Lenka298
23.10.15,09:17
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Na prevádzku sme zakúpili registračnú pokladňu. Chcem sa opýtať, či si mám na tržby z ERP zvoliť nové číslovanie VPD a PPD alebo pokračovať v číslovaní podľa poradia hlavnej pokladne. Ako to máte poriešené vy?
Ďakujem veľmi pekne
Žabinka
23.10.15,07:21
ja nemám zvlášť číslovanie pre ERP.. jedná sa o jedny a tie isté peniaze, či sa nachádzajú v erp, alebo v "účtovnej" pokladni..
pozri si aj staršie príspevky.. napr..
http://www.porada.sk/t253123-trzby-erp-a-prevody-medzi-pokladnami.html
http://www.porada.sk/t201296-uctovanie-trzieb-erp-2012-a.html
Lenka298
23.10.15,07:26
ďakujem, lebo teraz nám odberateľ uhradil faktúru do registračky. A v MRP som si urobila 2 pokladňu, len som nevedela či môžem dať PPD ako mi nasleduje v hlavnej pokladni alebo musí byť osobitný. Takže stačí keď budem pokračovať v číslovaní hl. pokladni a priložím si k tomu doklad z ERP.
Žabinka
23.10.15,07:29
keď sa urobí závierka, tie peniaze predsa musíš vybrať a zaúčtovať v normálnej účtovnej pokladni..
Lenka298
23.10.15,07:49
áno, len ide o to, že oni tú tržbu nechali v ERP a každý deň v podstate tú sumu dávali ako začiatočný vklad. Tak neviem či stačí keď na konci mesiaca urobím akože prevod z ERP do hl. pokladne a zase 1vého im tie isté peniaze vložím do ERP, alebo to treba "presúvať" každý deň ( máme len túto jednu úhradu za celý mesiac) ďakujem
Consultix
23.10.15,07:53
Osobne si myslim, ze kazda pokladna ma mat svoju analytiku. Na zakalde coho by si teda spravil inventuru? Nedava mi zmysel, aby sa fyzicky oddelene pokladne evidovali na rovnakom alaytickom ucte...
kuravesele
23.10.15,08:12
Ja mám vydanú zálohu na zamestnanca ktorý má na starosti ERP. Na začiatku roku sme dali 100 EUR zálohu 335/211 , ktorú každé ráno vloží ako vklad do ERP na vydávanie. Pri uzávierke sa účtuje ako normálny príjem do hlavnej pokladne PPD 211/311 ako úhrada FA. Čiže každý deň má tých 100 EURO na vydávanie a na konci roka to vráti do pokladne 211/335 100EUR
kuravesele
23.10.15,08:15
ty si mala spraviť dennú uzávierku, lebo ak si ju neurobila, tak ti nedovolí ani uhradiť dalšiu FA, kým tu uzávierku nespravíš. Tým sa ti vynuluje aj vklad do ERP a úhrada FA.
JAJA11
23.10.15,08:54
nerozumiem tomuto riešeniu .... to každý deň sa vkladá do pokladne? ako je to pri uzavierke na konci dňa? tých 100 EUR tam zostane? my sme si to tiež zjednodušili a máme len jeden číselný rad a robíme okamžite úhradu fa aj do normálnej pokladne, lebo inak nám nevypadne faktúra z neuhradených.... takže na konci dňa pri uzavierke už nevkladáme,do účtovnej pokladne len sa nám ERP vynuluje..... My máme len úhrady faktúr, všetok tovar faktúrujeme ..... tvorcovia zákonov nikdy nemyslia na to, ako skomplikujú život účtovníkom..... a úhrady faktúr cez ERP sú naozaj len zaťažením ......
kuravesele
23.10.15,10:07
tak keď príde napríklad aj človek napríklad do reštiky, tak musí mať peniaze na vydávanie ... a to je hlavná podstata tých vkladov. Áno každý deň je potrebné urobiť vklad. Dennou uzávierkou sa vklad vynuluje.
JAJA11
23.10.15,10:17
ja viem, a to je ten problém.... my nevieme, či niekto príde, takže vkladať peniaze každý deň nemá význam..... my fungujeme systémom, že mu tie peniaze rozmeníme a do pokladne zaplatí presnú sumu :-) následne urobíme úhradu faktúry a peniaze vložíme do pokladne firmy, nie do ERP ......
to je to čo zbytočne komplikuje život...... v podstate by sme mali okamžite urobiť výber peňazí z ERP, čo sa nám však nechce, lebo je to zbytočná robota navyše..... Ešte že tých platieb v hotovosti je len pár do týždňa...... Zlaté časy, keď ku faktúre stačilo vytlačiť príjmový doklad z účtovného programu .......
kuravesele
23.10.15,15:52
no len ak príde kontrola, a povedia ukážte mi zásuvku ktoré patria k ERP tak im čo ukážete? V prípade pokladne "hlavnej - firemnej" to čo bude v nej podľa mňa zoberú ako prebytok, a to je na pokutu.
JAJA11
23.10.15,16:34
u nás je ERP samostatná pokladňa, ktorá je prázdna. Pri kontrole by mohol byť problém, že tam nie sú žiadne peniaze, napriek tomu, že by tam mali byť...... to sa dá vyriešiť tak, že po každom príjme okamžite urobíme výber, čo sa nám nechce a tak to riskujeme..... zbytočná robota je už prijímanie peňazí cez ERP, pretože do účtovníctva musíme aj tak každú platbu zaevidovať samostatne, aby faktúra vypadla z neuhradených.... jednoducho je to škriabanie sa pravou rukou za ľavým uchom.... v súčasnosti je neskutočne veľa takýchto povinností.... škoda, že je to len proti poctivým podnikateľom, tí, čo kradnúť chcú, tí to ľahko obídu :-(
KEJKA
23.10.15,19:27
ERP je samostatná pokladnica, takže nové číslovanie.
Consultix
24.10.15,14:23
Ved vravim, len ma nikto nepocuva :)