66JANA
19.10.15,21:51
Dobrý deň, poraďte mi prosím čo mám robiť, bývam v bytovom dome kde je 36 bytov /3 vchody/. Máme SVB ...v pivnici sme si vybudovali kotolňu, ktorá vykuruje len našu bytovku. Keď začne vykurovacie obdobie už niekoľko rokov nastáva problém ktorý spočíva v odvzdušnení "stupačky" v kúpeľni. Sused "stupačku" odvzdušní ale po dopustení vody v kotolni do obehu /čo má na starosti kotolňu mi povedal, že po určitom čase napr. raz za mesiac ...musí vodu do systému dopustiť ...po dopustení stupačka prestáva kúriť a znovu sa musí odvzdušniť/. A teraz problém...sused odmieta mať na starosti odvzdušňovanie a trvá na tom, aby dodávateľ tepla SVB zabezpečilo na stupačku samoodvzdušňovací ventil. Lenže SVB odmieta opravu a hovorí, že v kotolni je všetko v poriadku a že SVB ako výrobca tepla teplo dodáva...ale ja v kúpeľni teplo nemám. Ak problém nevyrieši rada spoločenstva a predseda môžem sa obrátiť na súd? Ďakujem
sito
19.10.15,20:23
avalik, to je balík, že? Daj klik.
Julian
19.10.15,21:04
Ale to znamená, že ak sused neodvzdušní stúpačku, tak aj on má studený radiátor. Alebo nie? Alebo zavzdušňuje sa iba Tvoj radiátor? Ak áno , tak prever, či nemáš zle vyspadovaný radiátor -tzn. že ventil na Tvojom radiátore by mal byť na najvyššom bode.
Ak problém by riešil samoodvzdušňovací ventil, tak bolo by to lepšie riešenie ako súd.
mimi3277
20.10.15,06:21
Aj v nasom SVB mame vlastnu kotolnu. Koncove byty maju na stupackach samoodvzdusnovaci ventil, ale z nejakeho dovodu v jednom byte tento ventil nefungoval ako sa ocakavalo a z casu na cas ho bolo treba manualne odvzdusnit.
Aby sa to dialo automaticky tak sme zakupili novy samoodvzdusnovaci ventil za cca 5.70 EUR z FPUaO. Myslim ze ludia nie su hovada a vedia sa vzdy dohodnut k spokojnosti vsetkych.

Vas predseda ma pravdu v tom, ze je povinnost vlastnikov odvzdusnovat si radiatory. Za radiatory v bytoch si zodpoveda kazdy sam. Aj my mame v kupelniach rury rovnakeho typu, a aj preto sme tam poriesili samoodvzdusnovaky lebo su az pod stropom a dochodcom obyvajucich vrchne byty by robilo problem liepat sa tam koli odvzdusnovaniu.
Neexistuje ziadny kontrolny organ na ktory by ste sa mohli obratit, jedine zhromazdenie vlastnikov, kde si prediskutujete a odhlasujete ako sa to bude riesit.
sito
20.10.15,07:23
Nie, nemôže odmietnuť opravu spoločného zariadenia domu, aj keď sa nachádza v byte, bytoch. SVB je povinné sa starať o spoločný majetok a zabezpečiť služby, ktoré zabezpečuje pre SVB pre každý, v každom byte.

Tu kliknutie na zákon, ani balík zákonov závadu neodstráni.

Zákonitosť. Pri doplnení vody do vykurovacieho systému sa môže stať, že sa do systému dostane vzduch. Ten sa pohybuje v systéme cestou najmenšieho odporu. Pravdepodobne je to cesta k tej uvedenej stúpačke. Postupne v nej až na najvyššie miesto, tam treba vzduch vypustiť, ručne alebo funkčným automatickým odvzdušňovacím ventilom.

Vlastná skúsenosť spred rokov, byt na prízemí, teoreticky k by k tomu nemalo dôjsť, ale stávalo sa na jednom. Našťastie mal radiátor odvzdušňovák, tak nebol problém si ho odvzdušniť a nečakať kým bude vzduch z radiátora vytlačený na vyššie podlažia, až na samí vrchol stúpačky. To pominulo, nestalo sa už niekoľko rokov po vyregulovaní systému sa to už nestalo.

