Chrupková Alena
19.10.15,11:18
Dobrý deň, prosím o možnú skorú odpoveď na moju veľkú prosbu o informáciu : Pani vedúca ekonómka povedala, že vraj zle účtujem príjem úhrady za napr. za drevo. Mám zaúčtovať príjem na bankový účet podpoložku 223 001 – len za čisté drevo a na podpoložku 131 – DPH.
Taktiež chce aby som účtovala obdobne aj pri dodávateľských faktúrach. Ja celú tržbu za faktúru účtujem na podpoložku 223 001. Na účet 131 alebo 637 035 účtujem len DPH pri úhradu na daňový úrad. Tak ako ja účtujem, účtuje aj iné príspevkové organizácie.
Pani vedúca vraví, že keď to naúčtujem spolu – tržbu za drevo spolu s DPH, tak tým skresľujem výnosy. Ďakujem za skorú odpoveď a ostávam s pozdravom.

Alena
anika
19.10.15,12:32
Ak ste platcom OPH tak vedúca má pravdu. V prípade, že by organizácia nebola platcom DPH tak súčasné účtovanie by bolo správne, veď tržba sa skladá z položky skutočnej tržby a DPH, ktoré odvádzate štátu a tiež nákup materiálu sa skladá z položky skutočnej ceny materiálu a DPH, ktoré si od štátu pýtate. Áno v rozpočte skutočne skresľujete tržby.
Chrupková Alena
19.10.15,12:55
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, výnosy a náklady a k nim DPH sledujem na samostatných analytických výnosových a aj na účtoch DPH. Takže úhrady faktúr 311 a 321 voči banke komplexne. Alena
anika
19.10.15,14:47
To, že náklady trieda 5 a výnosy trieda 6 sledujete na nákladových a výnosových analytických účtoch je v poriadku to musí byť pre Súvahu a Výkaz ziskov a strát a zistenie hosp. výsledku.Rozpočet je druhá vec a pri rozpočte má vedúca pravdu,
Chrupková Alena
20.10.15,04:46
Dobré ráno, pani vedúca môže mať pravdu, len som si nie istá, či môžem použiť podpoložky pri príjme 131 - DPH - Uplatnenie práva na odpočítanie DPH a podpoložku pri výdaji 637 035 - Dane (Patrí sem aj úhrada DPH na obstaranie tovarov a služieb v rámci výkonu predmetu činnosti, v ktorej rozsahu je organizácia platiteľom DPH. Na uvedenej podpoložke sa vzájomne započítavajú príjmy z prijatej DPH a vráteného nadmerného odpočtu s výdavkami na úhradu DPH v súlade s § 22 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z. z. Na týchto účtoch účtujem DPH pri výkaze DPH,z ktorého vyplýva či mám nadmerný odpočet alebo úhradu. Ak by ste mi vedeli poradiť, či mám účtovať DPH na tieto alebo iné účty. Ďakujem za odpoveď. Alena
anika
20.10.15,07:57
Toto, už Vám poradiť neviem, skúste sa spýtať na finančnom u zriaďovateľa, alebo napísať rovno otázku na MF, veď za pýtanie nebijú.