VcelkaMaja1
22.10.15,10:59
Kráti sa za absenciu vždy plný počet dní (v príklade 8x2=16 dní resp. 8x1=8 dní) bez ohľadu na to, koľko dovolenky už je vyčerpanej?

Ak teda zamestnanec v dopyte užívateľa maluja mal pri ukončení pomeru za daný rok nárok na 18,5 dňa a absenciu mal na 8 dní, ak zamestnávateľ využije možnosť krátiť dovolenku za každý deň absencie o dva dni, t.j. spolu 8*2=16, má sa zamestnancovi krátiť dovolenka o 16 dní bez ohľadu na to, že už z ročného nároku mal nejaké dni čerpané - teda pri ukončení pomeru musí vrátiť náhradu za 3,5 dňa? Alebo sa dovolenka môže krátiť len do výšky nevyčerpanej dovolenky 12,5 dňa - teda pri ukončení nebude nič vracať, ani sa mu nič nevyplatí? Ja by som povedala, že sa má krátiť o 16 dní a teda časť náhrady za dovolenku, na ktorú stratil nárok, má zamestnanec vrátiť. Je môj predpoklad správny - z citovaných ustanovení Zákonníka práce mi to nie je až tak zrejmé.
veronikasad
22.10.15,09:03
§ 109
Krátenie dovolenky
...
(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(4) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.
...
(7) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
VcelkaMaja1
22.10.15,09:08
Ja som si tieto ustanovenia v Zákonníku prečítala - ale to nie je odpoveď na moju otázku.
veronikasad
22.10.15,09:11
Naozaj si čítala pozorne ?
VcelkaMaja1
22.10.15,10:11
Škoda, že som tú odpoveď nedostala. Myslím, že by pomohla aj ostatným, keďže som sa stretla len s tým, že zamestnávatelia zrazia už len zvyšok nevyčerpanej dovolenky. Ale vďaka za čas.
VcelkaMaja1
22.10.15,10:54
Pre tých, ktorí sa dostanú s čítaním až sem - poradilo sa mi na porade nájsť odpoveď tu http://www.porada.sk/t36428-kratenie-dovolenky-absencia.html
Chobot
22.10.15,10:54
veronika, skutočne si neodpovedala na otázku. Odsek 4 odkazuje iba na odsek 1, čo s krátením za absenciu nemá nič spoločné.

Podľa môjho názoru treba vychádzať z ročného nároku na dovolenku. Teda ak má niekto nárok na dovolenku 20 dní, tak maximálne sa mu môže krátiť tých 20 dní. Zákon neuvádza, že by sa mal brať ohľad na to, koľko dovolenky vyčerpal. Ani sa neuvádza, že by sa malo krátiť len zo zostatku dovolenky.

Takže ak niekto mal absenciu 15 dní, tak krátiť sa môže len do výšky nároku, t.j. 20 dní. Je nelogické a nemá to oporu v ustanoveniach, aby sa niekomu pri nároku 20 dní krátilo 30 dní (t.j. že by ešte doplácal 10 dní).Kráti sa dovolenka (ted nárok na dovolenku), nie nejaká suma či náhrada.

Na druhej strane, ak by vyčerpal 4 dni a potom by mal absenciu 10 dní, tak jeho nárok za daný kal. rok by bol 0. Ak si čerpal 4 dni, to znamená, že si prečerpal nárok o 4 dni, takže tú náhradu je povinný vrátiť - a nie len pri skončení PP, ale aj keby mu PP pokračoval.

TAkto si to ja vysveťľujem.