rudelko
25.10.15,13:49
uviesť zákon a §a_je_to (14.11.13 21:49) Ťažké ... lebo z bezmocnosti sa dobre vydiera. Ideálne by bolo časť svojho podielu predať urbáru a kúpiť za to plochu, zabratú stavbou a dvorom. Oboje zámenou. Ale problém je nepodarený zákon o PS. Lebo do 1.5.2013 sa dali kúpiť podiely od členov, ale nedala sa predať zastavaná plocha. od 1.5.2013 je to naopak. Dá sa odkúpiť plocha pod stavbou, ale nedajú sa predať podiely spoločenstvu. Zostáva teda len odkúpiť plochu, alebo požiadať súd o určenie primeraného nájomného - podľa znaleckého posudku. Ktoré by malo byť najviac nejakou 1/50 reálnej predajnej ceny. Ale to by musel uplatniť asi vlastník stavby.

moja otázka je reakcia na hore uvádzanú odpoveď, že od 1.5.2013 Urbárske spoločenstvo môže predávať pozemky, podľa akého zákona???
Vlastníkom pozemkov sú jednotliví podielnici uvedení na Liste vlastníctva
ivka70
25.10.15,12:53
rozkaz !!!
Dáša_
25.10.15,13:52
urbár vlastní nejaké pozemky? alebo iba obhospodaruje pozemky?
Pišta6
08.11.15,21:58
dobrý večer, aby som upresnil, "Urbár" je pozemkové spoločenstvo (PZ), ktoré je obhospodarovateľ spoločnej nehnuteľnosti podľa zákona 97/2013.

PZ teda podiely na spoločnej nehnuteľnosti nevlastní a tým pádom nemá ani čo predávať, tej odpovedi, ktorú si skopíroval som teda ani nepochopil, možno to je len časť textu vytrhnutá z kontextu, lebo mi to nedáva zmysel :)

PZ ako také podľa §9 ods. 9 nesmie nadobúdať podiely zo spoločnej nehnuteľnosti.

Podiel môžu kupovať členovia, myslím, že sa dá odsúhlasiť aj kúpa podielu členmi spoločenstva s tým, že sa ten podiel rozdelí rovnomerne medzi všetkých členov spoločenstva, ktorí za ten podiel musia potom zaplatiť + uhradiť náklady s tým spojené. Osobne som sa s takýmto postupom ale nestretol a asi by to bolo nemožné, keďže na zmluve by museli byť všetci členovia. Dnes je problém zohnať na zhromaždenie 50% členov.

Ešte by som upresnil, že členovia nevlastnia pozemky, len podiel na nich, nikto nevie, kde je presne ten jeho podiel. Preto sú pozemky tohto druhu aj finančne nezaujímavé a ťažko sa predávajú, tým pádom aj cena dosahuje rozmedzie len niekde medzi 1 až okolo 10 centov a kto vraví, že majú vyššiu hodnotu, tak som prvý v rade, kto ich tomu dotyčnému predá. To len tak okrajovo :)