TomasBugiy
28.10.15,12:16
Zdravím. Stalo sa už niekomu, že mu zamestnanec naoznámil, že je poberateľom invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?

Totižto ide o mladého chalana, u ktorého mi to pri prihlasovaní ani nenapadlo. Zamestnávateľ mi to neoznámil, nakoľko jemu to neoznámil tento zamestnanec. Problém teraz nastal pri spracovaní miezd za mesiac september. Išlo pri tom o brigádnika, ktorý bol vo firme len pár dní a na pár hodín, takže nejde o veľké sumy. Urobil som výkaz a poslal na SP aj ZP, zamestnávateľ sumy uhradil, no dnes mi prišiel e-mail zo SP, že tento zam. má pokles schopnosti vyk. zár. činnosť a teda, že mám urobiť opravný výkaz. SP tým pádom eviduje preplatok (hoci zamestnávateľ uhrádza podľa výkazov). Firma to nechce riešiť, nakoľko ide o malé sumy a prerábanie výplat by stálo viac peňazí - tohto brigádnika sme mali už aj v minulosti. Dá sa to vôbec nejako rozumne vyriešiť, alebo sa už fakt musím pýtať každého zamestnanca, či náhodou nie je invalid. Ja by som mal zato, že ak to zamestnanec zamlčí, tak prichádza o svoje peniaze a tam by to malo končiť.
mzdarka renca
28.10.15,11:26
nedá sa nič robiť. kým neopravíš výkazy na SP, ZP a tým pádom aj na DÚ (za predpokladu, že si neuplatňoval NČZD) pokoj mať nebudeš.

toto sa stalo isto každej mzdárke, že nemala informáciu o tak dôležitej skutočnosti, že je zam-c ID.
veronikasad
28.10.15,11:34
Prihlasoval si ho ako dohodára aj do zdravotnej poisťovne ?
mzdarka renca
28.10.15,11:36
Veronika, určite áno, ak má aj odoslané výkazy do ZP. bez prihlásenia by jej neprešli.
TomasBugiy
28.10.15,11:37
Áno. Prihlasoval som ho ako dohodára.
veronikasad
28.10.15,11:38
Treba stornovať prihlášku a opraviť výkaz, zamestnanec aj zamestnávatel tam má preplatok (ak išlo o dohodára, nie zamestnanca)
TomasBugiy
28.10.15,13:01
A nemôžme sa toho zrieknuť? Je choré, aby mzdový účtovník trpel zato, že zamestnanec zamlčí niečo, čo je predovšetkým pre neho prínos.
Janiela
29.10.15,18:29
Tiež sa mi ti viackrát stalo. Už som si vypracovala vstupný dotazník, zamestnávatelia ho veľmi nerešpektujú. Niektorí zamestnancov - najmä dohodárov snáď zbierajú na ulici. Ani občiansky preukaz nevidia.
To už potom vychádza skutočne len opravovať.
Slavka
16.11.15,06:40
Každom prípade opraviť. SP.ZP trvá na oprave , mne sa to stalo tiež a oprava nebola sranda . Najhoršie na tom je , že výkaz zoberie aj niekoľko mesiacov do ZP a potom to všetko musíš opraviť.Preplatok som im tam nechala a pri ročnom nám to vrátili aj zamestnancovi.