mondes
28.10.15,07:17
Ahojte, klientka začala podnikať od septembra 2014. Počiatočné výdavky mala veľké, preto jej vyšla v DP strata 5760,- Eur.. Tento rok jej vychádza vysoký ZD, preto by si chcela uplatniť stratu z r. 2014. Podľa toho, čo som si zistila, od 1.1.2014 je možné si uplatniť 1/4, teda 1440,- Eur. Je to správne?
A ešte ma zaujíma, že ako to bude v ďalších rokoch. Napr. ak v r. 2016 nebude potrebné tú stratu uplatňovať, tak sa to môže prerušiť a pokračovať v ďalšom roku, alebo ak už raz začala uplatňovať stratu, tak ju musí douplatńovať celú?

Ďakujem veľmi pekne
Tweety
28.10.15,07:14
Umoriť stratu je možnosť nie povinnosť.
Uplatniť je možné stratu rovnomerne rozloženú na 4 nasledujúce obdobia. Platí § 30 Zákona o DzP.
§ 30
Odpočet daňovej straty

(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu rovnomerne počas najviac štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.
mondes
28.10.15,07:31
Ďakujem, takže v mojom prípade, ak si uplatníme stratu v r. 2015 a v r. 2016 si nebudeme uplatňovať, uplatníme si dalej stratu v r.. 2017 a 2018, tak tá neuplatnená strata z r. 2016 "prepadá". Správne? Alebo tým, že sme si ju neuplatnili vtedy, budeme si ju môcť uplatniť v r. 2019? Vďaka.
avalik
28.10.15,08:06
Ved to tam je jasne napisane ... "možno odpočítať daňovú stratu rovnomerne počas najviac štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná."
mondes
28.10.15,08:11
Ok, vďaka, niekedy potrebujem podrobnejšie vysvetliť. :)