player85
31.10.15,10:05
Ahojte poradaci obraciam sa na vas s prosbou o radu. Som na materskej dovolenke a rada by som otvorila zivnost na eshop. Chcem sa spytat ci je to mozne pocas materskej dovolenky alebo by bolo lepsie na manzela? Ci by som ja nemala skor nejake vyhody. Ci je moznost dostat od statu prispevok ak ano kedy?dalsou otazkou velmi dolezitou je co je dolezite na co mysliet pri zriadovani eshopu. Ci treba posielať blocky/ faktury? Ci je dobre zriadit si podnikatelsky ucet. A posledna otazka ak by mi vedel niekto poradit top sklady v madarsku za financnu odmenu prosim sukromnu spravu
veronikasad
31.10.15,09:24
si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? (doplň vek dieťaťa). Pracovný pomer trvá ?
player85
31.10.15,09:43
Rodicovsky prispevok maly ma 16mesiacov pomer pracovny trva
veronikasad
31.10.15,09:52
1. Počas rodičovskej dovolenky môžeš podnikať. Si poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku (v ZP aj SP). Preddavky na zdr.poistenie platiť nemusíš, môžeš si určiť vymer.základ nula. Prípadný nedoplatok - v závislosti od výšky zisku z podnikania - doplatíš po vykonaní roč.zúčt.zdr.poistenia prísl. zdr.poisťovňou. Odvody do soc.poisťovne budeš platiť len v prípade, ak tvoj príjem v kal.roku (každý rok sa sleduje samostatne) - presiahne 12-násobok min. vymer.základu.
Pokial dieťa začne navštevovať škôlku na viac ako 4 hod. denne štát už za teba nebude platiť zdr.poistenie ...

2. Príspevok na samostatne zárobkovú činnosť môžeš dostať len ak budeš na UP evidovaná ako uchádzač o zamestnanie. Musela by si ukončiť pracovný pomer (rod.príspevok môže v súbehu so zamestnaním poberať manžel) a zaradiť sa do evidencie na UP. Pravdepodobne by ti vznikol aj nárok na dávku v nezamestnanosti.

3. K otázkam okolo fungovania eshpu sa vyjadriť neviem.