Ako píše Julian aj mimi. No nech to stojí 10 - 20 € aj s montážou. SVB na to nemá na opravu svojho spoločného majetku?
lacotinka
20.10.15,07:33
" Pri doplnení vody do vykurovacieho systému sa môže stať, že sa do systému dostane vzduch "
Samotná voda (aj upravená) obsahuje trochu plynov
musia sa vyvariť
a
vypustiť
Normálna fyzika/chémia/termodynamika
sito
20.10.15,07:38
Normálna! No ako vidíš pre niekoho nenormálna. Ale na týchtotu sa 246/2015 nevzťahuje.
lacotinka
20.10.15,07:48
246 nič nevyrieši
Ak niekto nevie spravovať BD/
urobiť ekonomickoúverovozdrojovú úvahu , tak
- mu 90 hodinové školenie nepomôže
- ani evidencia na ministerstve :D
(ani vlastníkom pri hľadaní nového správcu )
- ani kancelária (to je skôr na podporu molochov :D )
sito
20.10.15,08:19
No isto na ich podporu. Ako som sa snažil v reči s avalíkom vysvetliť, že doplatia na to tí, takí, čo domy spravovali v ktorých boli ako predsedovia bez bytu.A nemuseli ich spravovať zle, k spokojnosti členov SVB to robili. Ale, čo 1.1.2016 ...
lacotinka
20.10.15,08:35
1.1.2016 začne účinnosť zákona :D :D
a sú v ňom lehoty na uvedenie do zákonného stavu
ak robí dobre / nie draho / sú spokojní - spôsob nájdu

PS
Síce neodstráni tento zákon všetkých "zlých" správcov, ale zas :

Nemôže robiť dobrého správcu každý, kto má v riti dieru !
sito
20.10.15,09:08
Jisteeee ...

Len zlých ...

A moloch, má ...
66JANA
21.10.15,14:48
Ďakujem za odpoveď..je mi jasné že samoodvzdušnovací ventil by všetko vyriešil...ale predseda spoločenstva ho odmieta tam dať namontovať ...totižto to je stupačka ešte staršieho typu kde sú len hrubé rúbe bez radiátorov a na odvzdušnenie celej stupačky je asi dajaký ventil na 3 poschodí...sused často cestuje a samozrejme že odmieta mať vykurovanie na starosti ...ale náš predseda tvrdí, že je to povinnosť vlastníkov bytov na poslednom poschodí odvzdušňovať radiátory ..a tu je problém .. predseda nechce dať namontovať a sused tvrdí že to nie je jeho povinnosť mať na starosti odvzdušňovať...a ja chcem teplo v kúpelni ...ako to vyriešiť..na koho sa mám obrátiť ...teplo v kúpelni nemajú 4 byty a za posledný týždeň sa to muselo odvzdušniť 2x...´DAKUJEM
66JANA
21.10.15,14:52
(Dnes 17:48) Ďakujem za odpoveď..je mi jasné že samoodvzdušnovací ventil by všetko vyriešil...ale predseda spoločenstva ho odmieta tam dať namontovať ...totižto to je stupačka ešte staršieho typu kde sú len hrubé rúbe bez radiátorov a na odvzdušnenie celej stupačky je asi dajaký ventil na 3 poschodí...sused často cestuje a samozrejme že odmieta mať vykurovanie na starosti ...ale náš predseda tvrdí, že je to povinnosť vlastníkov bytov na poslednom poschodí odvzdušňovať radiátory ..a tu je problém .. predseda nechce dať namontovať a sused tvrdí že to nie je jeho povinnosť mať na starosti odvzdušňovať...a ja chcem teplo v kúpelni ...ako to vyriešiť..na koho sa mám obrátiť ..SVB peniaze na to má ..ja si myslím že vykurovací systém predsa nie je vo vlastníctve bytu ale spoločenstva tak by spoločenstvo problém malo odstrániť ...môžem poprosiť o ten zákon ktorý rieši vykurovanie ...teplo v kúpelni nemajú 4 byty a za posledný týždeň sa to odvzdušňovalo už 2x ..´DAKUJEM
sosak
21.10.15,16:21
Moja skúsenosť zo samoodvzdušnovacími ventilmi je taká, že stačí nejaká menšia častica, napr z hrdze v obehu, dostane sa do ventilu a z ventilu začne tiecť voda a keď sused často cestuje mimo bydliska, môže sa stať že práve vtedy nebude doma a vytopí si vlastný byt a susedov. Na to by ste mali myslieť. Takýto ventil sa dá uzavrieť "červíkom" ale potom už nie je samoodvzdušňovací. Treba myslieť aj na toto riziko.
-------------------------------------------------------------
Za správne považujeme Vaše rozhodnutie dať si namontovať ručný odvzdušňovací ventil z toho dôvodu, že v starých rozvodoch a radiátor, ktoré sú zanesené špinou sa pri vypustení stupačky môže problém opakovať, nakoľko stačí, že sa do automatického odvzdušňovacieho ventilu dostane špina a bude opäť nefunkčný. Aj po konzultácii s odborníkom na ÚK bol tento náš názor potvrdený a s montážou týchto ventilov nemajú dobré skúsenosti.
http://www.zsaun.sk/ako-je-s-automatickym-odvzdusnovanim-radiatorov
-------------------------------------------------------------
Ja vidím riešenie v odstraňovaní plynov v obehovom médiu radiátorov priebežne po celý rok namontovaním automatického doplňovacieho zariadenia vykurovaného média, ktoré samo v nastavených intervaloch vypúšťa plyny. Montuje sa do kotolne spolu s expanznou nádobou. Samotnému odvzdušneniu vykurovanej vetvy sa obmedzí na cca 1x ročne, pred zahájením vykurovania.
http://www.reflexsk.com/Data/691/UserFiles/dokumentacia/tech_podklady/D_Variomat.pdf
https://www.google.sk/search?q=dopl%C5%88ovacie+zariadenia&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=tWMoVve_Osv_aImdu5AH
sito
21.10.15,21:40
To musí byť nejaký .ujo?

