11zuzik11
28.10.15,09:01
Aký fond mám odpracovať v septembri,keď som mesačne odmeňovaný zamestnanec? Myslím že 20,ale zamemestnávateľ mi tvrdí že 22,vraj pre mňa su 2 št.sviatky bežné pracovné dni.Nedostala som ani príplatok,ani náhradné voľno.
avalik
28.10.15,08:15
Pracovala si pocas sviatkov?
ivka70
28.10.15,08:17
Mas nerovnomerne rozlozeny pracovny cas?
11zuzik11
28.10.15,09:21
ano, odrobila som obidva sviatky, teda 22dni, ale zaplatili mi len 20 dni bez priplatku.
11zuzik11
28.10.15,09:22
nie, mam jednosmennu prevadzku
Tweety
28.10.15,09:23
11zuzik11 (Dnes 11:21) ano, odrobila som obidva sviatky, teda 22dni, ale zaplatili mi len 20 dni bez priplatku.

Ak si tie sviatky odpracovala, máš nárok aj na náhradu mzdy § 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety
11zuzik11
28.10.15,09:40
ďakujem, ale mám nárok na náhradné voľno? Stále mi nie jasné kolko dni som mala odpracovat, kolko je fond za september.
Tweety
28.10.15,09:43
buď NV alebo náhradu
ivka70
28.10.15,09:55
Mas narok bud na priplatok za pracu vo sviatok alebo na nahradne volno.
Fond je 22 dni, pricom 2 dni sviatkov - ak nepracujes, dostanes nahradu mzdy za sviatok a ak pracujes, tak pripalatok za pracu vo sviatok.
kn-alka
28.10.15,10:00
POLOPATISTICKY:


11zuzik11 (Dnes 11:40) ďakujem, ale mám nárok na náhradné voľno? Stále mi nie jasné kolko dni som mala odpracovat, kolko je fond za september.

Pri mesačnej mzde pracovný fond 20 dní + 2 sviatky znamená, že odpracuješ 20 pracovných dní a 2 sviatky budeš doma: vtedy máš vyplatenú celú mesačnú mzdu

Ak odpracuješ aj tie 2 sviatky, máš nárok na PRÍPLATOK za prácu vo sviatok - vtedy máš vyššiu mzdu, ako dohodnutá mesačná mzda.

11zuzik11 (Dnes 11:21) ano, odrobila som obidva sviatky, teda 22dni, ale zaplatili mi len 20 dni bez priplatku.

Ak si teda odrobila 22 dní, máš nárok na dohodnutú mesačnú mzdu + príplatok za 2 sviatky.

.... alebo po vzájomnej dohode so zamestnávateľom sa dohodnete na čerpaní náhradného voľna, t.j. 2 dni "neprídeš do roboty" ale máš platený celý mesiac.