ivkop
21.10.15,12:30
Dobry den.

dodavatel z Ciech nam dodal tovar tento tyzden, cize v oktobri. Poslal nam k tomu faktury s dátumom vystavenia aj dátumom uskutocnenia zdanitelneho plnenia v septembri 2015.

Podla mna to nie je spravne. Mal by nam opravit faktury na realny datum, kedy nam to dodal.

Mozete mi v tomto poradit prosim?

Dakujem.
evuš
21.10.15,10:51
Vôbec nemusí opravovať faktúry...

viď : Vznik daňovej povinnosti, keď faktúra na dodanie tovaru je vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do tuzemska

Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.

PRÍKLAD :
Osoba identifikovaná pre daň v Bulharsku dodala tovar do tuzemska platiteľovi dane. Faktúru na dodanie tovaru vyhotovila dňa 3. 3. 2009 a uviedla v nej dodaciu podmienku EXW a deň dodania tovaru 3. 3. 2009. Bulharská prepravná spoločnosť prepravila tovar do tuzemska na náklady odberateľa dňa 1. 4. 2009. Aj keby mal odberateľ právo nakladať s tovarom ako vlastník dňa 3. 3. 2009, tovar bol v rámci zmluvného vzťahu s dodávateľom prepravený do tuzemska až 1. 4. 2009. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku bolo uskutočnené dňa 1. 4. 2009, kedy boli splnené obidve podmienky pre nadobudnutie tovaru v tuzemsku, a to prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník a fyzická preprava tovaru z členského štátu dodania do členského štátu určenia. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15. máj 2009. Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa 3. 3. 2009, keďže faktúra bola vyhotovená pred 15. májom 2009 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podal daňové priznanie za mesiac marec 2009.
ivkop
21.10.15,11:08
Dakujem za odpoved...
Takze ak mi dodavatel neopravi faktury, na vystupe by som mala mat DPH uz v septembri a na vstupe az v oktobri?

To nie je moc dobre, jedna sa o dost velku sumu a hodne by to narusilo financie, ked by sme museli najskôr zaplatit dost velku DPH a potom mat nadmerny odpocet a cakat nan ktovieakodlho :-(...
Tweety
21.10.15,11:11
ivkop (Dnes 14:08) Dakujem za odpoved...
Takze ak mi dodavatel neopravi faktury, na vystupe by som mala mat DPH uz v septembri a na vstupe az v oktobri?

To nie je moc dobre, jedna sa o dost velku sumu a hodne by to narusilo financie, ked by sme museli najskôr zaplatit dost velku DPH a potom mat nadmerny odpocet a cakat nan ktovieakodlho :-(..

Samozdanenie urobíš v septembri.

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
evuš
21.10.15,11:15
Ak bol dodaný tovar do podania DPH v októbri, faktúru normálne samozdaníš do 09/2015... pozri príklad, čo som priložila....
ivkop
21.10.15,11:22
OK, cize vstup aj vystup v septembri :-)

dakujem velmi... trochu som sa v tych dátumoch vs. zakon o dph stratila...
evuš
21.10.15,11:41
Áno, presne tak....
KloferHladny
22.10.15,11:54
a ak bude faktúra vyhotovená v 09/2015 a tovar dodaný až v 12/2016 ? Uvedie sa to tiež v 09/2015 ?
Tweety
22.10.15,11:57
daň. povinnosť vznikne v septembri
KloferHladny
22.10.15,14:17
to znamená, ak platca z IČŠ bez môjho vedomia vyhotoví faktúru na niečo, čo som ani neodobral, aj tak mi vznikne povinnosť odviesť DPH ???
kuravesele
22.10.15,17:36
ak bude tovar dodaný v 12/2016 vznikne daňová povinnosť 15tym dňom nasledujúceho mesiaca po nadobudnutí tovaru, čiže 15.01.2017.
KloferHladny
23.10.15,06:05
ta teraz kedy ? Tweety: september, kuravesele: januar
ja sa prikláňam k januáru