lnovo
31.10.15,11:59
Ako to je s dotáciou? Keďže dostanem iba poukážku pre "nejakú firmu" oplatí sa to? Myslím, že či si firmy nebudú účtovať také ceny, že bez dotácie by to bolo " v extréme" lacnejšie. Tiež ide o to koľko vlastne spotrebujem elektriny cez deň - myslím, že tak 10 % a zbytok pôjde vlastne do siete a zadarmo, väčšinu elektriny potrebujeme večer (svietenie, TV, kuch. spotrebiče. Ohrev vody mám zrealizovaný vákuovým kolektorom.
Ako by sa dalo aby mi rozvodné závody platili za energiu dodanú do siete?
Dozvedel som sa, že " štát " dáva dotáciu 0,07 EUR za každú vyrobenú KWh.
Je to pravda?
lujza.j
31.10.15,11:01
canbo
02.11.15,16:00
Ak máte ohrev vody slnečným kolektorom a dostal ste naň dotáciu, tak na dotáciu fotovoltaiky asi nemáte nárok , ak to nebolo pred viac ,ako 10 rokmi.

Pri terajšom nastavení dotácie ,kde prebytok vyrobenej energie je zdarma odovzdaný do distribučnej siete, a náklady spojené s pripojením do siete znáša zhotoviteľ - čiže vy , je návratnosť investície zrejme na úrovni životnosti zariadenia.

Pri takomto nastavení zarobia ,výrobcovia panelov ,montážnici, distribučná spoločnosť až dvakrát - raz zaplatená rekonštrukcia prípojky a odberného miesta ,druhý krát za dodanú energiu a štát - ktorý má záväzky pred EU ,vo výrobe zelenej energie.
A vám ako investorovi pri delení zisku takýmto počtom subjektov ostane tak na pravidelné revízie a skúšanie ochrán , na zabezpečenie vysokej účinnosti panelov a ich pravidelné čistenie a údržba , časom administrat. zaťaženie .

Výpočty návratnosti prevádzané dodávateľom ,alebo výrobcom zariadení je mimo reality.
lnovo
02.11.15,20:00
Diky za radu. Dotáciu na kolektory som nedostal i ked som mal žiadosť podanú - proste sa mi z daného balíka neušlo. akurát čo som mal starosti so žiadosťou a spústou potvrdení a naviac náklady, lebo som musel dať urobiť firme aj to čo som si mohol urobiť sám.
Už som na 99% presvedčený, že zruším objednávku fotovoltaiky u ZSE s ktorou som medzuičasom uzavrel zmluvu.