Kaja84
19.10.15,20:25
Dobry den,
vedel by mi prosim niekto poradit, nenasla som tu este presne tuto otazku. V roku 2014 som bola sedem mesiacov szco a riadne si platila zdravotne poistenie. Potom som zivnost prerusila a platila si zp ako samoplatitel. Preco mi zdravotna poistovna vyrubila nedoplatok za zvysnych 5 mesiacov ako szco (aj ked som preukazatelne mala prerusenu zivnost a platila ako samoplastitel? V odvolani mi ziadne vysvetlenie nedala, ale hned moje odvolanie poslala UP dohlad nad zdravotnou starostlivostou ktory takisto bez akehokolvek odovodnenia vydal len platobny vymer. Mali ste niekto podobny problem? Som z tohto jednania prekvapena a neviem si rady kedze mi nie su ochotni vysvetlit preco som mala platit preddavky szco aj ked som nou nebola. Dakujem kazdemu za radu a odpoved.
avalik
19.10.15,18:36
§ 15
(4) Poistné sa platí preddavkami na poistné (§ 16) a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní poistného (§ 19).


§ 19
Ročné zúčtovanie poistného

(3) Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu podľa § 13 za všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len „preplatok“) a nedoplatku v členení podľa jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. Jednotlivé sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol. Na vykonanie ročného zúčtovania poistného použije zdravotná poisťovňa údaje vykázané alebo určené podľa § 20, oznámené podľa § 22 až 24 alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8.


§ 13

(2) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a koeficientu 1,486.
Janiela
19.10.15,18:43
Za rok 2014 si platila len preddavky na zdravotné poistenie. Zdravotná poisťovňa ti vykonala ročné zúčtovanie a dopočítala nedoplatok na základe daňového priznania za rok 2014.
Skús nájsť na stránkach zdr poisťovní kalkulačku pre výpočet RZZP za rok 2014, nahoď si svoje údaje podľa daňového priznania a možno sa dopátraš k správnemu výsledku.
kn-alka
19.10.15,18:44
určite je to nedoplatok za obdobie ako samoplatiteľ?

nemala si náhodou vyšší vymeriavací základ zo živnosti, než minimum a tým ti vznikol nedoplatok?
Janiela
19.10.15,18:55
kn-alka, asi to bude tak, že bol vyšší VZ zo živnosti
veronikasad
19.10.15,19:35
doplň sumu zaplatených preddavkov a základ dane z podnikania. Odkedy-dokedy si bola SZČO (dátumy)? Aká je výška nedoplatku ?