mmartin17
22.10.15,12:53
Zdravim
Chystam sa na rekonštrukciu rodinneho domu, zatial si robim cenovu kalkulaciu čo ma kolko bude stáť. Kedže som spolumajitel, možem sa rozhodnuť či do toho isť alebo to predať. Mám spisane buracie prace, omietky, sanita, kurenie, okna...ale je tu menši problem s elektrikou, samozrejme chcem meniť stare hlinikove kable za nove komplet v celom dome. Mam cenovu ponuku od jedneho majstra kde by ma cena za novu elektriku stala cca 1000e ale..neviem či to zveriť odbornej firme a mať od toho certifikat alebo len akože majster..za dalšie, čital som na internete že po novom musi isť elektromer von na ulicu, je to tak? v tomto pripade by to predstavovalo ťahanie stareho elektromeru cca o 15metrov dalej..Momentalne je elektromer osadeny v stene domu, pristup k nemu je z dvora.. Viete mi niekto nejak poradiť čo a ako?

Ešte doplnim, dom je klasicka kocka z roku 1979, pôvodny stav

dakujem:)
Chobot
22.10.15,11:05
K rekonštrukcii potrebuješ projekt a stavebné povolenie. Prílohou žiadosti o stavebné povolenie bude aj vyjadrenie sietí, t.j. aj dodávateľa elektriny. Ten ti v stanovisku uvedie, kde má byť elektromer, pretože v projekte treba zakreslit miesta pripojenia na siete.

K prvej otázke - elektrinu môžeš dať spraviť hoci komu. Ku kolaudácii ale potrebuješ revíznu správu od elektrikára, ktorý má na to oprávnenie. AK ti elektrinu bude robiť ten, kto ti dá aj revíznu správu, bude to mať jednoduchšie - vie čo kde ako urobil. Ak bude robiť revíziu po niekom inom, tak bude musieť preveriť celú inštaláciu - aké káble sa použili, či sú správne zapojené zástrčky a vypínače a pod.
arizona
22.10.15,11:42
K beznej rekonstrukcii nepotrebuje SP. Ani kolaudaciu.
Chobot
22.10.15,12:07
Ja som bol v tom, že pôjde o nejakú rozsiahlejšiu rekonštrukciu, kde budú prerábať aj steny, strop a možno strechu, keďže zadávateľ spomínal búracie práce.
mmartin17
22.10.15,15:43
Šlo by o rekonštrukciu v podstate bežnu, buracie prace-budu sa iba zväčšovať kupelky kedže sa da lepšie využiť miesto a spojoiť kuchynu s obyvačkou, je tam priečka ktora nie je nosna, samozrejme zavola sa statik.. Nič važne to nebude, takže SP asi ani nepotrebujem
buchač
22.10.15,16:26
po novom musi isť elektromer von na ulicu, je to tak?

Možno sa mýlim...ale po novom znamená pri novostavbách.
Pri rekonštrukcii by sa nemuselo ťahať na ulicu.


dom je klasicka kocka z roku 1979, pôvodny stav

Veľa povedané vzhľadom k cenovej ponuke....;)
Veď si nedal počet miestností...:rolleyes:
ALE šak keď si si urobil kalkuláciu na iné práce, tak si urob aj na elektriku. Všetky tie káble a ostatné onačiny.
Uvedom si, že sa budú frézovať nové linky v stene, osadenie, zamurovanie, cena práce...blá, blá...
Ak je v tej tisícke všetko, robota a matroš + papier ? Myslím, že vcelku normálna cifra....teda + - .
Xanti
22.10.15,16:53
Kokso, 1000e elektrika? Materiál aj robota? Wau ... daj pozor aby si mal dostatočný počet rozvodov aby si nepreťažoval siete, ja len na materiál káble krabičky som dala 800 e za ističe, prúdové chrániče, prepäťové ochrany v rozvádzačoch dalších 900e a zásuvky vypínače stáli smiešnych 600 e ... to všetko sú ceny materiálu bez roboty, tú som mala zadara pre moje pekné modré oči ... ale zase v kuchyni má každý spotrebič silný spotrebič svoj vlastný istič aby sa nestávalo že zapnem mikrovlnku a nemôžem zapnúť rúru a podobne...
Xanti
22.10.15,17:01
Janka mýliš sa, ak na stavebnom úrade nemajú projekt domu lebo bol starší, tak môžu vyžadovať i projekt, i SP i kolaudáciu ... nám sa tak udialo, ani strechu sme nemenili akurát z vonku fasáda sa robila a z vnútra kompletka od podlahy ale nerušali sa nosné steny , okrem jednej ale tam statik dovolil a dával sa silný preklad ...
lapejko
22.10.15,19:09
ak sa bude robiť aj fasáda, určite by som ten elektromer preložil, je to jedinečná príležitosť, aj keď zvýšené náklady...
Chobot
22.10.15,19:17
Tak keď ideš meniť vnútornú dispozíciu, tak to už je rozsiahla rekonštrukcia, na ktorú treba projekt a stav. povolenie. Jedine, ak by si rekonštruoval načierno, ako kopec iných vlastníkov.
arizona
22.10.15,19:18
Xanti,ak sa meni vonkajsi vzhlad fasady,napr.zamurovanim,co robenim novych okien,tak ano,SP treba,suhlasim. Alebo,ak sa meni komplet strecha a bude mat trosku iny vzhlad,ako doposial. Ale inak nie. Za poslednych 12 rokov sme komplet prerabali dva domy. Tymto zmenam sme sa vyhybali a ziadne SP sme nepotrebovali. Akurat,pri oficialnej rekonstrukcii elektiny by sa mala skrinka dat na hranicu pozemku. Ale aj to vela ludi obchadza,radsej sa napoji na povodnu skrinu,lebo je to dost draha zalezitost.
Xanti
22.10.15,19:25
Janka, fasáda ostala taká istá, strecha ostala taká istá nerušalo sa, pribudol na nej solár , a na fasáde polystyrén a farba, nakoľko bol len brizolit a holá neomietnutá tehla, a SP si vyžiadali a kolaudácia nás čaká.