kruky
24.10.15,22:16
Dobry den, rad by som sa poradil ako postupovat v nasledujcom pripade. Asi pred rokom som kupil pozemok urceny na vystavbu rodinneho domu od mesta. Mesto riadne vyhlasilo verejnu sutaz. Pred tym ako som sa zacal uchadzat som si preveril ako je to s planovanou vystavbou, uzemnym planovanim atd. Mesto mi poskytlo uzemny plan k nahliadnutiu, kde bola riadne vyznacena cela nova stvrt vratane vsetkych pripojok ako voda, plyn, kanalizacia, elektrina. Pozemok som odkupil a teraz po roku mi z mesta volaju, ze si mam prist po "papiere" kde ma vodarne ziadaju o vecne bremeno, kedze zriadili cast vodovodu na mojom pozemku. Uzemny plan nic take nenaznacoval, vsetky vedenia mali ist mimo pozemku ktory som kupil. Po obhliadke terenu som zistil ze som zrejme jediny cez ktoreho pozemok vedie vodovodne potrubie. Podpisanim vecneho bremena by som automaticky suhlasil so vsetkym co mi navrhuju ale to nechcem. Nekupoval som si ziadny pozemok s vecnym bremenom a uz vobec by som tak neucinil aj kvoli cene za m2. Viete mi poradit ako v takomto pripade postupovat? Vopred dakujem.
buchač
24.10.15,20:31
Máš proste smolu, viď


Vodárne majú nárok na vecné bremeno zo zákona.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-244029.html
Erzebeth
25.10.15,11:17
Od koho si odkúpil pozemok? Bolo vodovodné potrubie zriadené na pozemku už pred podpisom zmluvy? Kto ťa uviedol do omylu?
Myslela som to tak, že keď si kupoval pozemok, predávajúci bol povinný informovať ťa o všetkých skutočnostiach. Ak ťa predávajúci neinformoval o skutočnostiach, ktoré by mali vplyv na tvoje rozhodnutie o tom, či kúpiš pozemok alebo nie, máš právo od zmluvy odstúpiť.
pavol54
25.10.15,12:35
Mesto vedelo o všetkých sieťach
pavol54
25.10.15,12:39
Mesto o všetkom musí vedieť, ak to bol mestský pozemok a konala sa tam stavba (vodovodu,) bolo účastníkom stavebného konania. nazval by som to podvod zo strany pôvodného majiteľa pozemku, teda odstúpiť všetky náklady uhradiť včetne už nakúpenej projektovej dokumentácie.
branislavp
28.10.15,03:08
kruky, samozrejme, že takýmto zásahom vodárni je znehodnotený Tvoj pozemok natrvalo. Už aj keď by si ho predával a mal na ňom zriadené vecné bremeno, t.j. ťarchu, ani ho nedokážeš predať za takú cenu, ako si ho kúpil. Mesto Ťa podľa môjho názoru uviedlo do omylu. Územný plán sa iba tak svojvoľne zo dňa na deň ako to komu pasuje nemení. Poraď sa s právnikom. Ak by si súhlasil s vecným bremenom, tak sa ho nikdy nezbavíš. V prípade poruchy, vodárne by mali právo vstupovať na Tvoj pozemok, kopať, znehodnocovať Tvoj pozemok.