tarkan38
29.10.15,22:52
Mám dlh v soc. poist. cca 11000€. Požiadal som o splátkový kalendár, ktorý mi ale nepovolili, lebo som medzičasom živnosť pozastavil. Kedže som však preukázal vôlu dlžnú sumu dobrovolne splácať, poslali mi na podpis uznanie dlhu a zároveň návrh na splátky-18 mesiacov. Aktuálne som ešte dlžný 3 splátky, ale soc.poist. mi už za uhradené poistné vypočítala penále. Má na to právo? Ked už raz povolila splátky? §146 ods.4 hovorí: na povolené sumy splátok dlžných súm sa ustanovenie o predpísaní penále nepoužije" Je rozdiel medzi splátkovým kalendárom a uznaním dlhu so splátkami dlhu?. Máte s týmto niekto skúsenosť?
Ďakujem
veronikasad
29.10.15,22:25
Splácaš len istinu, alebo SP postupovala v zmysle § 146 odst. 2 Zákona o soc.poistení ?

(2) V rámci povolenia splátok dlžných súm Sociálna poisťovňa uvedie aj zvýšenie dlžných súm o úrok vo výške trojnásobku ročnej základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej ku dňu povolenia splátok dlžných súm. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, použije sa ročná úroková sadzba 10 %.
Mila123
30.10.15,05:28
nie, že či môže vyrúbiť penále, SP MUSÍ vyrúbiť penále....
nesplácať poistné dlhodobo, potom preukázať vôľu dlžnú sumu uznať a nezaplatiť penále???? aj mne by sa to páčilo.....
tarkan38
30.10.15,06:02
Podla par.146 ods.4 sa penale neuplatnuje pokial SP dovolila splacat
tarkan38
30.10.15,06:05
Splacam istinu podla par. 558. Uroky nevycislili,iba dlznu sumu v 18 splatkach
veronikasad
30.10.15,06:53
SP postupuje podla § 146 odst. 2 - neide o penále, ale úrok z omeškania. Zrejme ti ho vyčíslili zo zaplateného poistného - od dátumu splatnosti do dátumu zaplatenia.
Jana Motyčková
30.10.15,07:01
Je rozdiel medzi povoleným splátkovým kalendárom podľa §146 a uznaním dlhu s dohodnutím splátok. Vám splátkový kalendár podla §146 nepovolili a SP pokračuje s vymáhaním pohľadávky podľa § 148. To už je ďalší krok. Tam už sa riadi Občianskym súdnym poriadkom a Občianskym zákonníkom - dlh ste uznali a dohodli ste sa na splátkach, keby ste neplatili, posunie sa to na exekúciu.
tarkan38
01.11.15,11:03
Dlh samozrejme splatim, ale nepocital som s penal. He nieco naco by som Sa mohol odvolat proti plateniu penale?tie uz nemam sancu zaplatit. Je to taka ista suma ako istina.
Jana Motyčková
01.11.15,13:00
Nie, nie je nič. Pokiaľ viem, SP musí penále predpísať a nemôže ho odpustiť. Penále je vo výške 0,05% za každý deň omeškania, najviac do výšky dlžnej sumy. Jediné, čo sa dá urobiť - ak sa to dá ovplyvniť, splácať najskôr novší dlh až potom starší (kde už je aj tak penále maximálne).