerať zákonník práce roku 2015 alebo roku 2013, dajte mi prosím Vás link na zákonní práce z ktorého ste to kopírovali.
sosak
19.10.15,07:12
je to skopírované z linku, v odpovedi a je to aktualizované: 11.03.2015
Tweety
19.10.15,07:24
pozri ZP po jednotlivých rokoch,. ktoré sa týkajú M a RD.
veronikasad
19.10.15,07:58
Xanti
19.10.15,08:01
Skús čítať toto http://www.flexipraca.sk/poradna/clanok/21

Na to, aby zamestnancovi vznikol nárok na dovolenku, teda musí v danom kalendárnom roku skutočne odpracovať určité dni, pričom sa do takto odpracovaných dní počítajú aj obdobia, ktoré sa v zmysle § 144a ods. 1 Zákonníka práce považujú za výkon práce (aj na účely dovolenky). Podľa § 141a ods. 1 pism. a) Zákonníka práce ako výkon práce sa posudzuje aj doba, keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci (tie sú definované napr. v § 141 Zákonníka práce a patrí medzi ne napr. materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka), ak Zákonník práce neustanovuje inak. Podčiarknutý dovetok v predchádzajúcej vete má význam s ohľadom na posudzovanie času trvania rodičovskej dovolenky na účely dovolenky za kalendárny rok resp. dovolenky za odpracované dni. Podľa § 141a ods. 3 písm. b) Zákonníka práce sa totiž ako výkon práce na účely dovolenky (dovolenky za kalendárny rok resp. dovolenky za odpracované dni) neposudzuje doba rodičovskej dovolenky. Na rozdiel od materskej dovolenky sa rodičovská dovolenka neposudzuje ako výkon práce (na účely dovolenky) a teda za čas trvania rodičovskej dovolenky (ak v danom kalendárnom roku trvala iba rodičovská dovolenka) nevzniká zamestnancovi nárok na dovolenku, či už za kalendárny rok alebo za odpracované dni.
veronikasad
19.10.15,08:05
Gabika, táto veta je trošku zavádzajúca "(tie sú definované napr. v § 141 Zákonníka práce a patrí medzi ne napr. materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka): Pretože rod.dovolenka sa ako výkon práce neposudzuje, výnimkou je "rodičovská" dovolenka muža, počas ktorej má nárok na materské.
Xanti
19.10.15,08:47
Veronika, nepísala som to ja, kopírovala som zo stránky kt. link som uviedla vyššie .
Ale stretávam sa s tým často, že zamestnávateľ chce vedieť, prečo má žena nárok na dovolenku počas MD. A netýka sa to len súkromných zamestnávateľov ale najme vo verejnej správe a v školstve. Mzdáry odtial, poniektorí mi prídu strašne nekompetentný. Bohužial.
timi15
19.10.15,16:00
mne a účtovníčke áno, len nadriadenému nie :-( ale sa nám podarilo vďaka vám uspieť, takže je to vyriešené, všetkým veľká vďaka ....
Tweety
19.10.15,16:07
Mzdárka si prečítala znenia §?