"...ale náš predseda tvrdí, že je to povinnosť vlastníkov bytov na poslednom poschodí odvzdušňovať radiátory ..a tu je problém .. predseda nechce dať namontovať a sused tvrdí že to nie je jeho povinnosť mať na starosti odvzdušňovať ..."

Noo, to isto nie je v žiadnom zákone!

Toto je v 182/1993, § 11, ods. 3.

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Tiež toto by mal vedieť, mohol? To medzi !!! ... !!!

§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „spoločenstvo“), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len „správca“), najmä s bytovým družstvom.

(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,

!!! b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, !!!

c) vedenie účtu domu v banke,

d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,

e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

§ 7

Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene.Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,

b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,

c) výšku mesačných úhrad za plnenia,

d) výšku mesačných platieb za správu,

!!! e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, !!!

f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,

!!! g) vyúčtovanie úhrad za plnenia, !!!

Medzi výkričníkmi.

Ak nenavrhne, nenechá z FPÚaO odstrániť závadu na spoločnom zariadení, vykurovacom systéme domu ako, na základe čoho potom môže navrhnúť výšku úhrady za teplo v tvojom byte? Sem - tam sa tu spomínajú zlodeji tepla, vraj ho kradnú susedom. Predseda, ak vie o probléme a nenavrhne jeho riešenie, tiež vlastne kradne, nie teplo tebe, ale peniaze z tvojej peňaženky pre ostatných spoluvlastníkov.

No Ch...!
sosak
22.10.15,03:17
Samoodvzdušňovacie ventily v byte sú problém, je tu riziko vytopenia, viď moju radu, a v neposlednom rade, obťažuje, pretože pri unikaní vzduchu je počuť syčanie, v ktorúkoľvek dobu, aj v noci, čo by mne osobne vadilo.
66JANA
22.10.15,13:50
Ďakujem za užitočné rady.
Julian
23.10.15,21:40
To máte čudného predsedu!!
Technicky by tu bola možnosť a to namontovať odvzdušňovák na rúru vo vašom byte (keď je sused lenivý). Ak vám to odmietne, tak ho bombardujte, ale písomne, aby ste mali podklad a doklad pre obchodnú inšpekciu. Potom sa sťažujte, že ste finančne poškodení.
sito
23.10.15,22:32
A možno bohom, myslí si, že je? Ale? Ak sa mu neklaňajú, skloniť by sa mal, že?
66JANA
05.11.15,15:06
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som však chcela poprosiť o info /vyhlášku, smernicu, nariadenie, zákon/ kde by bolo konkrétne napísané, že za radiátory v byte zodpovedá vlastník bytu. Predsa vykurovací systém nie je vo vlastníctve bytu. Ďakujem.
mimi3277
12.11.15,08:34
Je rozdiel spolocne rozvody tepla a koncove zariadenie. U nas si za koncove zariadenia kazdy zodpoveda sam. Mal by podla spravnosti nahlasit vymenu radiatora (ci uz ho vymiena z dovodu poruchy, alebo z dovodu rekonstrukcie bytu) predsedovi spolocenstva, lebo v systeme sa moze vyskytnut pokles tlaku, aby sa vedelo preco sa tak stalo a nehladali sa ine priciny. Aj preto lebo na kazdom radiatore mame instalovane PRVN a regulacne ventily. Dalej preto lebo kazdy radiator ma podla svojej velkosti a typu nejaky vykurovaci vykon, aby sa vedelo aky vykon je v danom objekte celkovo instalovany. Moze to mat vplyv na vyregulovanie tepelnej sustavy. Samozrejme ze najspravodlivejsie by bolo, ak by v kazdom byte boli rovnake radiatory, ale dnes sa neda nadiktovat, aby si vsetci zaobstarali jeden typ radiatora. Taktiez vam nikto nezaruci ze dany typ bude vyrobca vyrabat aj o 5 rokov, ked v dnesnej dobe je moderne kazdy rok priniest niekolko "noviniek" a v pripade poruchy v jednom byte by ste to ako potom riesili? Nakupom radiatorov pre vsetky byty? Nezmysel. Znovu by sa len nakupil dostupny typ priblizneho vykonu. A naco ludom nutit co sa im nepaci? Otocim otazku: Ukazte mi zakon/vyhlasku, kde je napisane ze za radiatory v bytoch nezodpoveda vlastnik bytu?!