elmajka
23.10.15,08:46
Sme s.r.o.,platiteľ DPH, predávame časť výrobnej haly + stavebný pozemok a neviem či správne rozmýšľame ohľadne DPH. Čo sa týka budovy, užívame ju viac ako 5 rokov, t.j. môžeme ju predať spolu s pozemkom pod ňou bez DPH. Čo sa týka st. pozemku, ten by mal byť predaný s DPH a môžem uplatniť formu samozdanenia. Je to tak správne? Prosím, poradí niekto?
Consultix
23.10.15,08:14
Lehota 5 rokov sa netyka uzivania stavby predavajucim, ale je to lehota od kolaudacie, po ktorej je predaj stavby oslobodeny od DPH. Ta je logicky vo Vasom pripade splnena, kedze je stavba v uzivani od kolaudaci viac ako 5 rokov.
Dodanie stavebneho pozemku nie je zo zasady oslobodene od DPH, len v pripade, ak sa dodava so stavbou podla podmienok predchadzajucej vety. Takze ak je predmetna stavba na stavebnom pozemku, tak sa dodavaju spolu a je oslobodene jedno aj druhe.
Nejako nerozumiem, preco v jednom pripade chces uplatnit oslobodenie a v druhom nie. Bolo by logicke, ak by to islo rovnakym rezimom...
Samozdanenie je skor o "musis", ako o "mozes". Par. 69 hovori o tom, kto je osobou povinnou platit dan (tuzemske samozdanenie).
elmajka
23.10.15,08:31
Ten pozemok pod budovou mi je jasný, ale v druhom prípade som myslela pozemok pri budove / je to jeden celok kde je postavená hala/
Consultix
23.10.15,08:39
Alebo je to jeden pozemok, alebo to nie je jeden pozemok. A ci je, alebo nie je, je jasne napisane v LV. Je to jedna parcela, alebo dve parcely?
elmajka
23.10.15,08:46
Sú to dve parcely, jedna parcela pod budovou a tá druhá je tá o ktorú mi ide a nie som si istá.