silvia16
24.10.15,21:32
Kupila som 100rocnu drevenu chalupu s tym ze som si ju chcela prerobit na vikendovu chalupku. Vela susedov mi radi, ze chalupka je uz prilis stara na opravu. Kto sa mi moze na nu pozriet a poradit ci je drevo este ok? Dakujem za kazdu radu
arizona
24.10.15,19:48
Ty si kupila chalupu,ktoru by si chcela prerobit a nevies ani posudit,ci je vhodna na opravu,ci nie? A ako si ju planovala prerabat? Svojpomocne,ci si planovala zavolat nejakeho odbornika? Prepac tolko otazok,ale fakt sa divim tvojej otazke...
Mila123
24.10.15,19:51
skús Zaježovú osloviť, tak majú skúsenosti
silvia16
24.10.15,19:57
Viem znie to hlupo, ale je to chalupa na peknom pozemku vedla domu mojej mami. Bola to vyhodna kupaj keby som musela chalupu zburat. Lenze mne sa ta chalupka velmi paci a chcela by som radsej prerobit nez zburat. V dedine mam rodinu ktora by mi pomohla, ale najprv by som chcela poradit odbornikom, ci to chalupka zvladne. Rodina mi radi zburat, ale radsej by som chcela radu od odbornika. Kolko by ma taka rada stala a kde zacat? Dakujem.
silvia16
24.10.15,19:57
Kto je Zajezova? Dakujem.
buchač
24.10.15,20:00
Vela susedov mi radi, ze chalupka je uz prilis stara na opravu. Kto sa mi moze na nu pozriet a poradit ci je drevo este ok? Dakujem za kazdu radu
Domáci väčšinou poznajú pomery v danej lokalite...poverenostné podmienky, škodcovia a tak podobne...a aj okolnosti okolo samotnej stavby, nakoľko vedia (vedeli) niečo o bývalých majiteľoch, o ich starostlivosti o chapúpky, atď...

Na drevo samotné sa môžeš pozrieť aj sama, na to stačí aj pohľad laika, ale zameraj sa na :
- vlhkosť
- plieseň
- dierky po škodcoch
- atď

Veľa nájdeš trebárs aj tu
https://www.google.sk/search?client=opera&q=oprava+starej+chalupy&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

Alebo pohľadaj súvisiace otázky...stačí dať do googla správne výrazy.
korela
24.10.15,20:31
silvia16
24.10.15,20:47
Dakujem za linky. Velmi zaujimave info
arizona
24.10.15,21:11
Viem znie to hlupo, ale je to chalupa na peknom pozemku vedla domu mojej mami. Bola to vyhodna kupaj keby som musela chalupu zburat. Lenze mne sa ta chalupka velmi paci a chcela by som radsej prerobit nez zburat. V dedine mam rodinu ktora by mi pomohla, ale najprv by som chcela poradit odbornikom, ci to chalupka zvladne. Rodina mi radi zburat, ale radsej by som chcela radu od odbornika. Kolko by ma taka rada stala a kde zacat? Dakujem.
Dik za vysvetlenie, uz mi je to jasne.
Drzim palce! A nech chalupka robi radost.

S odhadom dokaze pomoct stolar, strechar,alebo aj nejaky zrucny,sikovny sused. Pre istotu konzultuj s viacerymi...
korela
24.10.15,21:15
Zisti, z čoho je postavený, či nie ešte z nepálenej tehly. Kedysi sa robili múry zdola síce aj z pálenej, do vrchu sa ťahali obvodové múry z nepálenej. Odkry omietku na viacerých miestach, alebo znalec na nehnuteľnosti ti urobí vzorky a ich vyhodnotí. Starí pôvodní majitelia v obci dokážu dobre poradiť, ako sa už spomínalo hore. Znalí pomerov.
Inak by to mala byť dobrá kúpa i bez domu. To sa ti tak ľahko nenaskytne.
buchač
24.10.15,21:36
Zisti, z čoho je postavený, či nie ešte z nepálenej tehly. Kedysi sa robili múry zdola síce aj z pálenej, do vrchu sa ťahali obvodové múry z nepálenej. Odkry omietku na viacerých miestach, alebo znalec na nehnuteľnosti ti urobí vzorky a ich vyhodnotí. Starí pôvodní majitelia v obci dokážu dobre poradiť, ako sa už spomínalo hore. Znalí pomerov.
Inak by to mala byť dobrá kúpa i bez domu. To sa ti tak ľahko nenaskytne.

Hm..............:rolleyes:



Ako posudit ci opravit staru drevenu chalupu

Kupila som 100rocnu drevenu chalupu
korela
24.10.15,22:36
O.K. :-)
Možno sa niekomu zíde aj moja rada. Alebo Čičmancov.
marleau
25.10.15,05:50
Viem znie to hlupo, ale je to chalupa na peknom pozemku vedla domu mojej mami. Bola to vyhodna kupaj keby som musela chalupu zburat. Lenze mne sa ta chalupka velmi paci a chcela by som radsej prerobit nez zburat. V dedine mam rodinu ktora by mi pomohla, ale najprv by som chcela poradit odbornikom, ci to chalupka zvladne. Rodina mi radi zburat, ale radsej by som chcela radu od odbornika. Kolko by ma taka rada stala a kde zacat? Dakujem.
Ak sa Vám chalúpka páči, tak nie je problém na jej mieste postaviť takú istú z podobných materiálov, ktoré oproti starej budú nové, postavené novými technológiami, čo Vám zaistí, že ju môžete používať aj ako dom na bývanie. Toto radím každému, kto chce nejakú chatu: nech ráta s tým, že raz tam bude chcieť/musieť bývať, nech sa na to myslí dopredu. Napokon, oprava býva niekedy drahšia ako novostavba a stále to nie je ono. Drevo je síce špecifický materiál, ktoré aj staré vie byť pekné, no z popisu nevieme, v akom stave sa chalúpka nachádza. Mne osobne by stačil potuchnutý zápach, kúsok spráchniveného hranola alebo náznak plesne a už by to ľahlo popolom.
Peggynka
25.10.15,05:54