beja
22.10.15,09:36
Kúpili sme stroj z Nemecka. V zmysle zmluvy sme na základe zálohovej faktúry uhradili 60% kúpnej ceny v 06/2015, faktúru na ďalších 30 % kúpnej ceny sme uhradili v 08/2015 keď nám dodávateľ oznámil, že stroj je vyrobený a pripravený na export a zvyšných 10% máme uhradiť po uvedení do prevádzky a vystavení obchodnej faktúry. Stroj bol dodaný 20.08.2015 a uvedený do prevádzky až 16.10.2015. Ku dnešnému dňu (22.10.2015) sme nedostali záverečnú faktúru na zvyšných 10 %. Čo z toho pre nás vyplýva v súvislosti s DPH? Môžem to samozdaniť v 09/2015? Keďže bol stroj dodaný 20.08.2015, 15.09.2015 nám vznikla daňová povinnosť, no vznikol mi aj nárok na odpočet DPH, keď ešte nemám záverečnú faktúru? Aké sú naše povinnosti v prípade, ak bude záverečná faktúra vystavená v 10/2015?
Tweety
22.10.15,07:37
Tzv. samozdanenie môžeš urobiť až vtedy, keď budeš mať doklad- faktúru.
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
KloferHladny
22.10.15,07:42
Skús preveriť zmluvu, objednávku. Nemci bývajú presní, podľa zadania by som povedal, že stroj považujú za dodaný dňom 16.10.2015 (uvedenie do prevádzky). Od 20.08. do 16.10. ho uvádzali do prevádzky. Počkaj, faktúra príde ... Ak by nedošla do 31.10., potom by som ju začal "naháňať"
beja
22.10.15,07:54
Dobre, ale stroj bol fyzicky dodaný 20.08.2015, takže daňová povinnosť by mi mala vzniknúť 15.09.2015 (§20 daň. povinnosť vzniká v 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kal. mesiaci, v ktorom je uskutočnené nadobudnutie tovaru v tuzemsku), no kedy mi vzniká nárok na odpočet? Ak mi dôjde faktúra v 10/2015, je možné, že budem musieť priznať a uhradiť daň na výstupe v 09/15, no nárok na odpočet budem mať až po obdržaní faktúry v 10/2015?
KloferHladny
22.10.15,09:24
a nie je to náhodou tovar dodaný s montážou a inštaláciou (§69 odst 2 - vykazované na riadku 9 a 10 DPH) ? V tomto prípade ani nie je požadovaná faktúra na uplatnenie odpočtu DPH (§ 51 odst 1 b)
Počkal by som do konca októbra na faktúru od Nemcov ...