tekvicka
19.10.15,08:48
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, zamestnanec pracuje v Rakusku ako opatrovatel - 2 tyzdne v mesiaci na rakusku zivnost ale zaroven by chcel pracovat aj u nas zvysne dni - ale nechcu ho v ZP prihlasit, ze ma rakusku zivnost.
Ako ho prihlasit do ZP, nemoze pracovat v 2 statoch zaroven?

Dakujem,
tekvi
ivka70
19.10.15,06:51
Moze pracovat na SR, ale odvadzat odovody mu budete musiet do rakuskej ZP, kde je primarne poisteny v ramci EU.
tekvicka
19.10.15,07:04
Dakujem za odpoved. Takuto situaciu sme este neriesili. Aky je postup? Uzavreme nasu pracovnu zmluvu, prihlasime ho do SP v SR a zo mzdy mu vypocitame odvody - SP hradime na SR a ZP do rakuska na základe podkladov od zamestnanca (cislo uctu, variabilny symbol) alebo ho musime aj tam nejako registrovat.
Dakujem.
ivka70
19.10.15,07:08
Skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t208371-dohodar-cudzinec-a-odvody.html aj ked to je z 2013, treba pozriet, nakolko su aktualne prislusne paragrafy
hanelie
19.10.15,17:12
Ak má rakúsku živnosť a na SK bude zamestnanec - je nutné požiadať SP o určenie legislatívy - v tomto prípade to bude SK, čiže odvody aj z príjmov z rakúskej činnosti bude platiť do SP na SK ( len do SP ) ZP je z tohto procesu vyňaté - ZP bude za ňho platiť SK zamestnávateľ ( od tej chvíle sa mu ale pozastaví čas na vymeranie rakúskeho dôchodku )
určenie legislatívy sa potom zasiela na SVA v AT, kde mu dňom určenia ukončia poistenie
hanelie
19.10.15,17:16
Ivka nie,odvody nebude odvádzať do rakúskej SVA - to len v prípade ak by bol v AT zamestnanec a na SK szčo
hanelie
19.10.15,17:21
ešte doplním odpoveď - on sám sa nemá prečo prihlasovať do ZP na SK - prihlásiť ho máte vy ako ZĽ
ivka70
20.10.15,05:07
A do akej poistovne ho ma zamestnavatel prihlasit, ked tu je zo zdravotnej poistovne odhlaseny a ma ZP v Rakusku (kde si plati ZP z rakuskej zivnosti) ?
avalik
20.10.15,05:50
Poistovnu si vybera poistenec, nie platitel poistenia.
Kája.
20.10.15,07:06
V prvom rade si musíte vyžiadať so SP formulár A1, ktorým SP určí pod ktorú legislatívu zamestnanec spadá. Ak to bude SK prihlasujete na SK, ak to bude AT prihlasujete na AT. Na základe toho formulára riešite aj zdravotnú poisťovňu (v rámci EU môže byť poistený len v jednom štáte EU). Ak bude zamestnanec spadať pod legislatívu SK, sociálne aj zdravotné odvody idú na SK, aj so zamestnania v AT, ak bude zamestnanec spadať pod legislatívu AT tak odvody z SK počítate podľa zákonov a AT aj ich tam platíte, na SK zrážate iba daň z príjmu.
hanelie
03.11.15,16:28
Ivka jeho ZP mu vystaví medzinárodnú kartu zdravotného poistenia ak je živnostník v AT, veď na základe čoho by ho tu ošetrili ? preto ho musia oni ako zamestnávatelia tu prihlásiť ( do ZP ) a aj do SP , lebo ako som už písala určia mu slovenskú legislatívu - odvody z príjmov z AT sa budú platiť do slovenskej poisťovni ako keby bol szčo na SK ,