sarahveresova1127
28.10.15,12:55
dobrý den,predávam na bazári,no teraz sme mali doma nejaké rodinné problémy a kvoli tomu som neodoslala balík tak skoro ako som mala balík mal hodnotu 15 eur,pani sa mi vyhráža že na mna podá trestné oznámenie ,je to možné? prípadne čo mi hrozí? balík je už odoslaný :(
ivka70
28.10.15,11:57
Ak ti ona zaplatila a ty neposles, moze podat trestne oznamenie za neopravnene obohatenie.
Ved podvodnikov na bazaroch je viac nez dost. Tak sa jej necuduj.
a nabuduce napriek problemom si daj robotu aspon poslat informaciu, ze balik bude odoslany neskor. Nerobi ti to takto dobre meno.
jslancik
28.10.15,12:01
trestné oznámenie pre 15eur?
jslancik
28.10.15,12:01
bolo to vopred zaplatené?
sarahveresova1127
28.10.15,12:04
je to možné?
ivka70
28.10.15,12:10
Podat trestne oznamenie moze .... zvykne to policia potom postupit miestnemu uradu ako priestupok .... ale podat moze a najma, ak takych podani pride viac .....
jslancik
28.10.15,12:56
ja ti poviem, čo s tým zvykne polícia spraviť :D a práve to využívajú drobní internetoví podvodníci.
bjuty smis
29.10.15,11:38
ked je balík odoslaný, nehrozí ti vôbec nič...
Chobot
29.10.15,12:43
Čo to znamená, že si ho neodoslala tak, ako si mala? Koľko si meškala? Mesiac? pol roka? Rok?

Pani sa len zbytočne vyhráža. Žiadne trestné oznámenie podávať nebude.

A ty nabudúce aspoň napíš, že budeš meškať s odoslaním balíka. Mňa by si tiež naštvala, keby som čakal na balík mesiac.
dmc
29.10.15,12:49
Pokial si balik odoslala a neboli ste pisomne dohodnute na datume odoslania tak sa ukludni a nabuduce nebud za "kravu" a posli to nacas - 5 minut cesta na postu nestoji za to byt "neseriozna".

Aj keby ste bolo dohodnute na tom - ze to posles hned a poslala by si neskor, okrem "moralnej" roviny je to nezpredmetne. Dolezite ze si to poslala. V jej ociach budes aj tak neseriozna (co aj si).

Pre trestnost cinu sa vyzaduje úmysel a okrem ineho aj vyska skody co v tomto pripade nespada pod trestny cin a ak si balik odoslala nepojde ani o priestupok ani o ziadne obohatenie. Ide iba o nedodrzanie lehoty ktore vsak asi nemate nikde medzi sebou pisomne upravene.

Kazdy ma pravo podat oznamenie nasvedcujuce tomu ze bol spachany priestupk, trestny cin alebo iny spravny delikt. Co s tym bude dalej rozhodne "organ" PZ.
lujza.j
29.10.15,16:42
§ 50
Priestupky proti majetku
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci z takého majetku, alebo sa o takéto konanie pokúsi.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 331 eur.

úmysel...aj pri priestupku....
dmc
29.10.15,17:10
vies tu preukazat umysel ?

Mne pri posudzovani skutkov nemusis vysvetlovat trestnost, zavinenie, naplnenie vsetkych znakov, objekt, objekt. stranku, subjekt, subjekt. stranku, vek.........

...pri priestupku sa vyzaduje nedbanlivostne zavinenie pokial zakon (ako v tomto pripade) neurcuje ze je potrebne umyselne zavinenie.

Opacne - pri trestnom cine sa vyzaduje umyselne zavinenie - pokial zakon vyslovene nestanovuje ze postacuje pre strestnost cinu zavinenie nedbanlivostne......

Pri priestupku proti majetku sa vyzaduje umyselne konanie. To sa musi najskor preukazat co v popise od tazatela ja nevidim.

..ale hold... poskodena ho mozno preukazat vie