svito1982
28.10.15,16:29
Mám menšiu dilemu. Na príkaz nadriadeného mám do betónovej platne (zabetónovanej pred 6 dňami) upevniť drevenú sochu (cca 2 metrovú) oceľovými kotvami o priemere 12 mm o dĺžke 10 cm . No podla mňa ako aj iných (čo sa vyznajú) by takéto upevnenie mohlo byť problém aj z hľadiska nedozretého betónu ako aj to, že by tie kotvy mali byť omnoho dlhšie. Samotný betón je cca 50 cm hrubý.

Otázka znie - ak aj napriek upozorneniu, bude šéf trvať na takomto upevnení, kto bude zodpovedný v prípade, že by socha nedajbože spadal a niekoho zranila?
buchač
28.10.15,15:45
Len úplný laik by takéto niečo takto urobil.

Pýtaj si písomný príkaz a uvidíš reakciu...;)
Alebo sa naň vyondi, urob podľa seba...

Lebo nejde o zodpovednosť, na tú sa ten prípadný zranený môže zvysoka vykašľať, keď si to LEN odleží ...

Aj v Žilinskom Baumaxe si zodpovedosť prehadzovali jak horúci zemiak...a v konečnom dôsledku si to odniesol (možno aj odsedí) ten posledný pracobník.
...tomu chlapcovi to už ale život nevráti.
svito1982
28.10.15,17:43
Ďakujem za odpoveď.

Nejak to budem musieť doriešiť, nerád by som si zbytočne narobil problémy ...
bodliak
28.10.15,17:51
Socha, drevo, 2m.
To môže byť aj 20 kg drevená valaška, (pôvodne som chcel napísať drevený falus), aj nestabilný drevený kôň, čo má 250 kg.
Na jedno stačí jedna oceľová kotva, na druhé nie.
Nevieme, ani koľko kotiev, ani rozmery podstavy, hmotnosť a tvar sochy...

10cm (asi závitová tyč) plus chemická kotva , betón časom dozreje.
buchač
28.10.15,17:54
Súhlas...ALE

Ale je rozdiel, či si to jeden montuje na vlastnom pozemku, alebo to montuje firma na verejnom priestranstve.
svito1982
28.10.15,17:56
keby na chemickú kotvu, tak by to asi nevadilo. Ale je to na tie nabíjacie kotvy, čo sa rozťahujú .... Samotná socha ťažko povedať koľko váži, ale určite viac ako 250 kg.

Ale v zásade mi išlo o tu zodpovednosť, to či to bude držať a ako to spraviť asi neovplyvním ani keby som sa na hlavu postavil :) ...
svito1982
28.10.15,17:57
To určite, toto je verejné priestranstvo a obávam sa, že potom budú aj deti liezť ...
misoft
28.10.15,19:13
Hele! Ak to tak chce - nech ti to dá písomne, príkaz. A ak sa niečo stane - spadne, vyvalí sa, potopí sa do betónu - a el cheffe bude vyskakovať ako tajtrlík - vycap mu to lajstro pred ksicht - reku "Sam si to kázal, tak sklapni!"