pupus
26.10.15,20:24
avalik
26.10.15,19:44
13.05.2015 | Dôchodkové poistenie | Výkon práce v EÚ, Výkon práce mimo EÚ

Pred nedávnom som sa vrátil zo zahraničia, kde som bol pracovať po dobu jedného roka. Chcem sa opýtať, či túto dobu zamestnania musím ja zdokladovať Sociálnej poisťovni, napríklad predložením pracovnej zmluvy, alebo túto dobu Sociálna poisťovňa automaticky eviduje?

Na účely posúdenia možnosti započítania doby zamestnania (poistenia) v zahraničí je dôležité rozoznávať, či zamestnanie bolo vykonávané v niektorom členskom štáte Európskej únie (vrátane Európskeho hospodárskeho priestoru) alebo na území niektorého iného štátu. Ďalej je relevantné i to, či s týmto iným štátom má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení alebo takúto zmluvu uzatvorenú nemá. Na každú z uvedených možností platí iný režim.

1. Zamestnanie v niektorom členskom štáte Európskej únie
Ak ste pracovali v jednej z členských krajín Európskej únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru, posudzuje a potvrdzuje získanie dôb poistenia na dôchodkové účely príslušná inštitúcia (nositeľ sociálneho zabezpečenia) tohto štátu. Inštitúcia v mieste výkonu zamestnania posúdi získané doby dôchodkového poistenia podľa vlastných právnych predpisov a potvrdí ich získanie na predpísanom tlačive, E - formulári. Potvrdenie dôb poistenia získaných v členskom štáte Európskej únie si od príslušnej inštitúcie tohto štátu Sociálna poisťovňa automaticky vyžiada vtedy, ak poistenec v súvislosti s uplatnením nároku na dôchodok z dôchodkového poistenia v Slovenskej republike uvedie, že bol dôchodkovo poistený aj v niektorom z členských štátov Európskej únie.

ref: http://www.socpoist.sk/486/1209s?prm2=60066&sword=&insurance_kind=204&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1