emkabenka
28.10.15,21:02
S mojim exmanželom sme pristavili k môjmu zdedenému domu podpivničenú garáž, ktorá bola skolaudovaná až po rozvode. Neboli sme túto stavbu zapísať do listu vlastníctva. Po smrti exmanžela sa jeho deti z 1. manželstva začali zaujímať o vysporiadanie. My sme sa po rozvode vysporiadali. Mali sme riadne napísanú a úradne overenú dohodu, že ho zo stavby vyplatím v splátkach, najneskôr do roku 2006. Tak sa aj stalo. Teraz som sa iba náhodou pozrela do mojich listov vlastníctva a všimla som si v "iných údajoch" poznámku"list vlastníctva č...." Po vyhľadaní tohto LV som zistila, že garáž je tam zapísaná. A ešte jedna nezrovnalosť.Pri vyhľadaní LV podľa č. parcely je na parcele č. 658/1 rodinný dom , ktorého vlastníkom som ja a na parcele č. 658/2 je je písaná "nebytová budova, ktorá je označená súpisným číslom" a vlastníkom som ja. Keď som hľadala podľa súpisného čísla, tak na parcele č. 658/1 sú údaje totožné - rod. dom písaný na mňa a na parcele č 651/2 je písaná garáž a vlastník je môj exmanžel a ja. Teda niekto to tam vložil, exmanžel to pravdepodobne nebol, po rozvode sme normálne komunikovali, nerobili si prieky... Otázka znie: Ak sú 2 spoluvlastníci nehnuteľnosti, môže ju zapísať iba jeden s nich? Ďalšia otázka: Ak sa jeden s exmanželovych synov chváli, že má známu dobrú právničku a zápis sa stal podvodným spôsobom, čo sa dá robiť? A ešte jedna otázočka. Dá sa zistiť, kedy bola zmena v katastri spravená? Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.10.15,04:29
Zakon 162/1995 Z.z. - katastralny zakon

§ 34

(1) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1, ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli zo zákona, rozhodnutím štátneho orgánu, príklopom licitátora na verejnej dražbe, vydržaním, prírastkom a spracovaním, práva k nehnuteľnostiam osvedčené notárom, ako aj práva k nehnuteľnostiam vyplývajúce z nájomných zmlúv, zo zmlúv o prevode správy majetku štátu alebo z iných skutočností svedčiacich o zverení správy majetku obce alebo správy majetku vyššieho územného celku sa do katastra zapisujú záznamom, a to na základe verejných listín a iných listín. Záznamom sa zapisuje i zmena poradia záložných práv z dohody záložných veriteľov o poradí ich záložných práv rozhodujúcom na ich uspokojenie.
(2) Ak súd rozhodol o neplatnosti právneho úkonu alebo neplatnosti dobrovoľnej dražby,10ea) okresný úrad vyznačí stav pred týmto právnym úkonom alebo pred dobrovoľnou dražbou; to platí aj vtedy, ak právo k nehnuteľnosti bolo dotknuté ďalšou právnou zmenou a ak je rozhodnutie súdu záväzné pre osoby, ktorých sa táto právna zmena týka.10eb)
(3) Na vykonanie záznamu sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.7)
Erzebeth
30.10.15,01:50
Zapísať nehnuteľnosť do katastra môže dať aj jeden z manželov. Dá sa zistiť, kedy bola zmena urobená. Najlepšie, ak zájdeš na kataster, tam ti dajú odpovede na všetky tvoje otázky. Máš právo nahliadnuť do listiny, ktorou sa vlastníctvo zapísalo. Si predsa spolumajiteľ nehnuteľnosti.Ak máš dohodu o vysporiadaní BSM, teda že ho vyplatíš a dúfam, že máš potvrdenky z toho, že si vyplatila, jeho deti na tento majetok nemajú nárok.
emkabenka
31.10.15,06:41
Práveže nemám doklady, dohoda bola spísaná,že najneskôr do roku 2006 ho vyplatím. Tak sa aj stalo. Vyrovnávali sme to výživným - on nedával výživné a bolo to akože ja ho vyplácam. Bola som v tom, že nieje to v katastri zapísané, teda som potvrdenky nežiadala. Na nete som vyčítala, že dohoda je platná až po zápise do katastra. Človek sa učí celý život.
majkii
01.11.15,17:23
LV pre garáž vzniklo zápisom listín - Kolaudačného rozhodnutia, Rozhodnutia o určení súpisného čísla a Geometrického plánu na zamerenie stavby. Listiny boli zapísané pravdepodobne na základe žiadosti ktoréhokoľvek z dedičov po tvojom ex. Kto a kedy dal zapísať listny do KN sa dozvieš na katastri. Nie je to však také dôležité, pretože, ak by si chcela garáž zapísať do LV, kataster by zapísal z vlstníkov, toho kto je uvedený na kolaudačnom rozhodnutí, t.j. teba aj tvojho exmanžela.

Neviem akú formu má písomná dohoda, ktorú si uzavrela s tvojim exmanželom, ak je spôsobilá na zápis do katastra, podaj návrh na vklad do katastra. Predpokladám však, že dohoda nie je spôsobilá na zápis do KN, potom sú dve možnosti :

1) podať návrh na súd o určenie vlastníctva k nehnuteľnosti, kde budeš musieť preukázať, že ste sa tak dohodli a že si splnila svoju časť dohody

2) odkúpiť podiel od dedičov, pochybujem však, dedičia zohľadnia splátky, ktoré si zaplatila.